Reklama

Kościół

Rektor katedry ukraińskiej w Paryżu z okazji Dnia Polonii: Ks. Popiełuszko uczy nas jak zwyciężać zło dobrem

„Ks. Jerzy Popiełuszko walczył o wolność i godność człowieka z systemem zła. To samo mamy obecnie na Ukrainie. Walczymy o naszą wolność i godność z systemem zła, który ma te same korzenie co w czasach ks. Popiełuszki. Ks. Jerzy uczy nas jak zwyciężać zło dobrem” – powiedział ks. Igor Rantsya, proboszcz katedry ukraińskiej św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu, w trakcie uroczystych obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP w Seminarium Polskim w Paryżu, które były połączone z 30. rocznicą inauguracji pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

Paryż

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Tomasz Sokół / polskifr.fr


Jak relacjonuje portal Polskiej Misji Katolickiej we Francji polskifr.fr, uroczystości rozpoczęły się od słów powitania wygłoszonych przez ks. prał. dr. Gawrona. Następnie o 10:00 sprawowano Mszę św. pod przewodnictwem rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Ks. Bogusław Brzyś powiedział do zebranych: „Chcemy się tak modlić, żeby ta modlitwa była miła Bogu, ale aby też część ducha ks. Jerzego, jego wiary, jego odwagi, męstwa przeszła na nas, a zwłaszcza żebyśmy się nauczyli od niego i zainspirowali jego przykładem pięknej łagodności i postawy, która polegała na cierpliwym zwyciężaniu zła nie złem, ale dobrem”.

ks. Tomasz Sokół / polskifr.fr


Homilię wygłosił ks. prał. Gawron. Administrator Seminarium w homilii odniósł się do postawy bł. ks.. Popiełuszki, patrona dnia – św. Atanazego oraz wspominanego w czytaniu mszalnym św. Szczepana. Oni „uwielbiali Boga, bo dane im było nie tylko w Chrystusa wierzyć, ale z Chrystusem odnosić zwycięstwo nad złem. I dzisiaj trzeba dopisać moje i twoje imię, abyśmy idąc za mottem bł. ks. Popiełuszki, męczennika wolności, umieli też zło dobrem zwyciężać”.


Zebrani mogli także wysłuchać utworów patriotycznych i religijnych w wykonaniu chóru „Totus Tuus” oraz chóru dziecięcego „Uwierz Polsko” pod kierunkiem Urszuli Szoja.


Na 11:30 zaplanowano złożenie kwiatów przy pomniku bł. ks. Popiełuszki, o którego historii opowiedział Andrzej Dembiński – jego inicjator. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy pomnik ks. Jerzego poza Polską.


Przy okazji uroczystości przy pomniku ks. Popiełuszki za pomoc Polaków, polskiego Kościoła i Polskiej Misji Katolickiej we Francji dla Ukrainy podziękował ks. Igor Rantsya, proboszcz katedry ukraińskiej św. Włodzimierza Wielkiego w Paryżu. „Ks. Jerzy walczył o wolność i godność człowieka z systemem zła. To samo mamy obecnie na Ukrainie.. Walczymy o naszą wolność i godność z systemem zła, który ma te same korzenie co w czasach ks. Popiełuszki. Ks. Jerzy uczy nas jak zwyciężać zło dobrem” – powiedział ks. Igor.

Reklama


O 12:30 odbył się poczęstunek w Seminarium w Paryżu. Ambasador RP w Paryżu Jan Emeryk Rościszewski skierował okolicznościowe przemówienie do zebranych: „Spotykamy się w momencie absolutnie unikalnym. Jesteśmy spadkobiercami tych wszystkich pięknych tradycji. Widząc to, co się dzieje na świecie, w Europie, na terenie Ukrainy, czujemy przede wszystkim ducha Konstytucji 3 Maja. To, że naród ukraiński dzisiaj powstał i potrafi bronić tych wartości, tych zasad, tej wolności, to jest również duch naszej Konstytucji 3 Maja, która była uchwalona ponad 230 lat temu. To jest ten duch polskości. Dziś realizuje się to, o czym mówił Ojciec Święty w swojej sławnej homilii, będąc z wizytą na Ukrainie, że potrzebne są Europie dwa płuca: wschodnie i zachodnie. Myślę, że dziś jesteśmy świadkami realizacji wielkiej myśli św. Jana Pawła II”.


Ambasador złożył też życzenia Polonii z okazji jej Święta Flagi i 3 Maja oraz docenił organizację i poziom artystyczny uroczystości.

Podziel się cytatem

polskifr.fr

ks. Igor Rantsya

ks. Igor Rantsya
2022-05-02 17:11

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Vingt-Trois: chrześcijanie muszą angażować się w życie społeczne, jeśli naprawdę są wierzący

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Paryż

chrześcijanin

blvdone/pl.fotolia.com

Aby Kościół mógł odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie XXI w., chrześcijanie muszą angażować się w życie społeczne, jeśli naprawdę przyjmują wiarę chrześcijańską – przekonuje metropolita paryski kard. André Ving-Trois w wywiadzie dla katolickiego dziennika „La Croix”.

W wywiadzie z francuskim dziennikiem „La Croix”, kard. André Vingt-Trois podsumowuje przemiany, jakie nastąpiły w ostatnich latach w Kościele we Francji. Zwraca uwagę na to, że w społeczeństwie francuskim doszło do przewrotu, polegającego na pozornie niezauważalnym usuwaniu z niego śladów chrześcijaństwa, co doprowadziło do rzeczywistości, opisywanej przez kard. Ratzingera jako przejście od „chrześcijaństwa socjologicznego” do „chrześcijaństwa z wyboru”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję