Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zmarł ksiądz, który zarażał uśmiechem i radością

W 52. roku życia, 30. roku ślubów zakonnych i 20. roku kapłaństwa odszedł do Pana salezjanin ks. Tadeusz Augustyn.

[ TEMATY ]

pogrzeb

memento

salezjnin

MJscreen

Msza św. w intencji ks. Tomasza w Oświęcimiu.

Msza św. w intencji ks. Tomasza w Oświęcimiu.

Msza św. żałobna była sprawowana  w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Zmarłego żegnali licznie zebrani salezjanie, rodzina, parafianie, znajomi.

Na początku przełożony wspólnoty salezjanów ks. Dariusz Bartocha podkreślił że przeżywają kwartalny dzień skupienia: – Pogrzeb współbrata jest jedną z tych rzeczywistości, która najbardziej dociera do serc, kiedy to, do czego się przygotowujemy, staje się czytelnym znakiem – zauważył.

W kazaniu proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Łukasz Krysmalski wspominał ks. Tadeusza jako duszę towarzystwa, wrażliwego kapłana, który cieszył się życiem i zarażał uśmiechem oraz radością ludzi, z którymi się spotykał. Chętnie sprawował Eucharystię, nie odmawiając przewodniczenia. Miał też swoje pasje, interesował się sportem, w tym meczami piłki nożnej.

Reklama

Związku życia na ziemi z życiem wiecznym ks. Tadeusz uczył młodzież, zwłaszcza ministrantów, których był opiekunem. Dziś spotyka się na uczcie w Królestwie Bożym z Panem Jezusem, rodzicami, z ks. Bosko. Przeciera szlak, aby nam przypomnieć o głodzie, smaku i karmieniu się Bogiem – powiedział.

Na koniec przełożony wspólnoty na Zasolu dyrektor, ks. Jan Dubas zaznaczył, że ks. Tadeusz podejmował się trudnej pracy z młodzieżą, nie lękał się wyzwań i odpowiedzialności, był konkretny w wymaganiach.

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Józefa w Przemyślu – rodzinnej parafii zmarłego. Po Mszy św. odprowadzono go na cmentarz zasański.

Ks. Tadeusz Augustyn pierwsze śluby zakonne przyjął 22 sierpnia 1992 r. w Kopcu, śluby wieczyste – 21 sierpnia 1998 r. w Krakowie, a święcenia kapłańskie – 25 maja 2002 r. w Krakowie. W latach 1994-1997 odbył studia filozoficzne na krakowskiej Łosiówce. Posługiwał w krakowskich placówkach salezjańskich. W latach 2014-2020 był dyrektorem wspólnoty i proboszczem w Pogrzebieniu, w latach 2002-2008 – duszpasterzem, katechetą, a następnie kierownikiem internatu w Oświęcimiu, a od 2020 – duszpasterzem i katechetą w parafii Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu – Zasolu.

2022-04-27 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel w sprawie śpiewu Suplikacji

2022-08-12 11:02

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apel

Suplikacje

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wystosował Apel w sprawie kontynuacji modlitwy Suplikacji m.in. w związku z niespokojnym czasem i wojną, która toczy się tuż za naszą granicą. Apel metropolity częstochowskiego został opublikowany 11 sierpnia na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej www.archiczest.pl

Publikujemy treść Apelu abp Wacława Depo:

CZYTAJ DALEJ

„Pompejanka” – nowenna nie do odparcia

2022-08-09 21:26

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec, nie od dziś wiadomo, wielką moc ma. Oczywiście nie sam z siebie, a z łaski Bożej. Maryja przez tę modlitwę potrafi dla nas wyprosić u Boga wielkie cuda. Sama do Różańca wielokrotnie zachęcała, mamy na ten temat chociażby świadectwa dzieci z Fatimy: Łucji, Hiacynty i Franciszka. Ale czym tak naprawdę jest Nowenna Pompejańska? Czy rzeczywiście ma tak wielką moc?

I modlimy się na różańcu. Jedni z większym zapałem, inni jak po grudzie, czasem czekając na autobus, innym razem na kolanach przed snem, w różnych intencjach. Jednak ilu z nas potrafi się zdobyć na odmawianie czterech czy nawet trzech części Różańca w ciągu dnia, i to przez 54 dni pod rząd? A tak robią ci, którzy podejmują Nowennę Pompejańską. I mówią, że to wcale nie jest trudne, a warto, bo owoce wielkie daje. Nazywana jest nowenną nie do odparcia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mumbiela: papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu

2022-08-12 20:16

[ TEMATY ]

wizyta

Kazachstan

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu - uważa bp José Luis Mumbiela z diecezji Ałmaty. Franciszek przyjedzie do Kazachstanu w połowie września, aby wziąć udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w Nur-Sułtanie. Spotka się z nimi, by wesprzeć pokojowe współżycia różnych religii.

Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Azji Środkowej, głos papieża będzie ważnym wkładem do konferencji, szczególnie w obecnym czasie konfliktów. – Ze szczególnego punktu geograficznego, który jest blisko Rosji, Chin, Ukrainy, w sercu Eurazji, będzie mógł przekazać przesłanie nie tylko dla Kazachstanu, ale poprzez wizytę w Kazachstanie – całemu światu – podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję