Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Jezus żyje i chce działać w moim i twoim życiu

– Kościół będzie piękny, jeśli tej nocy odnowimy naszą miłość do niego – powiedział bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

– W Wigilię Paschalną my, ludzie wierzący, przychodzimy do grobu Jezusa, żeby się zanurzyć w Jego śmierć – wskazał w homilii.

Nawiązując do historii narodu wybranego, przypomniał, co się może zdarzyć, kiedy człowiek przestaje słuchać Boga i sprzedaje się bożkom. – Przecież te wszystkie wojny, cierpienia, tragedie, niewole to wszystko spadło na lud, bo przestali słuchać Pana i zaczęli słuchać siebie – przestrzegał biskup.

Podkreślił, że „zmartwychwstanie to nie jest ekshumacja zwłok”. – My tej nocy chcemy sobie przypominać zmartwychwstanie Pana nie na zasadzie wspominania wielkiego cudu, że jakiś wyjątkowy człowiek umarł, a potem powstał z martwych 2 tys. lat temu. My tu przyszliśmy, żeby zaświadczyć i sobie przypomnieć, że Jezus żyje, że działa i że chce działać w moim i twoim życiu, że chce tobie dać życie i to nie byle jakie życie, ale życie Boże. To jest zanurzenie się w śmierć – wyjaśnił bp Przybylski.

Zwrócił uwagę, że Wigilia Paschalna od samego początku była nazywana nocą chrztu Kościoła. – Przy grobie zmartwychwstałego Pana powstaje Kościół, wspólnota. Nawet jeśli ktoś indywidualnie biegnie do grobu, to zaraz idzie do uczniów. Tam się rodzi Kościół, wspólnota i tak jak chrzczeni byliśmy w pojedynkę, tak dzisiaj mamy ten chrzest przyjąć razem jako Kościół – kontynuował.

Biskup wezwał, aby odnowić chrzest, przez który „weszliśmy do wspólnoty ludzi wierzących”. – Bardzo trzeba nam w tych czasach odnowić rzeczywistość Kościoła, odnowić rozumienie, czym jest ten Kościół, odnowić swoją wiarę w Kościół, odnowić swoją miłość do Kościoła – podkreślił.

Zachęcił również, aby pomyśleć o Kościele pozytywnie w kontekście tego, ile każdy z nas łaski w nim otrzymuje. – Święte rzeczy dostajemy w Kościele – stwierdził bp Przybylski. Dodał, że doświadczenie pandemii i związane z nią limity w świątyniach może były potrzebne, „żebyśmy zobaczyli dziś piękno Kościoła”. Przyznał, że „Kościół potrafi mieć piękną twarz”, wskazując na domy rekolekcyjne i plebanie, gdzie przyjmowani są uchodźcy z Ukrainy. – Kościół będzie piękny, jeśli tej nocy odnowimy naszą miłość do niego – powiedział biskup.

Reklama

Wyjaśnił, że zanurzyć Kościół w śmierć Jezusa, „to sprawić, żeby mniej zajmował się sobą, a bardziej Jezusem, żeby nie był światowy, ale cały Jezusowy”.

Zauważył, że Polska przyjęła chrzest w Wielką Sobotę, co ma też znaczenie społeczne i polityczne. – Na czym będziemy budować ten świat, Polskę? Na zanurzeniu się w śmierć Jezusa czy na jakiejś pustce, ludzkich pomysłach, ekonomii, polityce? – pytał.

Biskup Przybylski porównał Kościół do światła, czyli strumienia pojedynczych cząsteczek, które muszą świecić. – To jest tajemnica Kościoła. Nie wystarczy, że świecę ja czy ty. Musimy to zrobić razem, aby dać strumień łaski, bo ciemności tego świata są za wielkie, żebyśmy pokonali je w pojedynkę. Bądźcie takim Kościołem – zakończył.

Na Wigilię Paschalną złożyły się: liturgia światła, liturgia słowa, liturgia chrzcielna, podczas której do wspólnoty Kościoła został włączony Jonasz Jan, oraz liturgia eucharystyczna. Celebrację zakończyła procesja rezurekcyjna.

2022-04-17 00:56

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilia Paschalna w toruńskiej katedrze

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Wigilia Paschalna

Renata Czerwińska

Chrystus zstępuje do naszych otchłani, aby nas przyprowadzić do światła. Wchodzi w nasze cierpienie i mówi: „Powstań z martwych!” - mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Liturgii Paschalnej w toruńskiej katedrze.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję