Reklama

Europa

Abp Szewczuk: „Kluczem naszego zwycięstwa będzie czystość serc”

„Niech czystość serca będzie naszą siłą w tych warunkach wojennych, naszą gwarancją zwycięstwa nad złem” – powiedział w swoim kolejnym przesłaniu wideo zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk . Dzisiaj upływa 67 dzień wojny Rosji z Ukrainą.

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

inwazja na Ukrainę

Wikipedia/Олександр Гаврик

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest 1 maja 2022 r., a Ukraina przeżywa już 67. dzień tej brutalnej wojny, tej konfrontacji naszego narodu z rosyjskim agresorem.

Tej nocy i poprzedniego dnia wschód i południe Ukrainy znów stanęły w płomieniach. W naszą Odessę znów uderzyły pociski, a lotnisko w Odessie zostało zniszczone. Charków i Mikołajów są nadal bombardowane i trafiają w nie różne rodzaje broni.

Ukraina stawia jednak opór. Ukraina walczy i Ukraina się modli. Również armia ukraińska stopniowo wyzwala naszą ziemię od rosyjskiego okupanta.

Wczoraj widzieliśmy radosne nagrania z wyzwolenia przez armię ukraińską kilku wiosek w okolicach Charkowa, skąd Rosjanie zbombardowali to ponadmilionowe miasto. Widzieli łzy radości na twarzach starszych kobiet, które całowały i ściskały swoich wyzwolicieli. Ukraina modli się o zakończenie tej wojny.

Nasze miasto Mariupol nadal jest ostrym bólem, z którego ludzie są ratowani na różne sposoby.... Jednak wróg próbuje wszystkiego, by zamienić miasto w wielki cmentarz, kopie nowe masowe groby, wyszydzając tamtejszą ludność.

Dziś obchodzimy Niedzielę Apostoła Tomasza. To szczególny dzień, w którym czujemy, że zmartwychwstały Chrystus jest obecny pośród nas, we wspólnocie wierzących, wychodząc naprzeciw naszym lękom przez zamknięte drzwi. Przychodzi do naszej niewiary, pozwala się dotknąć i widzi, że nie jesteśmy niedowiarkami, lecz wierzącymi.

W tym dniu świątecznym, w kontekście Białego Tygodnia okresu wielkanocnego, pragnę wspólnie z wami zastanowić się nad ewangelicznym błogosławieństwem o czystym sercu. Chrystus mówi: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Wiemy, że oglądanie Boga jest jednym z najważniejszych dążeń każdego człowieka: widzieć Boga, żyć przed Jego obliczem, kontemplować Go, to znaczy być wiecznie szczęśliwym, mieć życie wieczne i być w pełni tego życia. Ale Pan Bóg stworzył człowieka na swój widzialny obraz. A samo serce jest ogniskiem ludzkich myśli i ogólnie rzecz biorąc człowieczeństwa, zwierciadłem, które przedstawia, ukazuje temu światu chwałę niewidzialnego Boga.

Reklama

Św. Ireneusz z Lyonu powiedział, że chwałą Boga jest człowiek, który żyje pełnią życia. I tak ten niewidzialny Bóg staje się widzialny w czystym sercu, co oznacza czystość relacji, postawy człowieka wobec Boga, a tym samym człowieka wobec drugiego człowieka. Gdy Mojżesz szukał oblicza Boga, Wszechmogący objawił mu swoje imię: „Jestem, który jestem” - jestem tu dla Ciebie”.

A bycie ludźmi czystego serca oznacza prawdziwe widzenie Boga obecnego w sercu, budowanie czystej i bezinteresownej relacji z Nim, a nie wykorzystywanie Go jako środka do osiągania własnych celów czy zaspokajania swoich żądz i namiętności. Widzieć Boga w swoim sercu to uczestniczyć w Jego Zmartwychwstaniu. Mówiliśmy już o tym darze zmartwychwstania, który Pan Bóg daje człowiekowi w sakramencie chrztu, i o tym, że pełnia Bożej obecności powinna przejawiać się w naszej relacji z Bogiem i z bliźnimi.

Niech Pan Bóg ukaże swoje oblicze na Ukrainie. Niech błogosławi Ukrainę poprzez ludzi o czystych sercach, którzy nawet w warunkach brutalnej wojny umieją zachować swoją czystość i którzy wpatrują się w oblicze Boga, a następnie widzą Jego obraz w każdym człowieku i starają się Jemu służyć w tym człowieku. Ci ludzie są już błogosławieni, cieszą się czystością swoich serc i widzą Boga.

Wiemy, że nasz błogosławiony męczennik Emilian Kowcz powiedział w obozie koncentracyjnym na Majdanku: „Tutaj widzę Boga – Boga, który jest Jeden dla wszystkich nas”. Ten ojciec potrafił zachować czyste serce nawet w piekle nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Niech czystość serca będzie naszą siłą w tych warunkach wojennych, naszą gwarancją zwycięstwa nad złem. Boże, pobłogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, błogosław tym, którzy szukają Twego oblicza! Boże, błogosław tym, którzy czystym sercem wysławiają Twoje święte Imię!

Reklama

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

2022-05-01 20:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzisiaj pościmy i modlimy się, aby wypędzić diabła, ducha wojny i śmierci

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Karol Porwich/Niedziela

„Post dzisiaj jest tak ważny, aby wypędzić tego, kto dzieli – diabła, ducha wojny, ducha śmierci - powiedział w swoim orędziu wideo z Kijowa arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaprosił wszystkich dzisiaj na modlitwę, która rozpocznie się o godz. 14. 00 czasu kijowskiego z Pokotyliwki koło Charkowa. Obejmie Odessę, Drohobycz, Hruszów, Zarwanycę, Goszów, Uniw i zakończy się w Kijowie.

"Dzisiaj jest siódmy dzień wojny. W tym dniu, 2 marca 2022 r., na wezwanie Ojca Świętego papieża Franciszka, cały świat jednoczy się w modlitwie i poście o pokój na Ukrainie" – powiedział abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych; są w ciężkim stanie i walczą o życie

2022-08-08 14:57

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

- Dwie siostry z Kalisza jechały autobusem, który uległ wypadkowi w Chorwacji. Siostry znajdują się w szpitalu. Są w ciężkim stanie i walczą o życie – mówi ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest matka jednej z sióstr nazaretanek z Kalisza.

CZYTAJ DALEJ

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku autokaru w Chorwacji

2022-08-08 19:09

Facebook.com

Siostra Janina Mateusiak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu jest jedną z dwunastu ofiar wypadku drogowego w Chorwacji – informuje Radio Plus Radom. Autokar wiozący pielgrzymów do Medjugorie wpadł w sobotę rano do przydrożnego rowu na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia.

Ks. Damian Fołtyn, rzecznik radomskiej kurii poinformował, że s. Janina Mateusiak jest jedyną zmarłą osobą, która pielgrzymowała z terenu diecezji radomskiej do Medjugorie. O śmierci zakonnicy poinformowała również Przełożona Sióstr Nazaretanek. - Nasza s. Janina Mateusiak zginęła w wypadku autokaru jadącego do Medjugorie w dniu 6 sierpnia 2022 r. Prosimy o modlitwę za jej dusze a także o powrót do zdrowia s. Urszuli, s. Emmanueli oraz wszystkich poszkodowanych - informują nazaretanki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję