Reklama

Aspekty

Z Bogiem w nowy etap. Pielgrzymka maturzystów

Po dwuletniej przerwie maturzyści znów mogą uczestniczyć w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę – 24 kwietnia, w samą Niedzielę Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

materiały organizatora

44. Pielgrzymka Maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”. To już ostatni dzwonek, żeby zgłosić swój udział. Zapisy kończą się 13 kwietnia.

Po co maturzyści zapraszani są na pielgrzymkę? – Na pewno nie chodzi w pierwszym rzędzie o to, żeby się jakoś tak pomodlić, żeby zdać maturę na piątkę. To nie jakieś katolickie zaklęcie – podkreśla ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży. - Myślę sobie o zakończeniu jakiegoś etapu życia i otwarciu na wiele rzeczy nowych, na przyszłość, którą jakoś młody człowiek planuje, ale której tak do końca nie zna. I to przejście z jednego etapu do drugiego może wiązać się z wielkimi nadziejami, ale może też czasem napawać lękiem.

Właśnie te nadzieje i ten lęk warto przywieźć na Jasną Górę, aby oddać to Panu Bogu. Tu powiedzieć w święto Bożego Miłosierdzia: Jezu ufam Tobie! Nie wiem, jak to życie będzie wyglądać, ale wiem, że chcę Cię zaprosić do mojego życia i z Tobą iść w ten nowy etap. I do tego zapraszam maturzystów. Do zawierzenia i zaufania.


Przyjedźcie z tym na Jasną Górę!

Ze względu na pandemię dwa poprzednie roczniki nie miały szansy na takie wspólnotowe pielgrzymowanie. Tym bardziej warto teraz skorzystać z tej możliwości. – Razem z biskupem Tadeuszem Lityńskim, który będzie przewodniczył pielgrzymce, jak i z całą grupą prowadzących chcemy pomóc maturzystom w przeżyciu tego czasu – dodaje ks. Łukasz. - Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”. Jezus wypowiada te słowa do strudzonych i obciążonych i dodaje, że ich pokrzepi. Zdaję sobie sprawę, że wielu maturzystów w tych dniach czuje to utrudzenie i obciążenie. Niektórzy nie tylko się uczą, ale już nawet pracują czy pomagają jako wolontariusze przy uchodźcach z Ukrainy. Wysiłku jest zatem wiele. Przyjedźcie z tym na Jasną Górę i tam nabierzcie otuchy poprzez spotkanie z Chrystusem i Maryją, poprzez doświadczenie wspólnoty, modlitwy, sakramentu pokuty czy Eucharystii.

Reklama


Zawierzyć się Panu Bogu

Na udział w pielgrzymce zdecydowali się już Sara Murzyńska, Bartek Śliwiński i Ala Ciesielska. Oto co mówią o swojej decyzji:

Sara Murzyńska: - Jadę, ponieważ zawsze Pan Bóg miał bardzo ważne miejsce w moim sercu, a w tym szczególnym czasie wiem, że jeśli Mu w pełni zaufam, przyniesie to niesamowite owoce. Będąc ostatnio na rekolekcjach dla maturzystów zobaczyłam, że to wypłynięcie na głębię pomaga mi się odstresować i w zaufać, że wszystko będzie dobrze. Mam już jakieś plany na przyszłość, ale mimo wszystko chciałabym, aby właśnie na Jasnej Górze Pan Bóg utwierdził mnie, czy to właściwa droga.

Bartek Śliwiński: - To będzie dla mnie moment zawierzenia, nie tylko czasu maturalnego, ale całego życia. To jak z przyjacielem, z którym dzieli się problemami - nie rozwiąże on ich za nas, ale wesprze w rozwiązaniu problemu. Tak samo jest z Panem Bogiem. On nie napisze za mnie matury, ale mam nadzieję (a ona zawieść nie może), że wspomoże swoimi darami w trudnej chwili. Staram się nie stresować i dość dobrze mi to idzie, ale nawet w tym minimalnym stresie, świadomość obecności Pana Boga jest bardzo przydatna. Dzięki temu kiedy przychodzi chwila niepokoju, to zaraz pojawia się myśl, że matura to nic w porównaniu do tego, jakie cuda On czyni. Pewien plan na życie już mam, ale cały czas jestem otwarty na to, do czego Pan Bóg pośle. Więc na Jasnej Górze będę prosił o pomyślność w zdaniu matury, a przede wszystkim o Światło Ducha Świętego na dalsze życie.

Ala Ciesielska: - Uważam, ze zawierzenie swojego życia Bogu jest bardzo umacniające. To dzięki Niemu potrafię opanować swój stres, to właśnie On wspiera mnie w tych ciężkich dla mnie chwilach i niesie mnie na Swych rękach. Moim zdaniem tylko i wyłącznie dzięki Bogu potrafię wypłynąć na głębię i zaryzykować, bo wiem, że cokolwiek by się nie stało, to On zawsze ze mną będzie i podniesie, gdy upadnę. Czas matur to również czas nieustannego stresu, ale moment mojego spotkania z Bogiem to czas, w którym zapominam o wszystkim i uspokajam swoje wnętrze. Na Jasnej Górze chcę przede wszystkim zawierzyć się Maryi. Dać Jej w opiekę całe moje życie i prosić o to, aby nim kierowała. Chcę zaufać Bogu w pełni, bo wiem, że Jego plan jest idealny. Szczerze to nie wiem, jak potoczy się moja droga, nie mam planu na przyszłość i właśnie te moje obawy i niepewności pragnę oddać Maryi.

Reklama


Przydatne informacje

Na pielgrzymkę obowiązkowo należy zapisywać młodzież poprzez formularz elektroniczny dostępny tutaj: Pielgrzymka maturzystów. Zgłoszenia dokonuje opiekun grupy do dnia 13 kwietnia.

Plan Pielgrzymki:

6.00 – Przywitanie Matki Bożej w Jej Cudownym Obrazie. Słowo powitania. Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu dla posługujących w czasie pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy i homilię głosi diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Łukasz Malec. (Maturzyści uczestniczą we Mszy Świętej z księdzem biskupem o godz. 11.00)

6.30 - Czas na osobistą modlitwę, spowiedź, śniadanie

8.00 - Blok modlitewno–ewangelizacyjny

10.30 – Przejście młodzieży do Bazyliki i przygotowanie do Mszy świętej

11.00 – Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego

12.30 – Czas na posiłek, zwiedzanie Jasnej Góry (skarbiec, arsenał, sala rycerska, muzeum, ośrodek powołaniowy)

14.00 – Nabożeństwo z aktem zawierzenia maturzystów w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Miejsce spotkań w ramach bloku modlitewno–ewangelizacyjnego zostanie podane zgłoszonym grupom. Będzie to zależne od ilości zgłoszonych uczestników. Szczegółowych informacji udziela ks. Łukasz Malec (tel. 734 430 294)

2022-04-07 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści z Białostocczyzny także z różańcem w życie

Z prośbą o odwagę do podejmowania życiowych decyzji i z sercami potrzebującymi nadziei na Jasną Górę przyjechali maturzyści arch. białostockiej.

Modlitwę rozpoczęli od nabożeństwa różańcowego. Towarzyszyło im hasło „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”, które było również tematem Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Z maturzystami modlił się białostocki biskup pomocniczy Henryk Ciereszko.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję