Reklama

Kościół

Co odbudowuje relację z Jezusem? - rozważanie do Ewangelii

Ewangelia J 21, 1-19

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

PhotoCredit: Sr. Amata CSFN

1. Najważniejsze pytanie

Po zmartwychwstaniu mamy bardzo krótkie wypowiedzi Jezusa. Każda z nich jest bezcenna, bo ukazuje to, co najważniejsze. W dłuższej wersji dzisiejszej ewangelii Jezus zadaje najważniejsze pytanie pierwszemu z Apostołów. W oryginale greckim Ewangelii jest zawarta głębsza treść tego pytania niż w tłumaczeniach. Zobaczmy więc wersję oryginalną.

2. Słowa klucze

A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko

Podziel się cytatem

Zanim jeszcze skupimy się na najważniejszym pytaniu warto zwrócić uwagę na inny ważny szczegół. Jezus zadaje pytanie Piotrowi po tym, gdy przygotował uczniom śniadanie na ognisku z „węgli drzewnych” (anthrachia). Ten szczegół przypomina o innym wydarzeniu przy ognisku. Przed męką i śmiercią Jezusa Piotr zaparł się Jezusa grzejąc się przy ognisku również z „węgli drzewnych” (anthrachia) na dziedzińcu Annasza (zob. J 18,18).

Szymonie, synu Jana, czy miłujesz (agapao) Mnie więcej aniżeli ci?

Podziel się cytatem

Reklama

Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo).

Podziel się cytatem

Reklama

Jezus zwraca się do Piotra imieniem, które miał zanim został Jego uczniem i skałą: „Szymonie, synu Jana”. Pyta go trzy razy czy go miłuje. Tyle razy, ile Piotr zaparł się Jezusa. W ten sposób Jezus wyleczył Piotra duchowo ze zdrady. Przez skruchę i trzykrotnie wyznanie miłości Piotr odbudował relację z Jezusem.

Informacja o tym jaka to była relacja jest zapisana w słowach oryginału greckiego Ewangelii.

Jezus pyta „czy miłujesz (agapao) Mnie”? Słowo „agapao” oznacza miłość, która jest zdolna oddać życie za ukochaną osobę, czyli najwyższy stopień miłości. Piotr odpowiada: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo)”. Słowo „fileo” określa miłość przyjaciół, czyli nie jest to największa miłość. Jezus się nie zniechęca i pyta jeszcze raz, ale otrzymuje podobną odpowiedź:

Szymonie, synu Jana, czy miłujesz (agapao) Mnie?

Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo).

To pokazuje zaproszenie Jezusa nie tylko do przyjaźni, ale do najwyższej relacji miłości. Piotr jednak jest jak zwykle szczery i świadomy swoich słabości, dlatego odpowiada, że kocha Jezusa miłością przyjaciela. Mistrz to przyjmuje i zniża się do poziomu człowieka i po raz trzeci już nie używa słowa „agapao”, ale „fileo”.

Szymonie, synu Jana, czy kochasz (fileo) Mnie”?

Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo).

Chociaż Jezusowi wystarczy na tym etapie miłość niedoskonała, to Piotr dojrzeje do miłości doskonałej. W Rzymie odda życie za Jezusa.

3. Dziś

W miejscu wyznania miłości przez Piotra nad Jeziorem Galilejskim znajdują się kamienie w formie serca. One są nie tylko przypomnieniem tego co się kiedyś dokonało. One przypominają pytanie Jezusa, które jest skierowane do każdego z nas: Czy miłujesz Mnie (agapao)? Czy kochasz (fileo) Mnie”?

2022-04-30 20:41

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak Jezus nam pomaga po Wniebowstąpieniu?

Ewangelia na niedzielę Łk 24,46-53

1. Działanie Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Z Helu na Jasną Górę dotarł już „Kaszubski ekspres”

2022-08-12 18:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kaszuby

#Pielgrzymka

BPJG

41 Piesza Pielgrzymka Kaszubska

41 Piesza Pielgrzymka Kaszubska

Po raz 41. na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka kaszubska. Jak zwykle wyruszyła z Helu, by po pokonaniu ponad 638 km dotrzeć do upragnionego celu. O pielgrzymce kaszubskiej, której początek to jubileusz sześćsetlecia Jasnej Góry, mówią, że to „ekspres”, bo podobno potrafią podkręcić tempo nawet do 8 km na godzinę. Kultywują kaszubskie tradycje i zwyczaje.

- Staramy się, żeby na naszych chustach pielgrzymkowych, flagach, koszulkach i innych gadżetach były motywy z pięknym kaszubskim haftem. Promujemy naszą małą kaszubską Ojczyznę jak tylko się da - podkreślają Kaszubi i to, że Kaszuby to kraina najpiękniejsza na świecie. Na stronie napisali, że „legenda mówi, że kiedy Pan Bóg stwarzał świat i powstawały morza, rzeki, góry i lasy, z garści wszystkiego, co Mu zostało, stworzył Kaszuby”.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jaki rozłam przynosi Jezus?

2022-08-13 20:44

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Jak rozumieć, że Jezus nie przyszedł przynieść pokoju lecz rozłam? To stwierdzenie „kłóci się” z tym, co wiemy o Panu Bogu – że jest Miłosierny, niosący pokój. Jak rozumieć, że chce ogień rzucić na ziemię? Sens tych trudnych słów z Ewangelii na niedzielę 14 sierpnia wyjaśnia o. Jacek Salij OP.

Komentarz wideo:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję