Reklama

Wiara

14 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych: Udziel pokoju dniom naszym

Kontynuujemy naszą wędrówkę po ziemi ukraińskiej. Zatrzymujemy się dziś w miejscowości tak małej, że nie ma jej nawet na mapach. Dotarliśmy bowiem do Zachodniego Podola, gdzie w zakolu rzeki Strypy leży miejscowość Zarwanica. To właśnie tutaj znajduje się największe sanktuarium Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie.

2022-05-14 09:59

[ TEMATY ]

Ukraina

sanktuaria.maps24.eu

Miejscowość do której dziś pielgrzymujemy, stała się ośrodkiem maryjnego kultu już w XIII w. Według przekazu historycznego w 1240 r. trafił tu mnich uciekający ze zrujnowanego i spalonego przez Mongołów Kijowa. Śpiąc ujrzał we śnie Matkę Boską. Gdy się obudził, zobaczył ikonę Matki Bożej z małym Jezusem. Mnich uznał to za cud i zbudował dla ikony kapliczkę. Przy wybudowanej przez mnicha kapliczce wytrysło źródełko, z którego woda miała wartości lecznicze i szybko uznano je za cudowne.

Przez te wydarzenia Zarwanica bardzo szybko stała się znana w okolicy a wspominaną ikonę otoczył kult wiernych, którzy wierzyli, że pielgrzymując do niej doznają licznych cudów. Za przyczyną Matki Bożej miał m.in. zostać uzdrowiony książę trembowelski Wasylko, który kazał się zanieść do Zarwanicy, gdy opiekujący się kapliczką mnich nie zgodził się na przewiezienie ikony do Trembowli. Książę jako votum za swoje uzdrowienie wybudował w Zarwanicy cerkiew dla cudownego wizerunku. Według współczesnych badań obraz z Zarwanicy jest istotnie jednym z najstarszych na dzisiejszej Ukrainie przedstawień Matki Bożej. Jego powstanie datuje się na XIII- XIV w.

Historia Zarwanicy na stałe już powiązała się rozwijała się z cudowną ikoną. W opisach historycznych odnajdziemy informacje, że dla obrony cerkwi przed rabusiami zbudowano tu zamek i wały obronne. Mimo to, miejscowość była zdobywana i niszczona. W latach 1662- 1688 kilkakrotnie zdobywali ją Tatarzy i Turcy. Ikona jednak ocalała ze wszystkich zawieruch. Po zakończeniu wojen tureckich umieszczono ją w kolejnej drewnianej cerkwi. W 1740 r. w świątyni tej umieszczono Cudowny Obraz Ukrzyżowanego Zbawiciela , koronowany w 1742r. przez metropolitę Atanazego Szeptyckiego. W 1754 r. z fundacji hrabiego A. Mączyńskiego zbudowano w Zarwanicy murowaną cerkiew Świętej Trójcy, która istnieje do dziś. Jest to świątynia na planie krzyża, z zaokrągloną absydą, do której przylegają dwie przybudówki. Jej front jest zwieńczony barokowym szczytem, ściany wzmocnione są szkarpami, a na dwupasmowym dachu wznosi się wysoka ażurowa wieżyczka.

Reklama

W 1867r. papież Pius IX wyraził zgodę na koronację ikony i podniesienie świątyni, w której była czczona, do rangi sanktuarium. Przyczyniło się to niewątpliwie do dalszego rozpowszechnienia kultu Matki Bożej Zarwanickiej i przekształcenia Zarwanicy w znany ośrodek pątniczy, ściągający tysiące pielgrzymów rocznie.”

Wpatrzeni w ikonę Matki Bożej Zarwanickiej, wołajmy: Najświętsza Panno Maryjo, wielokrotnie dawałaś mieszkańcom Zarwanicy poczucie troski i bezpieczeństwa. Okazałaś swą moc podczas najazdów Tatarów i Turków. Gdy teraz ziemią ukraińska jest niszczona i plądrowana przez wojska rosyjskie, okaż się Matką i udziel pokoju dniom naszym.

ks. Krzysztof Hawro

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poradniki psychologiczne Wydawnictwa Świętego Wojciecha w języku ukraińskim – bezpłatnie do pobrania

[ TEMATY ]

Ukraina

psychologia

Materiał prasowy

Kryzys emocjonalny związany z wojennymi przeżyciami dotyka wszystkich, którzy ich doświadczyli. Każda pomoc, czy to materialna, czy wparcie dobrym słowem i uśmiechem, jest na wagę złota, jest niezwykle potrzebna.

Wydawnictwo Świętego Wojciecha włącza się w akcję pomocy rodzinom ukraińskich i wspiera poszkodowanych - dorosłych i dzieci w czasie tego kryzysu zbrojnego.

CZYTAJ DALEJ

Dzierżoniów. Kapłanami są od siedmiu lat

2022-05-24 09:12

[ TEMATY ]

Dzierżoniów

rocznica święceń kapłańskich

ks. Mirosław Benedyk

: ks. S. Tomaszewski, ks. J. Kozłowski, ks. K. Pawlik, ks. A. Harbar, ks. J. Piskrzyński, ks. M. Benedyk, ks. W. Bednarczyk

: ks. S. Tomaszewski, ks. J. Kozłowski, ks. K. Pawlik, ks. A. Harbar, ks. J. Piskrzyński, ks. M. Benedyk, ks. W. Bednarczyk

W ostatnich tygodniach księża świętują nie tylko srebrne, koralowe, czy złote jubileusze kapłaństwa. Wielu duchownych spotyka się kursowo ciesząc się z kolejnych rocznic przyjęcia sakramentu święceń.

Tak było w parafii Maryi Matki Kościoła, gdzie na wspólnej Eucharystii spotkali się księża wyświęceni w 2015 roku. Liturgii przewodniczył ks. Kamil Pawlik, student teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Homilię wygłosił także rzymski student, ks. Arkadiusz Harbar.

CZYTAJ DALEJ

Złożyli wyznanie wiary

2022-05-27 20:23

[ TEMATY ]

diakonat

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

obrzęd wyznania wiary

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Starajcie się być wiarygodnymi świadkami Chrystusa przez wasze słowa i czyny – powiedział w homilii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Dziewięciu kandydatów do diakonatu (5 z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 4 z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej), 27 maja w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie złożyło uroczyste wyznanie wiary, uznania prymatu biskupa Rzymu oraz przyjęcia nauczania Kościoła katolickiego, a także przysięgę wierności i posłuszeństwa przed przyjęciem świeceń diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję