Reklama

Niedziela Małopolska

Może być przykładem dla całego świata

    W niedzielę – 15 maja – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewniach gościło ks. abp. Eduardo José Castillo Pino z archidiecezji Portoviejo w Ekwadorze oraz ks. ks. Krzysztofa Kudławca, biskupa nominata nowo powstałej diecezji Daule w Ekwadorze. Rozmowa z ks. abp. Eduardo José Castillo Pino z archidiecezji Portoviejo w Ekwadorze

archiwum Małgorzaty Pabis

Spotkanie w Łagiewnikach

Spotkanie w Łagiewnikach

    Małgorzata Pabis: - Księże Arcybiskupie, jak wygląda kult Bożego Miłosierdzia w Ekwadorze?

    Arcybiskup Eduardo José Castillo Pino: - Mój kraj na pobożność, która nazywa się kultem Bożego Miłosierdzia, otworzył się bardzo szybko. W prawie wszystkich diecezjach są kościoły i kaplice pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. W rzeczywistości nie ma ani jednej diecezji, w której by nie było kultu Bożego Miłosierdzia. W sposób szczególny w drugą niedzielę Wielkanocy, oczywiście, obchodzimy Święto Miłosierdzia – wiele parafii przygotowuje się do niego poprzez nowennę do Miłosierdzia Bożego. Są także kościoły, które nie są dedykowane ściśle Bożemu Miłosierdziu, ale prawie we wszystkich są obrazy Pana Jezusa Miłosiernego. Także w wielu domach, w wielu rodzinach znajduje się obraz Bożego Miłosierdzia. Muszę powiedzieć, że w Ekwadorze ta pobożność związana z kultem Bożego Miłosierdzia jest bardzo żywa. W wielu parafiach są grupy, ruchy czcicieli Bożego Miłosierdzia.

    - W Guayaquil kilkanaście lat temu powstało Narodowe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia...

    - Guayaquil to największe miasto w Ekwadorze. Od lat było tam wiele grup osób świeckich, które promowały i wciąż promują kult Bożego Miłosierdzia. Właśnie dlatego tam zrodziła się inicjatywa utworzenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Początki jego istnienia wiążą się z pewnym bogatym mężczyzną, który przeżył głębokie nawrócenie, dzięki kultowi Bożego Miłosierdzia. To dzięki niemu m.in. powstało to Sanktuarium – to jego wotum za łaskę nawrócenia. Obecnie do tego Sanktuarium pielgrzymują czciciele Bożego Miłosierdzia z całego Ekwadoru.

    W 2015 roku do Guayaquil przybył papież Franciszek. Ta wizyta nie była zbyt długa - składała się z dwóch części. Najpierw Ojciec Święty odprawił Mszę świętą na placu, a potem odwiedził Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Mogę więc dziś powiedzieć, że w Ekwadorze jest żywy kult Bożego Miłosierdzia, czego wyrazem jest choćby to, że na nowych osiedlach, w nowych kaplicach, on rodzi się bardzo spontanicznie.

Reklama

    - Dlaczego, zdaniem Księdza Arcybiskupa, ten kult dziś rozwija się tak szybko na całym świecie?

    - Może nas zaskakiwać trochę to, że ten kult tak bardzo się rozwija. Ciekawe jest to, że on rodzi się niejako „od dołu”. To nie biskupi czy księża go inicjują, ale często wychodzą z tym sami ludzie świeccy. Osobiście myślę, że ten kult to odpowiedź na zagubiony świat, któremu brakuje pewności siebie, który przeżywa różne, trudne doświadczenia. Ludzie czują, że Pan Jezus przychodzi właśnie z odpowiedzią: „Nie bójcie się, ufajcie Mi, Ja Jestem”. Są to słowa Jezusa, które powodują dużą ufność w Jego Miłosierdzie.

    - Jest Ksiądz Arcybiskup w Polsce po raz pierwszy. Modlił się na Jasnej Górze, a teraz przybył do Sanktuarium w Łagiewnikach...

    - Przyjechałem do Polski, aby podziękować biskupom w Polsce za księży, którzy pracują w Ekwadorze. Niemal pierwsze kroki skierowałem na Jasną Górę, bo tamtejsze Sanktuarium jest znane na całym świecie, jako centrum pobożności Maryjnej na całym świecie i znaczy dużo nie tylko dla Polaków, ale i dla świata. W samym mieście Guayaquil jest parafia poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski. Ma ona swój początek w wizycie Jana Pawła II w 1985 roku w Guayaquil.

    Pobożność Maryjna jest zróżnicowana w różnych stronach świata. Częstochowa ma swoją pobożność bardziej w Polsce, natomiast kult Bożego Miłosierdzia jest bardziej otwarty na cały świat. Pobożność Polaków do Matki Bożej jak i do Jezusa Miłosiernego może być przykładem dla całego świata. Wy pokazujecie nam, jak aktualna jest ta wiara. Nie jest oddzielona od życia codziennego, bo mówi o opiece Maryi i obecności miłosiernej Jezusa w Waszym życiu. Widzimy ją nie jako coś z przeszłości, ale jest to pobożność aktualna – tu i teraz. Ma duży związek z życiem współczesnych ludzi.

Reklama

    - Kilka miesięcy temu w Łagiewnikach, ale także w wielu miejscach na świecie – także w Ekwadorze – rozpoczęły się przygotowania do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II. Iskra Bożego Miłosierdzia idzie wciąż z Łagiewnik, z Polski...

    - Jestem przekonany, że rozwój kultu Bożego Miłosierdzia ma bardzo duże znaczenie dla dzisiejszego świata. A kiedy spojrzymy na historię Europy tak bardzo doświadczonej przez wojny, to Miłosierdzie Boże jest odpowiedzią na to zagrożenie, które występuje także w dzisiejszym świecie. Myślę, że pobożność, która jest na całym świecie, kult Jana Pawła II bardziej zazębiły się z kultem Bożego Miłosierdzia aniżeli np. chociażby z kultem Fatimy, bo odpowiada na zapotrzebowanie dzisiejszego świata.

    - A rolę Polaków w krzewieniu kultu Bożego Miłosierdzia jak Ksiądz Arcybiskup postrzega?

    - Chociaż kult Bożego Miłosierdzia obecny jest już na całym świecie, to jednak Polacy mają ogromny wpływ na to jak on się rozwija. Widziałem wielu polskich kapłanów, którzy mają chociażby stuły kapłańskie z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego czy wezwaniem „Jezu, ufam Tobie”. To dla innych znak, zaproszenie, aby ten kult był propagowany...

    Także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach to miejsce, które znane jest już na całym świecie i z którego promieniuje orędzie o Bożym Miłosierdziu w najdalsze zakątki świata.

    - Dziękuję za rozmowę

2022-05-16 14:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki, która wyruszyła z Częstochowy, osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni

2022-08-06 12:56

[ TEMATY ]

wypadek

Chorwacja

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Autokarem, który uległ wypadkowi w Chorwacji podróżowała pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa, która wyruszyła w piątek Częstochowy do Medziugorje, byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jasina poinformował w sobotę dziennikarzy, że w autokarze "było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców".

CZYTAJ DALEJ

Radio Fiat nadaje od 31 lat

2022-08-10 20:25

[ TEMATY ]

Radio Fiat

fb.com/radiofiat

10 sierpnia 1991 roku rozpoczęły się w Częstochowie VI Światowe Dni Młodzieży. Równocześnie nadawanie rozpoczęło radio, które służyło wówczas pielgrzymom z całego świata. Następnie decyzją śp. abp. Stanisława Nowaka, radio to zagościło na stałe w częstochowskim eterze, już jako Radio Fiat.

Początkowo siedem pasm częstotliwości, w tym 88.1 oraz 94.7, emitowały w rożnych językach to, co ojciec święty Jan Paweł II mówił do zgromadzonej na błoniach jasnogórskich młodzieży. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki pomocy, jaką archidiecezja częstochowska otrzymała od Stolicy Apostolskiej. Natomiast młodzi ludzie mogli odbierać radio dzięki małym odbiorniczkom, podarowanym Częstochowie przez Ojca Świętego. To były początki Radia Fiat, które abp Stanisław Nowak erygował dekretem biskupim 3 maja 1992 już pod znaną dzisiaj nazwą:

CZYTAJ DALEJ

130 lat temu urodził się Władysław Anders

2022-08-11 07:22

[ TEMATY ]

gen. Władysław Anders

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Generał Anders podczas rozmowy z żołnierzami 5. Kresowej Dywizji Piechoty – fotografia z okresu II wojny światowej

Generał Anders podczas rozmowy z żołnierzami 5. Kresowej Dywizji Piechoty –
fotografia z okresu II wojny światowej

130 lat temu, 11 sierpnia 1892 r., urodził się Władysław Anders – organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, a następnie 2. Korpusu Polskiego; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza.

Władysław Anders urodził się w Błoniu koło Kutna w rodzinie ziemiańskiej. Jego ojciec Albert pracował jako agronom i zarządca dóbr ziemskich, matka Elżbieta zaś zajmowała się domem i piątką dzieci. Rodzina wywodziła się z Inflant, a rodzice Andersa byli wyznania ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję