Reklama

Kościół

Jasna Góra: „Zapiski więzienne” Prymasa Wyszyńskiego na inaugurację ogólnopolskiego dziękczynienia za jego beatyfikację

„Najbardziej wartościowe chwile, jakie przeżyłem, zdarzyły mi się w więzieniu” – to według reżysera Jarosława Tochowicza kluczowe zdanie dzisiejszego spektaklu. Monodram monumentalny „Zapiski więzienne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - droga duchowa” został zaprezentowany dziś na Jasnej Górze w przeddzień ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Wszystkie słowa użyte w monodramie są bł. kard. Wyszyńskiego. Można powiedzieć, że jest on pierwszym scenarzystą. – To on, oczywiście przez aktora, wypowiada się na scenie. Jest to też jednak przedstawienie, bo jest scenografia i muzyka – tłumaczył w rozmowie przed spektaklem reżyser i scenarzysta sztuki Jarosław Tochowicz.

Jak wyjaśnił dalej, nie jest to opowieść historyczna ani biograficzna o Prymasie Wyszyńskim – to wszystko zarysowuje się w tle – ale jest to jego „ścieżka duchowa”, zwrócenie uwagi na to, co działo się w jego wnętrzu.

Podziel się cytatem

Twórca docenia wybitną, wielką, życiową rolę Piotra Piechy z krakowskiego Teatru Ludowego, który „gra ogromną gamą uczuć”. - Uwiarygodnił i w sposób znakomity zmierzył się z postacią bł. kardynała, który tak naprawdę w swoim życiu jako człowiek przeszedł wszystko, od strachu, płaczu, zwątpienia, po dni bezgranicznego zaufania Bogu – podkreślił reżyser.

Reklama

- Nasz utwór wykracza poza teatr, przestał nim być w pewnym momencie, a stał się formą rekolekcji, traktujemy go jako dar - obcowanie ze słowem Prymasa, który zresztą był obdarzony niezwykłym literackim talentem – powiedział Tochowicz.

Przygotowanie przedstawienia zajęło prawie półtora roku.

„Zapiski więzienne” są dokumentem trzyletniego okresu odosobnienia kard. Wyszyńskiego od września 1953 r. do października 1956 r. W tym czasie więziony Prymas prowadził bardzo regularnie rodzaj dziennika. Obok kroniki życia codziennego zawiera on również zapis „dziejów duszy”, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące jego osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

Monodram w oparciu o „Zapiski więzienne” Prymasa to artystyczne, ale przede wszystkim duchowe wprowadzenie w obchody narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, które już dziś rozpoczęły się na Jasnej Górze.

Jutro Suma odpustowa z racji uroczystości Królowej Polski, w którą w tym roku wpisuje się wdzięczność za życie i posługę bł. Prymasa, który sam nazwał się jasnogórskim.

2022-05-02 19:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy tysiące studentów z pielgrzymką na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

studenci

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Z udziałem ponad 3 tys. studentów, nauczycieli i duszpasterzy na Jasnej Górze odbyła się 77. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka. Trzydniowemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Być solą ziemi”. Ze studentami spotkał się abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W kazaniu podczas sobotniej wieczornej Mszy św. mówił o wierze, która nie zależy od stopnia intelektualnego rozwoju, ale od naszego osobistego zaangażowania w rozwój relacji z Bogiem, przede wszystkim na modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do naśladowania św. Franciszka

2022-10-04 13:13

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Do naśladowania przykładu św. Franciszka budującego pokój, troszczącego się o ubogich i świat stworzony zachęcił Ojciec Święty w swoim dzisiejszym wpisie na komunikatorze Twitter.

Papieski tweet ma po polsku następującą treść: „Święty Franciszek, który czuł się bratem słońca, morza i wiatru, wszędzie rozsiewał pokój i podążał u boku ubogich, opuszczonych, chorych, odrzuconych, ostatnich. Naśladujmy jego przykład!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję