Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bp Kaszak: Niektóre propozycje „drogi synodalnej” wydają się być przeciwne nauce Kościoła

- Zobaczcie co się dzieje w Kościele w Niemczech. Droga synodalna i niektóre jej propozycje wydają się być przeciwne zdrowej nauce Kościoła – mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma w bazylice katedralnej w Sosnowcu. - Trzeba nam będzie stawić czoła błędnym naukom i twierdzeniom. Musimy być przygotowani. Jeżeli chcemy wygrać tę bitwę nie wolno nam porzucić oręża, ale trzeba stanąć do walki - powiedział odnosząc się do idei, które będą mogły przenikać z Niemiec do Polski. W czasie celebracji modlił się też w intencji księży pracujących w diecezji sosnowieckiej.

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Diecezja Sosnowiecka

- Chciałbym abyście pozostali zawsze i wszędzie jedności z Panem Naszym Jezusem Chrystusem. Nasze sukcesy duszpasterskie zależą właśnie od tego zjednoczenia się z naszym Panem i Mistrzem, a nie - od środków materialnych. W tym trwaniu przy Chrystusie w każdej sytuacji niech was wspomagają nasi patronowie - mówił bp Grzegorz Kaszak jako przykład wskazując na patronów diecezji: św. Brata Alberta z Krakowa oraz św. Rafała Kalinowskiego. Choć nie posiadali zbyt dużo, pracowali w trudnych warunkach – to jednak pracowali i nawracali dla Chrystusa.

Zauważył również, że ci święci mogą być przykładem tego, jak się nie zrażać trudnościami i trwać w dobrym. Ordynariusz sosnowiecki przywołał również słowa kardynała Augusta Hlonda z 1928 r., które można odczytywać jako jego duchowy testament.

- „Nie traćcie nadziei. Lecz zwycięstwo jeśli przyjdzie - będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny. W tej walce, która się toczy między gromadą szatanów i Chrystusem, tych, którzy wierzą, że są wezwani, odwoła do nieba i będzie, jak chce sam Bóg. Walczcie z ufnością. Pod opieką błogosławionej Maryi Dziewicy pracujcie... Zwycięstwo wasze jest pewne. Niepokalana dopomoże wam do zwycięstwa” - mówił bp Kaszak cytując prymasa Hlonda. Dodał, że słowa te wzięli sobie do serca i realizowali bł. Kard. Stefan Wyszyński oraz św. Jan Paweł II.

Jak zauważył, kapłan wymaga wielkiej mądrości, a mądrość ta nie pochodzi z jego przemyśleń i rozważań. Mimo różnych opinii i sytuacji pandemicznej konieczne było przeprowadzenie Kościoła przez trudne czasy. Dodał również, że wierni są wdzięczni za dostęp do sakramentów, otwarte kościoły w diecezji sosnowieckiej w czasie lockdownu oraz przychodzenie z sakramentami do umierających. Jak zauważył ordynariusz, niektórzy kapłani przypłacili tę posługę życiem.

- Wychodzimy z pandemii i z bólem serca widzimy że nie wszyscy wierni – jak mi mówicie, ale i ja to widzę – nie wszyscy wierni wrócili do kościoła. Z różnych powodów. Trzeba nam to dokładnie przeanalizować. A cóż powiedzieć o stratach, jakie ponieśliśmy, jeśli chodzi o dzieci i młodzież? Gdzież oni są? Kościoły nasze pod tym względem świecą pustkami. Nawet, jak się cieszymy, że jest grupa dzieci i młodzieży, to cóż powiedzieć o tych, którzy zostali w domu, którzy nie przychodzą? - mówił zauważając, że w sercach kapłanów rodzi się pytanie „co w tej sytuacji zrobić?”

Podziel się cytatem

Przywołał również przykład związany ze św. Janem Pawłem II. - Kiedyś jeden ksiądz zadał mu pytanie. Miał jakiś problem duszpasterski. Tak opowiadali mi później znajomi, ci którzy słyszeli to, co papież mu powiedział. Kiedy on się pytał, co ma robić papież powiedział mu tak: „Nie wiem. Zapytaj się Ducha Świętego.” Miał odwagę i skromność powiedzieć „Nie wiem”. Myślę że ta wskazówka mądrego papieża powinna nam głęboko zapaść w naszych sercach.

Reklama

Witając przybyłych ks. Jan Gaik, proboszcz i prepozyt Sosnowieckiej Kapituły Katedralnej podkreślił, że kapłaństwo jest konieczne, by ludzie mogli stać się chrześcijanami i żyć jako chrześcijanie. Zachęcił także do modlitwy za rezygnujących z kapłańskiej drogi już po przyjęciu święceń kapłańskich.

W czasie Mszy Krzyżma prezbiterium diecezji sosnowieckiej odnowiło swoje przyrzeczenia kapłańskie oraz zobowiązania wynikające z przyjętych święceń. Poświęcony został także olej chorych i katechumenów oraz konsekrowane krzyżmo.

W tym dniu pięciu księży odebrało nominacje jako nowi kanonicy trzech kapituł: kapituły kolegiackiej olkusko-pilickiej, jaworznickiej kapituły kolegiackiej oraz sosnowieckiej kapituły katedralnej.

Wielki Czwartek to także dzień, w którym do katedry pielgrzymują ministranci. - Dobrze że jesteście obok naszych księży. Wiem, jak jest i co mówią o was w szkołach. Wiem, jakimi czasami gestami was obdarzają wasi rówieśnicy i znajomi. Wiedźcie, że to co czynicie jest dobre nie tylko dla was – dziękował ministrantom sosnowiecki ordynariusz.

Po Mszy Krzyżma księża wraz z biskupami udali się na grób pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego, gdzie po modlitwie za jego duszę tradycyjnie złożono znicz oznaczający modlitewną pamięć o zmarłym.

2022-04-15 09:51

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 tys. euro od sosnowieckich księży dla Ukrainy

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

diecezja sosnowiecka

pomoc dla Ukrainy

Diecezja Sosnowiecka

- Postanowiliśmy, że z okazji 30-lecia diecezji księża diecezji sosnowieckiej przekażą 30 tys. euro na rzecz diecezji charkowsko-zaporoskiej. Jest to dar duchowieństwa diecezji sosnowieckiej dla diecezji, która jest bardzo w tych dniach doświadczana - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie konferencji prasowej w domu Szilo w Czeladzi. Spotkanie z udziałem abp Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego poświęcone było sytuacji na Ukrainie.

- Jest to bardzo ciekawa inicjatywa. Wiemy, co się dzieje w Charkowie. Już wcześniej mieliśmy kontakty bpem Pawłem Gonczarukiem, który jest biskupem charkowsko-zaproskim. Jest to dar od serca księży diecezji sosnowieckiej: 30 tys. euro – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Zabrze: W sortowni odpadów znaleziono zwłoki noworodka

2022-10-04 14:22

Adobe.Stock

Zwłoki noworodka odnaleziono w sortowni przy miejskim składowisku odpadów w Zabrzu. Ciało zauważył jeden z pracowników. Policja i prokuratura starają się ustalić skąd zwłoki dziecka zostały przywiezione. Wkrótce powinna zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

Mł. asp. Sebastian Bijok z zabrzańskiej policji powiedział PAP, że ciało znaleziono w minioną sobotę. Policja ani prokuratura wcześniej nie informowały o tej sprawie. "Tego dnia po 9 otrzymaliśmy informację o znalezieniu zwłok noworodka w sortowni odpadów przy ul. Cmentarnej. Ciało zauważył jeden z pracowników podczas sortowania odpadów, które są tam regularnie przywożone" - powiedział rzecznik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję