Reklama

Kościół

Pikniki Wolności. Wyznawanie religii to Twoje prawo!

Laboratorium Wolności Religijnej działającej w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae zachęca do udziału w cyklu spotkań pod nazwą Pikniki Wolności.

[ TEMATY ]

wolność

Laboratorium Wolności Religijnej

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pikniki odbędą się w czterech polskich miastach charakteryzujących, których mieszkańcy na przestrzeni wieków do dnia dzisiejszego tworzą społeczeństwo wielu wyznań i religii, takich jak protestanci, wyznawcy judaizmu oraz katolicy. Pikniki odbędą się kolejno w:

- Toruniu, dnia 4 czerwca 2022 roku

- Gdańsku, dnia 19 czerwca 2022 roku

Reklama

- Wrocławiu, dnia 21 sierpnia 2022 roku

- Łodzi, dnia 4 września 2022 roku.

Pikniki będą miały formę spotkania z lokalną społecznością mające na celu przybliżenie znaczenia idei wolności religijnej będącej konstytucyjnym prawem oraz wartością. Wolność religijna jest fundamentem funkcjonowania społeczeństwa, gdzie wierzący i niewierzący mogą żyć w szacunku do własnych poglądów.

Mają one uwrażliwić opinię publiczną na trudną sytuację chrześcijan na świecie, przedstawienia form naruszania prawa do wolności religijnej na podstawie konkretnych przykładów zarówno w skali ogólnokrajowej, jak i międzynarodowej.

Jednocześnie pragniemy w konkretny sposób udzielać wsparcia merytorycznego tym, którzy borykają się na co dzień z ograniczaniem możliwości wyznawania swojej wiary, informować, jak reagować na takie sytuacje oraz jakie przysługują prawa. We wspomnianej pomocy posłużą podczas Pikników tematyczne namioty, w których eksperci z dziedziny prawa, teologii czy psychologii przybliżą problem łamania wonności religijnej oraz sposobów jej obrony. W specjalnie przygotowanym punkcie konsultacyjnym będzie można zgłosić sytuacje mające znamiona przykładów łamania prawa do wolności religijnej.

Organizatorzy przygotowują również warsztaty przyzdabiania latawcy dla dzieci, ale nie tylko. Nich wynik wspólnej rodzinnej zabawy stanie się symbolem wolności religijnej oraz wartości jakie ona ze sobą niesie.

Zapraszamy do udziału w Piknikach Wolności. Dbajmy o swoje prawo do wolności religii.

2022-04-11 10:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laboratorium Wolności Religijnej - debata

Debata on-line WOLNOŚĆ RELIGIJNA W EDUKACJI CZŁOWIEKA DOJRZAŁEGO.

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do udziału w debacie on-line WOLNOŚĆ RELIGIJNA W EDUKACJI CZŁOWIEKA DOJRZAŁEGO poświęconej znaczeniu wolności religijnej oraz sposobom edukowania do niej w odniesieniu do człowieka dojrzałego, modelom edukacji otwartej na pluralizm wartości i religii, jak również roli mediów oraz innych nauk w kształtowaniu osobistej i publicznej przestrzeni wolności religijnej.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję