Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi

– Jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Witając uczestników uroczystości, ks. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Świętej Rodziny w Praszce, przywołał słowa św. Jana Pawła II, który w Niedzielę Palmową w 1999 r. powiedział: „Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w Niedzielę Palmową okrzykiem: «Hosanna!», a ich momentem kulminacyjnym stanie się w Wielki Piątek wołanie: «Ukrzyżuj Go!». Nie ma w tym jednak sprzeczności; kryje się tu raczej serce misterium, które pragnie głosić dzisiejsza liturgia”.

Ks. Gasiński przypomniał, że zgodnie z testamentem śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego, kalwaria w Praszce „jako Jerozolima ziemi wieluńskiej jest miejscem modlitwy o pokój i ekspiacji za niezawinione cierpienia ofiar II wojny światowej rozpoczętej właśnie na tej ziemi”. – Jest to szczególnie wymowne w obecnym czasie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie i w innych zakątkach świata – dodał duchowny.

Maciej Orman/Niedziela

Liturgia rozpoczęła się przy kaplicy Ogrójec, gdzie odczytano Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Po poświęceniu palm, na stoku Góry Oliwnej miało miejsce misterium triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Następnie uroczysta procesja z palmami przeszła na plac przed kościołem Świętej Rodziny, gdzie znajduje się symboliczny mur Świątyni Jerozolimskiej. Tam nastąpił dalszy ciąg inscenizacji – scena wyrzucenia kupców ze świątyni oraz przebaczenie jawnogrzesznicy. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła Świętej Rodziny, gdzie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św.

Maciej Orman/Niedziela

– Niedziela Palmowa (...) należy do szczególnych zwierciadeł wiary, w którym każdy z nas może się przeglądnąć i zapytać: kim jestem? Zadanie to nigdy nie jest i nie było łatwe, kiedy wpatrujemy się w Jezusa Ukrzyżowanego, po ludzku zdruzgotanego za nasze grzechy. A przecież przed chwilą towarzysząc Jezusowi, słyszeliśmy głosy: „Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie” – podkreślił w homilii abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Wskazał, że wjazd Chrystusa do Jerozolimy „był symbolem całkowitego zawierzenia Bogu, ale skupiając w sobie niewidzialne dla nas przestrzenie bólu i śmierci”. – Jezus od początku swojego życia i publicznej działalności był świadomy, że ma spełnić godzinę Ojca, dla której przyszedł – idzie ku Jerozolimie, aby się spełniła Jego godzina, a jednocześnie był świadomy, że Jerozolima – wybrana i umiłowana przez Boga – jest równocześnie miejscem zabijania proroków i kamienowania tych, którzy od Boga są posłani. Jerozolima była miastem, ku któremu szedł, aby stawszy się posłusznym aż do śmierci, umrzeć śmiercią krzyżową – przypomniał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zaznaczył, że „liturgia słowa dzisiejszej niedzieli bardzo wyraźnie podkreśla charakter zbawczy Jezusa”. – On przyszedł, aby przyjść z pomocą strudzonemu i szukającemu zbawienia człowiekowi, aby nikt, kto w Niego uwierzy, nie zginął. Dlatego też Jego wjazd do Jerozolimy był nie tylko triumfem ziemskiego władcy, lecz zamanifestowaniem prawdy o Nim jako Synu Boga, który bardzo się odcina od władzy Cezara czy jakiegokolwiek króla – kontynuował abp Depo. Zwrócił uwagę, że „nie chciano w to uwierzyć i przyjąć tego, co w przepowiadaniu Jezusa było najtrudniejsze: że będzie cierpiał, że będzie odrzucony przez swoich, że stanie się znakiem sprzeciwu, a w końcu będzie zabity”.

Maciej Orman/Niedziela

Za Igorem Mereżkowskim, prawosławnym teologiem, metropolita częstochowski powiedział: „Wszystkie rewolucje społeczne rozchodzą się wszerz, chcąc zagarnąć coraz to nowe obszary, a tylko rewolucja Chrystusa idzie w głąb ludzkich serc i sumień, sięga poza kres ziemi, rozchodzi się jak ogień wulkaniczny z głębin i ogarniający wszystko”. Abp Depo odniósł te słowa do wojny na Ukrainie. – Czyż tego nie doświadczamy w obecnym czasie? Można wojnę nazwać rewolucją poszerzającą obszary ziemi, ale poprzez cierpienie i śmierć, a nie odnowę życia na ziemi – zauważył.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Nasze coroczne pełniejsze przybliżanie się do Chrystusa w tajemnicy Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania uczy nas i zobowiązuje do postawy chrześcijańskiej nadziei, która opowiada się za trudną przyszłością. Jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi i z Nim przechodząc przez śmierć, otrzymujemy nowe życie – podsumował metropolita częstochowski.

W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z komandorem z gwiazdą Józefem Dąbrowskim, zwierzchnikiem Zakonu w Polsce, i damą komandor Elżbietą Jastrzębską, sekretarzem Zakonu, uchodźcy z Ukrainy, pielgrzymi z Koluszek, Brzezin, Bełchatowa, Pabianic i Łodzi, pielgrzymi motocykliści z archidiecezji krakowskiej oraz parafianie na czele z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej.

Maciej Orman/Niedziela

2022-04-10 17:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo dokonał konsekracji kościoła Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

konsekracja

Praszka

Marian Florek/TV Niedziela

„Przekraczając progi świątyni trzeba wchodzić do niej ze świadomością, że uczestniczymy w wielkiej tajemnicy Kościoła, który narodził się z przebitego boku i Serca Jezusa Chrystusa” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. z racji konsekracji kościoła Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. kapłani obchodzący 34. rocznicę swoich święceń kapłańskich.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję