Reklama

Rok liturgiczny

Siostra Elżbieta Siepak: z komunią św. przyjętą w święto miłosierdzia Jezus związał obietnicę odpuszczenia win i kar

Pan Jezus obiecał, że każdy, nawet największy grzesznik, jeśli się szczerze nawróci i w Święto Miłosierdzia Bożego przyjmie komunię świętą, otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar – powiedziała PAP rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia siostra Elżbieta Siepak.

Siostra Elżbieta Siepak zaznaczyła, że inspiracją dla ustanowienia Święta Miłosierdzia Bożego były objawienia św. siostry Faustyny Kowalskiej, która zanotowała w "Dzienniczku", że o jego ustanowienie prosił ją Pan Jezus podczas objawienia w Płocku w 1931 r.

"Było to w tygodniu po tym, jak Jezus poprosił ją o namalowanie obrazu z podpisem +Jezu, ufam Tobie+. Spowiednik polecił s. Faustynie, by malowała obraz Jezusa w swojej duszy. Kiedy Faustyna odeszła od konfesjonału, Jezus powiedział jej: +Mój obraz w twojej duszy jest, ja pragnę, by ten obraz namalowany był pędzlem i żeby był poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ta niedziela ma być świętem miłosierdzia" – powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że Jezus wracał do tego żądania jeszcze 13 razy. "W objawieniach tłumaczył Faustynie, dlaczego pragnie ustanowienia takiego święta i jakie obietnice wiąże z jego obchodzeniem" – zastrzegła.

Siostra Siepak wyjaśniła, że największą obietnicę Pan Jezus związał z przyjęciem komunii świętej w Święto Miłosierdzia Bożego. "Jest to obietnica zupełnego odpuszczenia win i kar, czyli łaski tak wielkiej, jaką otrzymujemy w sakramencie chrztu" – podkreśliła.

Jednocześnie zastrzegła, że otrzymanie tej łaski obwarowane jest pewnymi warunkami. "Aby ją otrzymać, należy być wolnym od przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Należy też troszczyć się o postawę zaufania Bogu, czyli pełnienie Jego woli, a także o świadczenie miłosierdzia wobec ludzi przez czyny, słowa i modlitwę" – wyjaśniła.

Podkreśliła, że chodzi tu o "nawrócenie serca". "Pan Jezus przekazał przez s. Faustynę, że każdy, nawet największy grzesznik, jeśli się szczerze nawróci i w takiej dyspozycji przyjmie komunię świętą, to otrzyma tę łaskę. Powiedział, że w tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski, więc możemy uprosić nie tylko tę szczególną łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar, ale wszelkie doczesne dobrodziejstwa, jeżeli są zgodne z wolą Bożą, czyli dobre dla nas w życiu ziemskim i w wieczności" – zastrzegła.

Reklama

Według siostry Siepak "Bóg chce udzielać swoich łask, warunkiem jest naczynie ufności". "Ta ufność to nie tylko wiara w to, że Bóg wszystko może. Ufność polega na tym, że ja przyjmuję Boży plan dla mojego życia, bo wierzę, iż Bóg lepiej wie, co jest dla mnie dobre. A jeżeli tak, to pełnię Jego wolę" – mówiła.

"W naszych czasach wola Boża często kojarzy się negatywnie, jak jakieś fatum. Jeśli w życiu człowieka dzieje się coś złego, czego nie da się uniknąć, to mówi: wola Boża. Tymczasem, jak wiele razy mówiła s. Faustyna, wola Boża jest dla nas samą miłością i miłosierdziem. Bóg niczego dla nas nie pragnie, tylko dobra" – podkreśliła.

Rzeczniczka Sanktuarium Bożego Miłosierdzia poinformowała, że Jezus powiedział też s. Faustynie, że "dusza, która w tym dniu przystąpi do spowiedzi i komunii św. otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar". "Jednak analiza teologiczna całej treści "Dzienniczka" pokazuje, że nie chodzi o fizyczne przystąpienie do spowiedzi w tym dniu, ale o to, by ta spowiedź była dobra, abyśmy mieli szczere postanowienie, że nie chcemy grzeszyć. Natomiast komunia św. musi być przyjęta w tym konkretnym dniu" – zaznaczyła.

Dodała, że Pan Jezus prosił również o uczczenie tego dnia obrazu Jezusa Miłosiernego, który jest "syntezą przesłania o Bożym miłosierdziu". "Obraz przedstawia Chrystusa zmartwychwstałego ze śladami męki, a z Jego przebitego boku wypływają dwa promienie – czerwony i blady – które oznaczają sakramenty święte. Napis umieszczony na dole obrazu: +Jezu, ufam Tobie+ pokazuje, jak my powinniśmy odpowiadać na Jego miłosierdzie" – wyjaśniła s. Siepak.

Poinformowała, że o ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego długo zabiegał spowiednik św. Faustyny ks. Michał Sopoćko. Zaznaczyła, że święto to obchodzone jest w klasztorze w Łagiewnikach od 1944 r. Dla archidiecezji krakowskiej wprowadził je pierwszy kard. Franciszek Macharski w 1985 r. 10 lat później na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II wprowadził je dla wszystkich diecezji w kraju. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił to święto dla całego Kościoła powszechnego.

Reklama

Centralne uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku obchody rozpoczęła w Wielki Piątek nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na Ukrainie.

Główne uroczystości rozpocznie nocne czuwanie w sobotę o godz. 20.30. Zwieńczy je msza św. o godz. 24.00 pod przewodnictwem bp. Janusza Mastalskiego. W niedzielę o godz. 7.00 mszę św. z kaplicy Cudownego Obrazu transmitować będzie TVP1. Centralnej mszy św., która zostanie odprawiona o godz. 10.00 na ołtarzu polowym przed sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski (transmisja TVP 1). Modlitwa w godzinie miłosierdzia i adoracja z koronką rozpocznie się tradycyjnie o 15.00 i będzie transmitowana przez TVP 3.

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna. Pochodziła z ubogiej wielodzietnej rodziny rolników. Ukończyła tylko trzy klasy szkoły podstawowej i w wieku 16 lat zaczęła pracować jako pomoc domowa. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej, a 30 kwietnia 1926 r. w czasie ceremonii obłóczyn otrzymała imię Maria Faustyna.

W zakonie pracowała w kuchni, ogrodzie, piekarni i przy furcie. Przebywała w kilku domach zgromadzenia, najdłużej w Płocku, Wilnie i w Krakowie.

W 1934 r. zaczęła pisać "Dzienniczek", w którym opisała swoje życie duchowe. Zapisała, że 22 lutego 1931 r. w Płocku objawił jej się Pan Jezus, który polecił jej, by szerzyła kult miłosierdzia Bożego i by postarała się o namalowanie obrazu z podpisem "Jezu, ufam Tobie". Obraz ten powstał dzięki pomocy spowiednika s. Faustyny ks. Michała Sopoćki. Namalował go w Wilnie Eugeniusz Kazimirowski.

Św. Faustyna zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. ją kanonizował. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako niedziela Miłosierdzia Bożego.(PAP)

2022-04-23 08:31

Ocena: +24 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś 89. rocznica płockich objawień Jezusa Miłosiernego

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

święto Bożego Miłosierdzia

św. Faustyna

miłosierdzie Boże

Jezus

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Św. Siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy zobaczyła Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” 22 lutego 1931 roku, w swojej celi w klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku.

W tym roku przypada 89. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu, ufam Tobie” - św. siostrze Faustynie Kowalskiej. Z tej okazji główna, uroczysta Msza św. sprawowana będzie 22 lutego o godz. godz. 12.00, pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery, biskupa płockiego, w nowym kościele na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (ul. Stary Rynek 14/18). Mszę św. poprzedzi o godz. 11.30 czuwanie modlitewne, które poprowadzi zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka.

CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Mężnie wyznawać wiarę

2022-11-27 17:31

Ks. Michał Powęska

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyły się rekolekcje powołaniowe.

Dwunastu młodych mężczyzn odbywało ćwiczenia duchowe, mające pomóc rozeznać powołanie życiowe oraz pomóc umocnić wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję