Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

- Przed wami jest – jak to mówią – najważniejszy egzamin w życiu, z całą pewnością. Zdawałem w swoim życiu wiele egzaminów – maturę pamiętam – to jest prawda! To jest ważny egzamin! Poznajecie wiele prawdy, ale ten tekst z Dziejów Apostolskich mówi – nie wystarczy prawdę, trzeba jeszcze prawdzie dać się pociągnąć. Nie wystarczy umieć, istotne pytanie – co, ta prawda z wami robi? – pytał maturzystów metropolita łódzki.

Jest już tradycją, że we wtorek po Wielkanocy maturzyści Archidiecezji Łódzkiej spieszą do tronu Królowej Polski, aby prosić swoją Matkę o wsparcie - tak bardzo potrzebne - w czasie składania przez nich egzaminów dojrzałości. Podobnie i w tym roku - 19 kwietnia - do Częstochowy zjechali tegoroczni maturzyści ze wszystkich zakątków Archidiecezji.

- Dla mnie obecność tutaj w Częstochowie oznacza oddanie siebie i tego najważniejszego egzaminu w życiu Panu Bogu. – tłumaczy Karolina Tokarczyk. – Dużo się uczę, ale wiem, że bez pomocy z nieba, może się nie udać. – dodaje.

- Moim marzeniem jest dostać się na wydział lekarski na łódzki Uniwersytet Medyczny. – mówi Tomasz Baryński. –– Wiem, że wszystko zależy od tego, jak napiszę maturę, dlatego przed egzaminem postanowiłem przyjechać na Jasną Górę. Chcę tutaj prosić Matkę Boską o pomoc, by egzaminy poszły bez problemu. - podkreśla.

O poszukiwaniu szczęścia w naszym życiu mówił w Auli Ojca Kordeckiego do tegorocznych maturzystów Mirosław Kirczuk - lider zespołu Full Power Spirit – polskiej grupy muzycznej wpisującej się w nurt muzyki chrześcijańskiej, tworzącej głównie w stylu hip-hop.

Natomiast w samo południe tegoroczni maturzyści wzięli udział we Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Liturgii przewodniczył metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Wraz z kończącymi w tym roku szkołę średnią modlili się księża katecheci oraz nauczyciele i wychowawcy młodych.

Reklama

W słowie do młodzieży arcybiskup Grzegorz powiedział między innymi - przyjmijcie to słowo tak, jak ono brzmi w całości! Nie tylko się uczcie, ale dajcie się prawdzie pociągnąć, a to się stanie wtedy, kiedy do niej przylgniecie sercem. A jak przylgniecie do niej sercem i się w niej faktycznie zakochacie, to nie potraficie jej zatrzymać tylko dla siebie. – zauważył abp Ryś.

- Jeśli jesteście tu dziś w tej kaplicy i prosicie Maryję o łaskę rozeznania, co do swojego życia, za czym pójść, jaką decyzję podjąć, to patrzcie w siebie – co kochacie, kogo kochacie? Ewangelia pokazuje nam jak to jest, kiedy prawdę zaczynamy kochać. Kochamy prawdę wtedy, kiedy ona nam się przedstawia w osobie. Kiedy patrzycie na ten obraz, to widzicie, że Maryja nie pokazuje na książkę. Najważniejsza na tym obrazie jest prawa ręka Maryi – zwykle na tego typu obrazach – ręka Maryi wskazuje na książkę, którą trzyma Jezus – On jest źródłem mądrości. Obraz jasnogórski jest przepięknym i mądrym obrazem, bo Maryja wskazuje na twarz Chrystusa. Chcesz poznać prawdę, to poznaj tę Osobę! – tłumaczył kaznodzieja.

- Dobrze jest prawdę znać, ale to, co nas stawia na progu decyzji, to jest prawda, którą pokochałeś. Jeśli prawda dotyka twoje serca to oznacza, że kochasz prawdę, pokochałeś prawdę, uznałeś jakąś prawdę! To jakie jest kolejne pytanie – co mam dalej robić? Prawda, która nie dotknęła mega serca – o niej można zapomnieć!- zakończył.

Na zakończenie liturgii maturzyści zawierzyli siebie, swoje egzaminy oraz wybór drogi życiowej, dobremu Bogu przez ręce Jasnogórskiej Pani.

2022-04-19 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawierzeni Matce Bożej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka maturzystów

Centrum DDM

Maturzyści ofiarowali Panu Bogu czas swoich życiowych wyborów

Maturzyści ofiarowali Panu Bogu czas swoich życiowych wyborów

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy” – tak brzmiało hasło tegorocznej diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę. Młodzież modliła się wraz z bp. Tadeuszem Lityńskim w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Uroczystą Eucharystię poprzedził blok modlitewno-ewangelizacyjny z koncertem uwielbienia. Maturzyści mieli też czas na indywidualną modlitwę oraz spowiedź. Na Jasnej Górze modlili się o miłosierdzie dla siebie i świata, a także o pokój. O wsparcie modlitewne marzeń i planów młodych diecezjan prosił bp Lityński. Maturzystom powiedział: – Ta pielgrzymka jest szansą, by po raz kolejny, a może pierwszy raz w życiu doświadczyć, że Bóg wchodzi do Twojego serca z łaską. Wchodzi z tym, czego Twoje serce dziś najpełniej potrzebuje. Bóg nie napisze za Was egzaminów, nie podejmie decyzji o dalszej drodze, ale wyposaży Was w miłość.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Bosko - kapłan i wychowawca

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

Ostatniego dnia stycznia Kościół katolicki wspomina św. Jana Bosko - kapłana. Należy on do świętych naszych czasów. W tym dniu uroczystość świętuje każdy kapłan ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Miejscowość ta jest położona około 40 km od Turynu. Jego ojciec, Franciszek Bosko zmarł, kiedy Janek miał zaledwie 2 lata. Matka Janka, Małgorzata Occhiena, jako wdowa musiała zająć się wychowaniem trzech synów: Antoniego z pierwszego małżeństwa, oraz Józefa i Jana z małżeństwa drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję