Reklama

Wiadomości

Müller: wprowadziliśmy pakiet krajowych sankcji, oczekujemy podobnych ruchów na terenie całej UE

Wprowadziliśmy dodatkowe, krajowe przepisy dotyczące możliwości nakładania sankcji na podmioty wspierające finansowo Rosję; oczekujemy, że podobne dalsze ruchy będą podejmowane na terenie całej Unii Europejskiej - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller podczas wizyty w Berlinie.

[ TEMATY ]

Rosja

Rosjanie

Kancelaria Premiera

"Wprowadziliśmy dodatkowe, krajowe przepisy dotyczące możliwości nakładania sankcji. Dzisiaj pierwsze 50 podmiotów zostało wpisane na krajową listę sankcji. Te podmioty, zależnie od podjętej decyzji, mają mrożone aktywa albo aktywność gospodarczą, zakaz dostępu do przetargów na terenie Polski" - mówił rzecznik rządu na briefingu w Berlinie.

Dodał, że są to podmioty, które "bezpośrednio bądź pośrednio wspierały Federację Rosyjską finansowo, a tym samym przyczyniały się również do tego, aby niestety wspierać ofensywę wojenną na terenie Ukrainy".

Strona polska oczekuje - podkreślił Müller - że "podobne dalsze ruchy będą podejmowane na terenie całej Unii Europejskiej". "Bo tylko dzięki wspólnym działaniom, dzięki wspólnemu zamknięciu rynku - w szczególności dla ropy, gazu i węgla - jest możliwe odcięcie Rosji od finansowania" - dodał.

Reklama

Müller przypomniał, że Polska zdecydowała się już na krajowe embargo na rosyjski węgiel. "Polska zadeklarowała, że do końca roku przygotuje cały system energetyczny w taki sposób, że zrezygnujemy całkowicie z dostaw gazu oraz ropy na teren Polski. Oczekujemy podobnych deklaracji ze strony innych krajów europejskich, oczekujemy podobnych deklaracji ze strony Niemiec" - powiedział także rzecznik rządu.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki, Berenika Lemańczyk

mml/ bml/ mok/

2022-04-26 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: Rosjanie, jak naziści w Auschwitz, palą zabitych cywilów

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

zbrodnie wojenne

Rosjanie

krematorium

Tomasz Koryszko/KUL

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

„Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Rosja przywiozła do Mariupola wraz ze swoją artylerią, pociskami, ciężką bronią, mobilne krematoria w których dzień i noc palą się ciała niewinnie zabitych cywilów” – zwrócił uwagę arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk, w wideoprzesłaniu w 43. dniu rosyjskiej wojny z Ukrainą.

„Europa widziała tego typu krematoria w pobliżu miast dopiero podczas II wojny światowej na Majdanku, w Auschwitz i innych znanych nazistowskich obozach koncentracyjnych. Dym krematorium znów wznosi się do nieba z ukraińskiej ziemi” – powiedział zwierzchnik UKGK i dodał: „Ale mimo wszystko Ukraina walczy. Ponadto Ukraina walczy o prawo do życia. Nie tylko dla swoich dzieci i swoich ludzi, ale także o prawa do życia i szacunku dla każdego człowieka w dzisiejszym niespokojnym świecie”.

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję