Reklama

Kościół

Moskwa: patriarcha Cyryl wzywa do współpracy na froncie ideologicznym Cerkwi i rosyjskich sił zbrojnych

„Zdolność do umierania za najwyższe ideały, jakimi są wiara, naród i ojczyzna, czyni nasz naród, nasz kraj niezwyciężonym” - powiedział 8 maja 2022 r., w przeddzień 77. rocznicy obchodzonego w stolicy Rosji „Dnia Zwycięstwa” patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl. Wezwał także duchowieństwo do walki z wszelkimi ideologiami obcymi prawosławnej wierze i historycznej tradycji narodu rosyjskiego, także wezwał do współpracy Cerkwi i sił zbrojnych.

[ TEMATY ]

Rosja

WIKIPEDIA

W uroczystości przy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Ogrodzie Aleksandrowskim w pobliżu murów Kremla wzięli udział także generał broni E.A. Selezencew, oficerowie i żołnierze gwardii honorowej 154. pułku preobrażeńskiego oraz liczni przedstawiciele prawosławnego duchowieństwa.

Patriarcha Cyryl złożył żołnierzom i wszystkim uczestnikom uroczystości gratulacje z okazji Dnia Zwycięstwa. Zaznaczył, że gdyby nie to wydarzenie, „nie byłoby tego kraju i nie wiadomo, w jakim stanie byłby nasz naród. Dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi, dzięki ogromnemu skupieniu woli i wiary w zwycięstwo, dzięki odwadze naszego narodu, a przede wszystkim dzięki bohaterstwu naszych Sił Zbrojnych, najgroźniejszy wróg, który opanował całą Europę, został nie tylko zatrzymany pod murami Moskwy, lecz został wyparty, a nasze zwycięskie wojska wmaszerowały do wrogiej stolicy, z której nadeszła agresja. Kraju, który zniewolił całą Europę i dążył do zniewolenia Rosji. Tak się nie stało, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest siła ducha naszego narodu, zdolność oddania życia za Ojczyznę, za przyjaciół, jak mówi słowo Boże” – stwierdził zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.

Patriarcha Cyryl wezwał do współpracy Cerkwi i sił zbrojnych, „aby wychowywać w ludziach poczucie patriotyzmu, wierności ideałom, gotowości do obrony Ojczyzny” i wyraził zadowolenie z licznej obecności wojska na liturgii w cerkwi Zmartwychwstania Chrystusa. Zaznaczył, że dobra współpraca Cerkwii i wojska jest gwarancją, że Rosja będzie niezwyciężona. „Wszyscy musimy pracować nad tym, by nasza ojczyzna była silna i niezwyciężona” – zaapelował.

Następnie zwracając się do duchowieństwa patriarcha Moskwy i Wszechrusi podkreślił rolę Kościoła prawosławnego w dziejach narodu rosyjskiego. „Dziś najbardziej decydujące bitwy toczą się na froncie duchowym (świeccy nazywają to ideologicznym, ale my nie używamy tego słowa). Musimy o tym pamiętać. A zatem my nie jesteśmy w tylnej straży, ani nawet na flankach, lecz na froncie. Jesteśmy bowiem wezwani do obrony narodu na tym duchowym froncie, do wychowania go w wierze, w miłości do Ojczyzny, w umiejętności przeciwstawiania się wszelkim narzucanym mu normom życia, wzorcom zachowań i ideom filozoficznym, które są obce prawosławnej wierze i historycznej tradycji naszego narodu” – powiedział patriarcha Cyryl.

2022-05-09 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duda: mam nadzieję, że już jesienią będziemy mogli zrezygnować z rosyjskich dostaw gazu

[ TEMATY ]

gaz

Rosja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Mam nadzieję, że pełną dywersyfikacje dostaw gazu do naszego kraju, a więc niezależność energetyczną będziemy mieli już jesienią tego roku i będziemy mogli zrezygnować z rosyjskich dostaw - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie zostali zapytani, kiedy oba kraje przestaną kupować rosyjski gaz i ropę. "Od strony polskiej mogę powiedzieć, że my niezależnie od tego co się stało i co dzieje się w tej chwili na Ukrainie, niezależnie od rosyjskiej agresji, czerpiąc z naszych historycznych doświadczeń wiedzieliśmy, co być może czeka Europę i nas" - zaznaczył Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję