Reklama

Kościół

Jasna Góra: dziś dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

Dziś na Jasnej Górze, w uroczystość Królowej Polski, odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posług e beatyfikowanego w ub. roku kard. Stefana Wyszyńskiego. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie uroczysta Msza św. na Szczycie o godz. 11.00. Liturgii w uroczystość BMP Królowej Polski celebrować będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu, który wygłosi też kazanie.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Modlitwa dziękczynna za życie i posługę bł. Prymasa Wyszyńskiego, za peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji poznańskiej i z prośbą o pokój na Ukrainie rozpocznie się o godz. 10.00 na jasnogórskim Szczycie. Zabrzmi Akatyst ku czci NMP w wykonaniu chóru z parafii Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z Poznania - Kiekrza.

Msza św. odpustowa odprawiona zostanie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. W czasie sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Podziel się cytatem

3 maja mija 56 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego Milenijnego Aktu Oddania. To zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego wydarzenia w dziejach naszego narodu - do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrystianizacji Polski.

Reklama

Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z Aktem Oddania.

Na Jasnej Górze cały ten rok przeżywany jest jako czas dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Co miesiąc (z 27/28 dzień miesiąca) w kaplicy Matki Bożej trwa modlitwa “Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki”.

3 maja o godz. 10.00 w Sali Rycerskiej odbędzie się prezentacja nowego znaczka Poczty Polskiej „Matka Boża Jasnogórska Królowa Polski”, który tego właśnie dnia, wejdzie do obiegu. To piąty znaczek z serii „Patroni Polski”. Tegoroczna emisja upamiętnia Jasnogórską Maryję Królową Polski. Wartość znaczka to 8 zł, a jego nakład wynosi 117 tys. sztuk.

Oprócz znaczka ukaże się, w limitowanej wersji, koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu z datownikiem. Oprócz Obrazu Matki Bożej jest na niej rycina jasnogórskiego klasztoru z XIX w.

W 2018 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z podobizną św. Stanisława Kostki, w roku 2019 walor upamiętniający św. Wojciecha, w 2020 ukazał się znaczek z podobizną św. Andrzeja Boboli, w 2021 św. Stanisława ze Szczepanowa.

2022-05-03 09:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystości 3-majowe i dziękczynienie za beatyfikację kard. Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

przeor

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego jest przypieczętowaniem czegoś ważniejszego niż tylko jego osobistej świętości. Jest pokazaniem, że droga jego życia jest sprawdzona i wciąż aktualna - zauważył przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Tegoroczna uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja, będzie w Sanktuarium czasem narodowego dziękczynienia za bł. kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Paulini zapraszają do licznego udziału za Jego beatyfikację.

O. Samuel Pacholski podkreślił, że przesłaniem “na dziś” kard. Wyszyńskiego jest zwyciężać świat miłością. „Prymas pozostaje znakiem wielkiej miłości i niewzruszonej nadziei, bo kiedy śledzimy jego życiorys, to widzimy, że był to człowiek niezwykle doświadczany przez życie. Przy tym bardzo pokorny i z wielką cierpliwością znosił nienawiść, upokorzenia i liczne prześladowania” - przypomniał jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do naśladowania św. Franciszka

2022-10-04 13:13

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Do naśladowania przykładu św. Franciszka budującego pokój, troszczącego się o ubogich i świat stworzony zachęcił Ojciec Święty w swoim dzisiejszym wpisie na komunikatorze Twitter.

Papieski tweet ma po polsku następującą treść: „Święty Franciszek, który czuł się bratem słońca, morza i wiatru, wszędzie rozsiewał pokój i podążał u boku ubogich, opuszczonych, chorych, odrzuconych, ostatnich. Naśladujmy jego przykład!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję