Reklama

Aspekty

Czerwieńsk. Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

W kościele parafialnym w Czerwieńsku 26 kwietnia odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii św. Wojciecha. Bp Tadeusz Lityński pobłogosławił sprowadzone z Gniezna relikwie patrona parafii oraz jego obraz namalowany przez panią Joannę Wojtaszek.

[ TEMATY ]

parafia

odpust

relikwie

św. Wojciech

Czerwieńsk

Kamil Krasowski

Niosąca z mężem relikwie patrona parafii Joanna Wojtaszek namalowała obraz św. Wojciecha

Niosąca z mężem relikwie patrona parafii Joanna Wojtaszek namalowała obraz św. Wojciecha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia przygotowuje się do parafialnych misji ewangelizacyjnych, które za niespełna miesiąc odbędą się w Czerwieńsku i Nietkowie. Jednym z elementów duchowych przygotowań są dzisiejsze uroczystości z biskupem. Pomysł sprowadzenia relikwii świętego biskupa, męczennika i misjonarza zrodził się wśród członków rady parafialnej, a inicjatywę wspomógł pasterz diecezji.

- Ufam, że obecność św. Wojciecha w znaku relikwii pomoże w dziele nowej ewangelizacji i ożywienia wiary naszej parafii w obecnym czasie - powiedział proboszcz ks. Dariusz Orłowski.

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. - Uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski, patrona wielu świątyń, parafii, wielu wspólnot, jest dzisiaj dla nas w Czerwieńsku, tutaj w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bardzo podniosłym i ważnym wydarzeniem. Złączona jest z przybyciem do nas świętego męczennika. W tym znaku relikwii przybywa do nas ten, który ponad tysiąc lat temu oddał swoje życie dla Chrystusa, oddał swoje życie pracy misyjnej, przynosił na polską ziemię błogosławieństwo, modlitwę, ale przynosił przede wszystkim Ewangelię - mówił pasterz diecezji.

- Dzisiaj ta historia zatacza pewne koło. Jesteśmy w tej wspólnocie, której patronuje św. Wojciech, zgromadzeni także w jego bliskości, ale wsparci jego modlitwą, gdyż każdy święty jest przyjacielem człowieka, każdy święty jest tym, który dźwiga na sobie szczególny ciężar wierności posłannictwu Pana, który powiedział "Idźcie i głoście". Chcemy uradować się i cieszyć z tego faktu, że to właśnie św. Wojciech jest z nami i zapewne będzie odpowiadał na nasze prośby,wezwania - dodał duszpasterz.

W uroczystości uczestniczyli duchowni z dekanatu na czele z ks. Zygmuntem Zimnawoda, proboszczem parafii św. Alberta w Zielonej Górze oraz dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej ks. Robert Patro, a także przedstawiciele władz powiatowych i gminnych na czele z burmistrzem Piotrem Iwanusem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-04-26 19:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wezwanie do świętości

Niedziela lubelska 19/2017, str. 1, 5

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Paweł Wysoki

Nowa nastawa ołtarzowa w kościele pw. św. Wojciecha

Nowa nastawa ołtarzowa w kościele pw. św. Wojciecha

W niedzielę Miłosierdzia Bożego parafia pw. św. Wojciecha w Lublinie przeżywała uroczystości odpustowe ku czci swego patrona. Głównej Mszy św. z obrzędem udzielenia sakramentu bierzmowania i poświęceniem nowej nastawy ołtarzowej przewodniczył abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Szydłowiec: w miejscowym kościele odkryto fragmenty późnogotyckich polichromii

2024-02-27 19:28

Margita Kotas/Niedziela

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Fragmenty polichromii z pierwotnego wystroju kościoła, odkryto w trakcie prac konserwatorskich w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu koło Radomia. Obiekt sakralny pochodzi z przełomu XV i XVI wieku.

Witold Bujakowski, konserwator zabytków w Radomiu poinformował, że odkrycia dokonano fragmencie ściany południowej w nawie głównej świątyni. To właśnie w tej części kościoła trwa renowacja ołtarza św. Rocha. Widoczne są tam ubytki zaprawy, w których ujawnione zostały tzw. plamy barwne. - Można je interpretować jako zachowane partie polichromii. Widoczne brązowe plamy barwne to prawdopodobnie zachowana wcześniejsza warstwa malarska. W górnej partii obrysu ołtarza widoczna jest plama o kolorze ochry co świadczy o tym, że jest to starsza zachowana warstwa polichromii - wyjaśnił Witold Bujakowski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Media: Papież pojechał do szpitala w Rzymie po audiencji generalnej

2024-02-28 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek pojechał do szpitala w Rzymie po środowej audiencji generalnej i po krótkiej wizycie wrócił do Watykanu - podały włoskie media. Od kilku dni papież ma stan grypowy. Podczas porannej audiencji miał poważne problemy z głosem i nie przeczytał katechezy.

Według agencji Ansa papież udał się na wizytę do szpitala na rzymskiej wyspie Tiberina w centrum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję