Reklama

Niedziela Częstochowska

Misteria w plenerze

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce zaprasza do udziału w misteriach Wielkiego Tygodnia.

Jest to jedyne miejsce w naszej archidiecezji, gdzie odbywają się one w plenerze. Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczną misterium triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy i poświęcenie palm przy kaplicy Ogrójec.

Niedziela Palmowa

Uroczystości tej w Niedzielę Palmową 10 kwietnia o godz. 10.30 będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Na stoku Góry Oliwnej rozpocznie się odtworzenie sceny biblijnej triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami przejdzie na plac przed kościół Świętej Rodziny, gdzie znajduje się symboliczny Mur Świątyni Jerozolimskiej, przy którym nastąpi ciąg dalszy inscenizacji. Po niej uroczysta procesja z palmami przejdzie do kościoła Świętej Rodziny, gdzie metropolita częstochowski będzie przewodniczył Eucharystii z modlitwą o pokój. Warto przypomnieć, że kalwaria w Praszce była nazywana przez śp. abp. Stanisława Nowaka „Jerozolimą ziemi Wieluńskiej” jako miejsce modlitwy o pokój i ekspiacji za niezawinione cierpienia ofiar II wojny światowej rozpoczętej na tej ziemi. Jest to szczególnie wymowne w obecnym czasie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie i w innych zakątkach świata.

Reklama

Wieczerza Pańska

W Wielki Czwartek 14 kwietnia o godz. 18 na kalwarii w Praszce nastąpi kolejna część misteriów kalwaryjskich. Po scenie Ostatniej Wieczerzy, zgodnie ze zwyczajem, miejscowy kustosz obmyje stopy mężczyznom i odprawi Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Świętej Rodziny na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. W jej trakcie zostanie poświęcony i rozdany zebranym tzw. Chleb Świętej Rodziny. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony na „Syjon” – do dolnej kaplicy „U Kajfasza”, tzw. Świętej Piwnicy, gdzie odbędzie się adoracja Pana Jezusa do godz. 22 z modlitwą o dar pokoju na świecie.

Męka Pana Jezusa

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie połączone z misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w Wielki Piątek 15 kwietnia. Rozważania poprowadzi bp Andrzej Przybylski. Początek modlitwy o godz. 14 w kościele sanktuaryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. W duchu modlitwy św. Jana Pawła II, który dał podwaliny dla kalwarii w Praszce, pragniemy dołączyć do wielkiego wołania o dar pokoju na Ukrainie i na świecie. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18 w kościele Świętej Rodziny, po czym Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony na szczyt kalwarii, do kościoła Ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa, gdzie rozpocznie się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

2022-04-08 16:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: dojrzały człowiek nie myśli tylko o sobie

– Człowiek jest dojrzały, kiedy przestaje myśleć tylko o sobie. Właśnie dlatego dojrzałość w pełni objawia się w Jezusie na krzyżu – powiedział bp Andrzej Przybylski w Niedzielę Palmową w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Duchowny przewodniczył tam Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 17 osobom.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję