Reklama

Niedziela Częstochowska

Świątecznie na Bieganie

Plac im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie 7 kwietnia zakwitł wielkanocnymi ozdobami.

[ TEMATY ]

Częstochowa

ozdoby wielkanocne

Karol Porwich/Niedziela

Już od kilku lat z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy dzieci przedszkolne, ze szkół podstawowych i średnich włączają się w piękną miejską akcję prezentacji świątecznych ozdób i dekoracji. Jest to już od jakiegoś czasu dobrze przygotowana uroczystość. Jasnogórska Szkoła Muzyczna ubogaca wydarzenie swoimi utworami, a Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie przygotowuje dla uczestników spotkania smaczny poczęstunek. Jak zawsze wręcza się pamiątkowe dyplomy. W tym roku są z nami dzieci z Ukrainy.

Karol Porwich/Niedziela

– Śpiewem włączyły się w program wydarzenia i na znak pokoju wypuściły w niebo gołębie – mówi koordynatorka wydarzenia s. Milena i podkreśla: – To szlachetne dzieło w przededniu Wielkiego Tygodnia ma na celu po pierwsze uwidocznienie wartości świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a po drugie chodzi o to, by dzieci i młodzież, dekorując Częstochowę, poczuły się współodpowiedzialne za miasto, w którym żyją i się uczą; chodzi o to, byśmy skutecznie wychowywali dzieci i młodzież w szacunku do wspólnego dobra.

Karol Porwich/Niedziela

Element socjalizujący nie jest zatem najważniejszy. Istotą przedsięwzięcia jest docenienie w przestrzeni publicznej polskiej pięknej tradycji uroczystego obchodzenia katolickich świąt. – Ważne jest bycie ze sobą. Chcemy zwrócić uwagę, że święta są nie tylko dla nas, ludzi wierzących, dla chrześcijan, ale także dla tych, którzy uważają się za ludzi obojętnych religijnie czy też ateistów. Mam nadzieję, że oni patrząc i podziwiając świąteczne ozdoby, dostrzegą w głębi swojego serca Bożą iskrę, która rozpala prawdziwą świąteczną atmosferę. Biskup Andrzej Przybylski został specjalnie zaproszony, aby jeszcze swoim słowem i obecnością wśród dzieci podkreślić to duchowe znaczenie świąt Zmartwychwstania Pańskiego i poprowadzić modlitwę o pokój na świecie i na Ukrainie – zaznacza s. Milena.

Reklama

Na poparcie słów o wyjątkowości polskiej tradycji świątecznej s. Milena przytacza historię obecności na pl. Biegańskiego zagranicznych gości, którzy po zakończeniu imprezy mówili: Siostro, jaka szkoda, że w naszym kraju tego nie ma.

Karol Porwich/Niedziela

Szczególną pomoc w organizacji wydarzenia okazały: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej i Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II.

2022-04-07 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stan wojenny w Częstochowie

Niedziela częstochowska 50/2012, str. 6

[ TEMATY ]

Częstochowa

stan wojenny

Archiwum Zbigniewa Biernackiego

Transparenty „Solidarności” pod Jasną Górą

Transparenty „Solidarności” pod Jasną Górą

Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. i fala aresztowań, jaka uderzyła przede wszystkim w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, zmusiła opozycję do działania w konspiracji. Już sam ten fakt daje wyobrażenie, w jak bardzo mrocznej rzeczywistości przyszło żyć Polakom na kilka lat przed odzyskaniem suwerenności. Można by zapytać, czy dziś młodzi ludzie potrafią wyobrazić sobie Polskę (w której żyli przecież ich rodzice), gdzie za publiczne manifestowanie swoich poglądów ludzie są z polecenia rządzących Polską bici, aresztowani, sądzeni i skazywani na karę pozbawienia wolności? Czy czas terroru, tajnych związków, kajdan kojarzy się nam dzisiaj tylko z epoką rozbiorów, okupacji hitlerowskiej czy powojennym stalinizmem? - nasuwa się kolejne pytanie. Stan wojenny był również takim czasem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Dwunastu młodych mężczyzn odbywało ćwiczenia duchowe, mające pomóc rozeznać powołanie życiowe oraz pomóc umocnić wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję