Reklama

Niedziela Częstochowska

Brońmy krzyża przed całym światem

Pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj – mówił w homilii Wielkiego Piątku bp senior Antoni Długosz.

Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 15 kwietnia w częstochowskiej archikatedrze Świętej Rodziny zgromadziła wiernych, by mogli uczcić krzyż jako znak męki Boga i swojego zbawienia.

Uroczystościom przewodniczył bp senior Antoni Długosz, który w ciszy leżał przez jakiś czas krzyżem na posadzce świątyni, zanim przystąpił do następnych czynności liturgicznych.

W dalszym ciągu celebracji została odśpiewana Ewangelia wg św. Jana, po której celebrans wygłosił homilię. 

Reklama

– Spójrzmy na Odkupiciela całego świata (…), torturowanego do końca, by odpokutować wszystkie rodzaje ludzkich grzechów – tym apelem bp Długosz rozpoczął swoje rozważania. Potem przywołał świadka męki Zbawiciela – relikwię Całunu Turyńskiego, którą często nazywa się Piątą Ewangelią pisaną krwią.

Następnie homileta zwrócił uwagę na zasadność częstego rozważania Męki Pańskiej jako miłej Bogu czynności. – Wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej miała św. Faustyna, która niejedną noc spędziła na rozważaniu tajemnic krzyża – wskazywał biskup na autorytet świętej jako argument, by nie unikać rozmyślań dotyczących bolesnych chwil Pana Jezusa. – W Wielki Piątek adorując krzyż, wyznawajmy Jezusowi: Panie, Ty widzisz, krzyża się nie lękam, nie wstydzę się, krzyż Twój całuję i pod nim klękam – tłumaczył wiernym jego znaczenie hierarcha.

W dalszej części przywoływał przykłady walki z symbolem chrześcijaństwa. Opowiedział historię prawosławnego księdza z czasów ZSRR i współczesnej stewardesy, której zabroniono nosić krzyżyk. Na zakończenie homilii bp Długosz uzmysłowił wiernym, że pod krzyżem Chrystusa jest miejsce dla wszystkich udręczonych, poniżanych, cierpiących i zabitych przez wieki aż do dzisiaj. – Każdy wiek ma swój Wielki Piątek – zaznaczył. 

Po homilii odmówiono uroczystą modlitwę powszechną. Wśród intencji pojawiła się modlitwa za boleśnie doświadczaną Ukrainę. Następnie przed ołtarz wniesiono zasłonięty suknem krzyż, a celebrans stopniowo go odsłaniał. Po adoracji krzyża nastąpiła Komunia św.

Wielkopiątkową uroczystość zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

2022-04-15 23:42

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: śp. abp Stanisław Nowak był człowiekiem zakochanym w krzyżu, bez reszty oddanym Maryi

„Stajemy dzisiaj przy ołtarzu Pańskim, aby podziękować za życie i śmierć śp. ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka, człowieka bez reszty oddanego Kościołowi i Ojczyźnie. Jego życie splotło się z losami wielu z nas, ubogacając nas swoją ewangelijną dojrzałością” – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który 18 grudnia przewodniczył Mszy św. pogrzebowej w intencji zmarłego 12 grudnia abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego.

Mszę św. koncelebrowali: kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, m.in. abp Wacław Depo, kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wojciech Polak, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Wiktor Skworc, bp Jan Wątroba, bp Andrzej Przybylski, bp Antoni Długosz oraz licznie przybyli kapłani m.in. z archidiecezji częstochowskiej, krakowskiej, diecezji sosnowieckiej, m.in. ks. Zdzisław Kras, kapelan prezydenta RP.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję