Reklama

Jasna Góra

Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystości 3-majowe i dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego

- Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego jest przypieczętowaniem czegoś ważniejszego niż tylko jego osobistej świętości. Jest pokazaniem, że droga jego życia jest sprawdzona i wciąż aktualna - zauważył przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Tegoroczna uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja, będzie w Sanktuarium czasem narodowego dziękczynienia za bł. kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Paulini zapraszają do licznego udziału za Jego beatyfikację.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

przeor

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

O. Samuel Pacholski podkreślił, że przesłaniem “na dziś” kard. Wyszyńskiego jest zwyciężać świat miłością. „Prymas pozostaje znakiem wielkiej miłości i niewzruszonej nadziei, bo kiedy śledzimy jego życiorys, to widzimy, że był to człowiek niezwykle doświadczany przez życie. Przy tym bardzo pokorny i z wielką cierpliwością znosił nienawiść, upokorzenia i liczne prześladowania” - przypomniał jasnogórski przeor.

Zauważył, że nigdy nie odpowiadał w sposób nienawistny, zawsze modlił się za swoich przeciwników, patrzył nie z ziemskiej perspektywy szukania interesów Kościoła, ale poprzez wymiar duchowy. - Jego posługa nie miała charakteru zewnętrznego, politycznego - on sięgał głęboko do korzeni Ewangelii - powiedział zakonnik. - Prymas wiedział, że to, co się dokonuje w Polsce, to nie jest tylko starcie widzialnych struktur Kościoła i państwa, ale że jest to duchowa walka między dobrem i złem, w której niektórzy są narzędziami szatana, mniej lub bardziej świadomymi - wyjaśniał o. Pacholski.

Przeor Jasnej Góry zaprasza do licznego udziału w tegorocznych uroczystościach. - Tu przychodzimy po łaskę Bożą, po słowo Boże, po sakramenty, po spojrzenie i uśmiech Maryi, który ma nam pomagać w tym, byśmy w naszych życiowych wyborach omijali wszystkie moralne rafy, o które możemy się rozbić i naprawdę prowadzili życie dobre, szczęśliwe i zasługujące na niebo – powiedział o. Samuel Pacholski.

Uroczystości ku czci NMP Królowej Polski rozpoczną się już w wigilię święta, 2 maja. Główna suma odpustowa dziękczynna za opiekę Maryi nad polskim narodem i za wielkiego Jej czciciela kard. Stefana Wyszyńskiego odprawiona zostanie 3 maja o godz. 11.00.

2022-04-29 16:41

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze – Suma odpustowa na szczycie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KAROL PORWICH/NIEDZIELA

Msza św. odpustowa w uroczystość Królowej Polski, 3 maja odprawiona zostanie na Jasnej Górze na szczycie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. Tego dnia Sanktuarium trwać będzie także w szczególnej łączności z papieżem Franciszkiem i wiernymi zgromadzonymi w różnych miejscach świata i błagać o ustanie pandemii. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Już w wigilię święta, 2 maja podczas Apelu Jasnogórskiego abp Stanisław Gądecki w kaplicy Matki Bożej zapali specjalną świecę i rozpocznie modlitwę o ustanie koronawirusa. W samą uroczystość, 3 maja o godz. 18.00 rozpocznie się różaniec transmitowany przez media watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: spotkanie kard. Nycza ze Swiatłaną Cichanouską

2022-10-04 13:11

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

youtube.com

Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz przyjął dziś liderkę demokratycznej Białorusi, Swiatłanę Cichanouską – podała na komunikatorze Twitter archidiecezja warszawska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję