Reklama

Kościół

16 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie

Początek kultu maryjnego w Janowie sięga 1655 roku, chociaż parafia rzymskokatolicka istniała tu od 8 sierpnia 1614 roku, kiedy to urzędnik lwowski Jan Swoszowski z herbu Gryf, założyciel miasta Janów ufundował parafię obrządku łacińskiego pw. NMP, św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rafał Staszewski

Matka Boża Janowska

Matka Boża Janowska

Parafia została włączona do struktury lwowskiego dziekanatu. Historia pokazuje nam, że już w pierwszych latach działalności parafii szczególnym kultem otoczona tu była Matka Najświętsza. Już od 1664 roku utworzono księgę, która dokładnie notuje o łaskach uzyskanych za wstawiennictwem Matki Bożej Janowskiej.

W 1769 roku ołtarz, w którym znajdował się obraz Matki Boskiej Janowskiej został obdarowany specjalnymi przywilejami. Pięć lat później, 29 maja 1774 - odbyła się koronacja cudownego obrazu wraz z uroczystą konsekracją kościoła pod przewodnictwem abpa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Srebrne sukienki i korony ufundowała rodzina Potockich.

Początek XX wieku dla tutejszego sanktuarium otworzył etap działalności Sióstr ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej ze Starej Wsi, które w okresie międzywojennym opiekowały się sierotami.

Reklama

Lata drugiej wojny światowej okazały się trudne dla sanktuarium i dla samego Cudownego Obrazu Matki Bożej. W 1945 roku większość mieszkańców polskiego pochodzenia była zmuszona do opuszczenia tych terenów. Wraz z nimi wyjechał ostatni administrator parafii ks. Władysław Siemaniów, który udał się do Prochowic pod Wrocławiem. W tym czasie zostały zabrane paramenty oraz czczony obraz Matki Bożej Janowskiej. Rok później sanktuarium zostało zamknięte przez władze sowieckie i przekształcone w bibliotekę.

W 1990 roku zniszczone sanktuarium zostało zwrócone wiernym. Cztery lata później, 28 lipca 1994 r. arcybiskup Marian Jaworski podczas poświęcenia odnowionej polichromii umieścił w świątyni kopię obrazu Matki Bożej Janowskiej a jego następca, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki rekoronował kopię cudownego obrazu Matki Bożej Janowskiej. Było to 10 sierpnia 2014 r. Reaktywacja Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Janowie nastąpiła 31 maja 2017 r.

Królowo Pokoju , czczona w janowskim sanktuarium, módl się za nami.

2022-05-16 13:03

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: zawieszenie broni przyjęte z nadzieją, nie brakuje obaw

[ TEMATY ]

Ukraina

wikipedia.org

„Naszym pragnieniem jest, aby kolejne już ogłoszone zawieszenie broni w Donbasie przyniosło konkretne rezultaty, aby nie było tylko chwilowe, lecz całkowite” – stwierdził przewodniczący Caritas Ukraina Andrij Waskowycz po ogłoszeniu przez służby prasowe prezydenta tego kraju całkowitego przerwania ognia w tym zapalnym regionie.

Wskazał, że tylko dzięki trwałemu zawieszeniu broni będzie można pomóc ludziom, tak bardzo umęczonym sześcioletnim konfliktem. Kryzys humanitarny w tym regionie już dawno przekroczył bowiem alarmujący poziom.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Czas na LoveR”

2022-06-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Krwinka

Wraz z początkiem wakacji Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”, łódzki bloger Tadeusz Nowiński Mr. Scott oraz twórcy aplikacji Tropiciel zachęcają miłośników dwóch kółek do wyruszenia w trasę rowerową! 24 czerwca rozpoczęła II edycja akcji „Czas na LoveR – kręcimy kilometry dla dzieci chorych na raka” od uroczystego przejazdu spod szpitala przy ul. Spornej do Arturówka. Celem wakacyjnej inicjatywy, która potrwa do 30 września 2022 roku, jest zachęcenie pasjonatów jazdy na rowerze do pomagania podopiecznym Fundacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję