Reklama

Przyszłość jest w rękach Boga

Pomimo istniejących jeszcze problemów teologicznych i narosłych w ciągu wieków uprzedzeń, w ostatnich latach daje się zauważyć znaczną poprawę w stosunkach katolicko-prawosławnych. Dialog z Patriarchatem Moskiewskim pozostaje trudny, ale uczyniono wiele na drodze zbliżenia z poszczególnymi Kościołami prawosławnymi Rumunii, Bułgarii, Serbii i Grecji. Szczególne znaczenie ma zacieśnienie kontaktów między Kościołem katolickim a grecką Cerkwią, ze względu na jej wielką rolę w świecie prawosławnym. Po pielgrzymce Jana Pawła II do Grecji w 2001 r. podjęto wiele inicjatyw współpracy, które służą lepszemu wzajemnemu poznawaniu się oraz formacji młodych pokoleń. Wymiana wizyt, stypendia naukowe i współpraca na polu wydawniczym okazały się pożyteczne dla rozwoju dialogu i pogłębienia miłości między obu Kościołami. W dniach 24-29 lutego przebywała z wizytą w Rzymie grupa 31 prawosławnych księży i seminarzystów studiujących na uniwersytecie w Atenach, na czele z bp. Agathangelosem, dyrektorem generalnym Diakonii Apostolskiej. Delegacja została przyjęta przez Papieża Benedykta XVI. Natomiast w pierwszych dniach czerwca br. w Grecji przebywał kard. Angelo Scola, patriarcha Wenecji, z grupą 50 pielgrzymów. Patriarcha spotkał się z arcybiskupem Aten Christodoulosem, który zapowiedział, że wkrótce odwiedzi Rzym. Celem pielgrzymki będzie odwzajemnienie wizyty Jana Pawła II z 2001 r. i spotkanie z Benedyktem XVI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: - Ekscelencjo, jak mam przedstawić Jego Ekscelencję naszym Czytelnikom?

Bp Agathangelos: - Mnie, jako biskupowi prawosławnemu, trudno jest mówić o sobie samym. Mogę natomiast powiedzieć o tym, co powierzył mi Święty Synod mojego Kościoła. Arcybiskup Aten i całej Grecji Christodoulos zaproponował mnie na stanowisko dyrektora generalnego organizacji „Apostoliki Diaconia” (strona internetowa: www.apostoliki-diakonia.gr), która w prawosławnym Kościele Grecji zajmuje się misjami, katechizacją, kształceniem kleryków i sektorem wydawniczym. „Apostoliki Diaconia” powstała 90 lat temu, ale od 50 lat zajmuje się w szczególny sposób działalnością misyjną w krajach będących w potrzebie. Udziela pomocy innym Kościołom, szczególnie w Afryce i Azji. Stara się opłacać działalność kleryków w krajach ubogich, gdzie buduje kościoły, szpitale i wydaje książki w lokalnych językach i dialektach. Ostatnio oprócz książek o tematyce teologicznej i katechetycznej wydajemy także publikacje poświęcone zdrowiu. To bardzo ważne w krajach tropikalnych. Pracujący tam lekarze przekonali nas, by publikować materiały nt. zapobiegania chorobom tropikalnym. Jak widać, Kościół nie tylko zajmuje się sprawami duszy, ale także ciała.

- Jaki był cel wizyty w Rzymie delegacji greckiego Kościoła prawosławnego, której Ksiądz Biskup przewodniczył pod koniec lutego br.?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Celem wizyty było zapoznanie się członków naszej organizacji z tradycją i kulturą Kościoła rzymskokatolickiego. Przyjechaliśmy tu głównie po to, by odkryć wszystko, czym żyliśmy w pierwszym tysiącleciu chrześcijaństwa, gdy nasze Kościoły nie były jeszcze podzielone. Dlatego np. odwiedziliśmy katakumby. To bardzo ważne, byśmy się lepiej poznali, wysłuchali jedni drugich i dyskutowali bez obaw i uprzedzeń. Było to możliwie dzięki modlitwie i wzajemnej miłości, bo miłość obala bariery strachu. Odnosi się to do poszczególnych wiernych, jak również do wszystkich Kościołów.

- Jak ocenia Ksiądz Biskup stosunki między Kościołem katolickim a greckim Kościołem prawosławnym?

- Stosunki te uległy ostatnio znacznej poprawie. Decydujący wpływ na tę poprawę miała wizyta Jana Pawła II w Grecji w 2001 r., który podążając śladami św. Pawła odwiedził ateński Areopag, gdzie Apostoł nauczał Ateńczyków o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. Na Areopagu odbyło się spotkanie Papieża z arcybiskupem Aten i całej Grecji Christodoulosem, który następnie przyjął Jana Pawła II w swej siedzibie arcybiskupiej. W następnych latach po wizycie, tzn. od kiedy przewodniczę organizacji „Apostoliki Diaconia”, nawiązaliśmy kontakty z Kościołem katolickim, szczególnie z Papieską Radą ds. Jedności Chrześcijan. Owocem naszej współpracy było m.in. wydanie faksimile rękopisu Menologionu cesarza Bazylego II, który przechowywany jest w Bibliotece Watykańskiej. Jest to bogato zdobiony miniaturami manuskrypt poświęcony żywotom świętych. Ma on szczególne znaczenie, gdyż został wydany tuż po okresie ikonoklazmu (ikonoklazm lub obrazoburstwo - ruch religijny przeciwstawiający się kultowi obrazów i figur religijnych, rozwijający się w VIII i IX wieku głównie we wschodniej części Bizancjum; na jego powstanie duży wpływ wywarły tradycje żydowskie i islamskie - przyp. W. R.). Kodeks ten stanowił niejako punkt zwrotny w dziejach Kościoła wschodniego, który znowu zaczął otaczać czcią obrazy i ponownie odkrył znaczenie piękna. Gdy wydaliśmy faksimile Menologionu, zaprosiliśmy do Aten przedstawiciela Watykanu - kard. Jeana-Louisa Taurana, bibliotekarza Kościoła Świętego, który przekazał nam pozdrowienia od Benedykta XVI. Przy tej okazji zaprosił abp. Christodoulosa do odwiedzenia Watykanu.
W zeszłym roku za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Atenach ofiarowaliśmy Kościołowi rzymskokatolickiemu 30 stypendiów dla jego członków, aby mogli odwiedzić nas w Grecji w okresie wakacyjnym, nauczyć się naszego języka, poznać naszą kulturę i tradycję prawosławną. Jednym słowem, aby zbliżyli się do „drugiej części” Kościoła, z którym przez tysiąc lat „stanowili jedno”.

Reklama

- Czy grecki Kościół prawosławny może stać się dla innych Kościołów prawosławnych przykładem współpracy ekumenicznej z Kościołem katolickim?

- Wierzę, że każdy człowiek dobrej woli może odkryć sens tego typu współpracy i nauczyć się współpracować. Współpracy między Kościołami nie można porównać do relacji między państwami. Ma ona wiele aspektów, a jednym z nich są wzajemne wizyty, które pozwalają nam przezwyciężać uprzedzenia. Jest to bardzo ważne, gdyż rozpoczynamy nowy etap dialogu między Kościołami. To znaczące, że wiele prawosławnych Kościołów i patriarchatów - Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola, Patriarchat Aleksandryjski, Partiarchat Jerozolimski, Kościoły Cypru i Albanii - współpracuje w dziedzinie ekumenicznej i wyznacza na swoich reprezentantów do spraw kontaktów ekumeniczych Greków, którzy są profesorami na uczelniach teologicznych.

- Kościół katolicki jest zaniepokojony niektórymi aspektami polityki Unii Europejskiej, szczególnie propagowaniem wizji człowieka i małżeństwa przeciwnej antropologii chrześcijańskiej. Jaki jest stosunek greckiego Kościoła prawosławnego do tego wszystkiego, co dzieje się w UE?

- Te same obawy żywi również nasz Kościół. Ze smutkiem stwierdzamy, że Europa - głównie zachodnia - odchodzi od chrześcijaństwa. Politycy nie chcą uznać tożsamości naszego kontynentu, która wynika z jej historii. To trudna sprawa i w przyszłości możemy mieć wiele problemów. Aby temu stawić czoło, Kościoły muszą ze sobą współpracować.
Rodzi się jednak pytanie: W jaki sposób mamy przekonać polityków UE, by nie podejmowali decyzji godzących w rodzinę, skoro niektóre Kościoły protestanckie uznają związki osób tej samej płci, tzw. śluby homoseksualistów? Dlatego dialog między Kościołem katolickim a prawosławnym ma wielkie znaczenie. Łączy nas bardzo wiele: wspólna tradycja, teologia, sukcesja apostolska, mamy takie same poglądy w sprawach bioetyki, praw człowieka czy pokoju na świecie. Przez tysiąc lat żyliśmy razem, przez następne tysiąclecie byliśmy podzieleni. Wiele razy w historii dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji, wiele razy czuliśmy się zranieni, nie oznacza to jednak, że dziś, gdy wchodzimy w trzecie tysiąclecie, nie możemy żyć razem, jak bracia.

- W jaki sposób nasze Kościoły mogą współpracować, by przeciwstawić się polityce antychrześcijańskiej i zahamować proces sekularyzacji zachodnich społeczeństw?

- Przede wszystkim chciałbym podkreślić fakt, że nasz dialog teologiczny daje świadectwo o Chrystusie. Dzisiaj ludzie poszukują prawdy i pytają nas, dlaczego jesteśmy podzieleni. W jaki sposób wy, w Kościele katolickim, i my, w Kościele prawosławnym, przekonamy naszych wiernych o miłości Chrystusa?

- Delegacja, której przewodził Ksiądz Biskup, spotkała się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI...

- Bardzo ważne dla każdego z nas było móc się spotkać z Benedyktem XVI i osobiście usłyszeć płynące z jego serca słowa o teologii. Po naszej wizycie u Papieża wszyscy wyjeżdżamy podbudowani na duchu, by pracować na rzecz zjednoczenia naszych Kościołów. Będziemy się o to stale modlić. To są nasze ludzkie plany, a Bóg to dostrzeże i nam pobłogosławi, jeżeli będziemy mieli dobre chęci i otwarte serca. Przyszłość świata i Kościoła jest „otwarta”, gdyż jest w rękach Boga.

2006-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Patronka dnia - św. Małgorzata z Cortony

[ TEMATY ]

Św. Małgorzata z Cortony

pl.wikipedia.org

Małgorzata z Kortony

Małgorzata z Kortony

W historii św. Małgorzaty występuje wiele elementów z baśni lub fabularnego filmu. Piękna dziewczyna, książęcy zamek, macocha, które nie toleruje przybranej córki, kochanek, który umiera w tajemniczy sposób, a na końcu oczywiście szczęśliwe zakończenie- nawrócenie, które doprowadzi Ją do świętości.

W 1247 r. na świat przychodzi Małgorzata, w wieku 8 lat zostaje osierocona przez matkę, a ojciec żeni się ponownie. Zazdrosna macocha nie toleruje dziewczynki, co objawia się w uprzykrzaniu jej życia. Młoda Małgorzata szuka wolności, w wieku 18 lat zakochuje się w Arseniuszu z Montepulciano, z którym ucieka, myśląc, że ich uczucie zakończy się małżeństwem. Niestety nigdy do tego nie doszło, po mimo przyjścia na świat ich dziecka, gdyż szlachecka rodzina nie zgadza się na ich związek. Małgorzata próbuje wtopić się w życie rodziny swojego ukochanego, hojnie pomagając ubogim.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję