Reklama

Wiadomości

Dali świadectwo prawdzie o zbrodni katyńskiej

W sali koncertowej Radia Katowice rozstrzygnięto dziś kolejną edycję Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest od 13 lat Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Do ważnego zadania przywracania prawdy o Zbrodni Katyńskiej zameldowało się blisko 3 tys. uczniów. Tylko w tym roku w Konkursie wzięło udział 220 uczniów, z 71 szkół z województwa śląskiego. Oprócz atrakcyjnych nagród multimedialnych i książkowych, laureaci w obu kategoriach wraz z opiekunami otrzymali zostali zaproszeni na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską. Uroczystej Gali towarzyszył recital Marcina Stycznia.

[ TEMATY ]

konkurs

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowany jest przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską już od 13 lat. To szczególna inicjatywa, która stanowi także szansę na debiut literacki dla młodych ludzi, bowiem prace laureatów i finalistów publikowane są w okolicznościowym tomiku, którego promocja połączona jest z organizowanymi co roku przez Jadwigę Wiśniewską Zaduszkami Katyńskimi.

Konkurs wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, o czym świadczy imponująca liczba blisko 3 tys. uczestników, którzy na przestrzeni 13 lat zameldowali się do tej sztafety pokoleń dającej świadectwo prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Tylko w tym roku w Konkursie wzięło udział 220 uczniów, z 71 szkół województwa śląskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczna Gala odbywała się w szczególnych okolicznościach, co podkreśliła w swoim wystąpieniu organizatorka Konkursu.

[zdjecie id="126008"][/zdjecie]

- Spotykamy się w szczególnych okolicznościach. Już drugi miesiąc na Ukrainie trwa wojna wywołana przez reżim Putina. Każdego dnia media donoszą o ofiarach. Giną nie tylko żołnierze, ale także mieszkańcy ukraińskich miast, kobiety i dzieci. Bombardowane są całe miasta, szpitale, sierocińce, szkoły i przedszkola. Obrazy zbrodni wojennych dokonywanych przez wojska rosyjskie szokują. Skrępowane ciała i egzekucje wykonane strzałem w tył głowy nasuwają analogie do tego, co już było, co wydarzyło się w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu, 82 lata temu. Nikt nie spodziewał się, że w 2022 r., w XXI w. na naszych oczach wypełni się znana, ale i gorzka maksyma, że „historia lubi się powtarzać” – mówiła Wiśniewska.

Do wojny na Ukrainie nawiązywało także wielu uczniów w swoich pracach.

Podziel się cytatem

Reklama

- Wojna na Ukrainie znalazła mocne odzwierciedlenie w pracach tegorocznej edycji. Pisząc o niej, uczniowie wykazują się ogromną wrażliwością, ale i dojrzałością. Nawiązują do wojny i porównują dwie perspektywy – września 1939 r. i wkroczenia wojsk ZSRR do Polski i późniejszej decyzji o wymordowaniu polskiej elity w Katyniu oraz wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę i imperialnych zakusach reżimu Putina – podkreślała Jadwiga Wiśniewska.

Reklama

Uczniowie opisali losy pomordowanych w Katyńskim Lesie i innych miejscach Golgoty Wschodu. Dotarli do krewnych ofiar. Odnaleźli ślady Zbrodni Katyńskiej wśród swoich rodzin i w najbliższej okolicy. Prace przyjmują różne formy. Są listy, dzienniki, pamiętniki, analizy historyczne z imponującą bazą bibliograficzną. W tegorocznej edycji wiele prac to utwory liryczne: wiersze, poematy, ballady, pieśni, w których uczniowie wykazują się niezwykłą wrażliwością i umiejętnością literackiego wyrażania uczuć i swoich myśli. Uczniowie wskazują również, że Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły już na zawsze wspólne epitafia.

Decyzją Komisji Konkursowej laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali:

I miejsce - Maciej Agopsowicz, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie,

II miejsce – Patrycja Słocińska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie,

III miejsce – Mikołaj Pokładnik, Szkoła Podstawowa im. Ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi.

Finalistami w tej kategorii szkół podstawowych zostali:

Maksymilian Osiński, Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK w Częstochowie,

Artur Piekacz, Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie,

Szymon Smok, Zespół Szkolno-Przedszkolny, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Ogrodzieńcu,

Anna Wojcieszek, Szkoła Podstawowa nr 54 im. Wacława Kuchara w Bytomiu,

Aleksandra Stępniak, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie,

Reklama

Zuzanna Szydłowska, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej,

Antoni Halkiewicz, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubojnie.

Zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:

I miejsce - Weronika Widzyk, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu,

II miejsce – Karolina Wąsowicz, Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie,

III miejsce – Łukasz Piłat, IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

Finalistami w tej kategorii szkół ponadpodstawowych zostali:

Elżbieta Hylak, VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej,

Igor Równiak, Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie,

Zuzanna Iwanek, III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta w Żorach,

Marta Gaudy, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie,

Anna Majcher, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej,

Marcin Rogula, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach,

Piotr Nieznalski, II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

Nagroda specjalna trafiła do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Gliwicach, którego uczniowie najliczniej wzięli udział w tegorocznej edycji Konkursu.

Laureaci w obu kategoriach i ich opiekunowie na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego. Wśród nagród, jakie otrzymali laureaci i finaliści były tablety, czytniki e-booków oraz nagrody książkowe. Nauczyciele, opiekunowie prac otrzymali także pamiątkowe pióra.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że niezależnie od werdyktu Komisji, każdy z uczestników Konkursu jest zwycięzcą.

Reklama


Podziel się cytatem

- Niezależnie od werdyktu Komisji Konkursowej, każdy z Was jest zwycięzcą. Nigdy nie dajcie wmówić sobie, że zło jest dobrem, opowiadajcie się po stronie wartości, stawajcie po stronie prawdy, która zawsze zwycięża i na jej fundamencie budujcie dorosłe życie. Prawda o Zbrodni Katyńskiej wciąż jest atakowana i podważana, dlatego potrzeba strażników pamięci i orędowników prawdy o ludobójstwie w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu. Biorąc udział w Konkursie, dołączyliście do tej sztafety pokoleń. Nieście ten płomień prawdy i dawajcie o niej świadectwo – mówiła do laureatów i finalistów Europoseł Wiśniewska.

[zdjecie id="126006"][/zdjecie]
2022-04-08 14:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cena miłości ojczyzny

X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości ojczyzny”.

Konkurs poetycki „Cena miłości ojczyzny” poświęcony jest pamięci błogosławionego

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

[ TEMATY ]

życie

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

W związku z toczącą się na forum Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej dyskusją w sprawie projektów prawnych, dotyczących zmiany warunków ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz zdrowia ich matek członkowie Senatu PWT zwrócili się do ludzi dobrej woli „o wsparcie inicjatyw, które odwołując się do właściwie odczytanej natury ludzkiej oraz ponadczasowej instytucji prawa naturalnego, zagwarantują pełną ochronę życia każdego człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Zwrócili przy tym uwagę „na konieczność poszanowania godności osobowej dzieci nienarodzonych, a także kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję