Reklama

Apostołowie Cudownego Medalika

27 listopada br. mija 176 lat od dnia objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré na rue du Bac w Paryżu, nazwanych objawieniami Cudownego Medalika. Wydarzyły się one w latach, kiedy Kościół przygotowywał się do uroczystego ogłoszenia prawdy wiary o Niepokalanym Poczęciu, a Francja zdeprawowana rewolucją była pogrążona w nieustannych atakach na wszystko, co chrześcijańskie. Zadziwia nas dzisiaj, jak z Bożego zrządzenia Matka Boża, objawiając się prostej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, dokonała tylu cudownych nawróceń. A wszystko to dokonało się za przyczyną Cudownego Medalika, który Maryja poleciła wybić według wzoru, jaki Katarzyna Labouré widziała podczas objawienia w 1830 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas objawienia Cudownego Medalika Maryja, stojąc na kuli ziemskiej, miała u stóp głowę węża - symbol zła, grzechu i szatana. Z Jej wyciągniętych rąk spływały promienie symbolizujące łaski Boże, a wokół Najświętszej Panny młoda zakonnica zobaczyła napis: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Całość wyglądała jak obraz. Po chwili „obraz” obrócił się i s. Katarzyna Labouré zauważyła krzyż oparty na literze M, a poniżej dwa serca: okolone cierniem Serce Jezusa i przebite mieczem Serce Maryi oraz dwanaście gwiazd. To wówczas Maryja poleciła wybić według przedstawionego wzoru medalik i obiecała, że wszyscy, którzy będą go nosili z wiarą i ufnością, otrzymają wiele łask.

Niezwykła misja

S. Labouré zadbała o wypełnienie powierzonej misji, choć nie było to takie proste. Mimo to niespełna dwa lata później - w maju 1832 r. wykonano pierwsze medaliki według wzoru ukazanego przez Maryję. Wiele osób, nosząc medalik, doznało niezwykłych łask. Sława medalika rosła. I coraz częściej mówiono o nim - cudowny. Wkrótce medalik był znany w całej Francji, nieco później w Niemczech, Polsce i w innych krajach Europy. Kilkanaście lat po objawieniu sława medalika ogarnęła cały katolicki świat. Nazywano go już powszechnie Cudownym Medalikiem albo małą Biblią czy katechizmem ubogich.
Po objawieniach s. Labouré powiedziała swojemu spowiednikowi ks. Jean-Marie Aladelowi, że Matka Boża prosiła również, aby założył on Stowarzyszenie Dzieci Maryi, któremu przez Jej pośrednictwo będą udzielane liczne łaski.
Pierwsze Stowarzyszenie Cudownego Medalika powstało w 1837 r. i w dość krótkim czasie liczyło już 250 tys. dziewcząt i chłopców. Do Polski zostało przeniesione dokładnie 101 lat temu. Na początku XX wieku ks. Franciszek Domaradzki ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy założył w Galicji Stowarzyszenie Cudownego Medalika - nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Odpowiadając na prośbę biskupów tego regionu, papież Pius X zatwierdził je dla Polski w 1905 r., a cztery lata później dla całego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Apostolat Maryjny

Niestety, dobrze rozwijające się Stowarzyszenie Cudownego Medalika rozwiązał po II wojnie światowej narzucony Polsce rząd komunistyczny. Dopiero w 1980 r. ks. prof. Teofil Herrmann, ze Zgromadzenia Misjonarzy, wskrzesił wspomniane Stowarzyszenie, dając mu jednak nazwę Apostolat Maryjny. Znamienne, że odnowienie tego ruchu dokonało się w Paradyżu (ówczesna diecezja gorzowska), gdzie Ksiądz Profesor pełnił kapłańską i profesorską posługę.
Choć Apostolat Maryjny powstał przy zachodniej granicy kraju, to jego idee od początku promieniowały na całą Polskę. Dowodzi tego spontaniczne tworzenie się grup parafialnych, dekanalnych i diecezjalnych, które w krótkim czasie pokryły siecią całą Polskę. W sierpniu 1994 r. nastąpiło przeniesienie centralnego ośrodka Apostolatu Maryjnego do Warszawy, do domu przy ul. Radnej 14, gdzie we wnęce nad wejściem do domu od dziesięcioleci stoi figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Obecnie centralny ośrodek ruchu znajduje się w Zakopanem-Olczy.
W ubiegłym roku Apostolat Maryjny obchodził 25-lecie istnienia. Z tej okazji został przyjęty do ogólnokościelnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które obecnie liczy na świecie ponad 10 mln członków. Jest to stowarzyszenie katolickiego laikatu, które ma na celu: a) pogłębianie kultu Niepokalanej w życiu osobistym i rozpowszechnianie medalika; b) oddziaływanie na otoczenie, a zwłaszcza na ludzi zaniedbanych religijnie; c) szerzenie braterskiej miłości, z czym wiąże się bezpośrednia służba i ewangelizacja ubogich w duchu charyzmatu św. Wincentego à Paulo.

Formy apostołowania

Widząc tyle zła na świecie dzisiaj, kiedy tak bardzo zagrożone są rodziny, a zwłaszcza demoralizowane są dzieci i młodzież, nie wolno trwać w bezczynności. Należy współpracować z Tą, która jest Orędowniczką u Boga, która została „narodowi polskiemu dana ku obronie”. Cudowny Medalik, bogaty w religijne symbole, został również dany jako pomoc na trudne czasy. Stąd obecnie w Polsce powrócono do nazwy: Stowarzyszenie Apostolatu Cudownego Medalika, aby wskazać na fakt objawień maryjnych z 1830 r., a zwłaszcza na dar Niepokalanej w postaci medalika, który jest środkiem apostolskiego oddziaływania.
Jeśli apostolat, to znaczy, że trzeba być aktywnym misjonarzem, apostołem. Apostołom maryjnym zaleca się zatem: 1) maryjną krucjatę modlitwy dzieci za wielomilionową rzeszę dzieci głodujących, cierpiących i opuszczonych; 2) katechezę przybliżającą dzieciom i młodzieży prawdę o Niepokalanej Cudownego Medalika; 3) organizowanie akcji zbierania przez dzieci znaczków dla duchowego i materialnego - przez sprzedaż tych znaczków - wsparcia misji w biednych krajach; 4) troskę o dzieci z rodzin zaniedbanych, wydawanie im paczek i ciepłych posiłków w czasie ferii zimowych, organizowanie zabaw i wycieczek; 5) zakładanie bibliotek parafialnych i apostołowanie książką religijną; 6) rozpowszechnianie i wypożyczanie kaset wideo w ramach akcji: „Klub wideo w każdej parafii”; 7) czynne włączanie się w życie parafialne poprzez organizowanie różnych ważnych wydarzeń w parafii; 8) odwiedzanie chorych; 9) propagowanie doskonałości życia chrześcijańskiego według wzoru św. Katarzyny Labouré poprzez skupienie się na starannym wykonywaniu swoich obowiązków wobec Boga i ludzi; 10) „ewangelizację wizualną” poprzez wykorzystywanie gablotek przykościelnych dla misyjnego oddziaływania obrazem, formą graficzną; 11) rozpowszechnianie opisów nadzwyczajnych łask doznawanych za pośrednictwem Niepokalanej Cudownego Medalika; 12) szczególną inicjatywą Apostolatu Maryjnego stała się praca zbiorowa świeckich profesorów wyższych uczelni w Polsce na temat: „Matka Boska w życiu i twórczości wielkich Polaków”.
Członkiem Stowarzyszenia Apostolatu Cudownego Medalika może zostać każdy, kto przyjmie Cudowny Medalik i zobowiąże się do okazywania czci Najświętszej Maryi Pannie. W celu skuteczniejszego działania apostolskiego członkowie łączą się w grupy pod kierunkiem osoby przewodniczącej. 27. każdego miesiąca odbywają się spotkania całej grupy. Omawia się na nich dotychczasowe działania, planuje dalsze prace, wspólnie czyta i rozważa wyjątki z Pisma Świętego oraz wybrane teksty pogłębiające wiedzę o Matce Bożej.
Krajowym moderatorem Stowarzyszenia Apostolatu Cudownego Medalika jest ks. Tadeusz Lubelski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Adres centrum: Sanktuarium Cudownego Medalika, 34-502 Zakopane-Olcza, os. Piszczory 13, tel. (0-18) 206-45-42.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Poświęcona jest ona życiu, duchowości, dziełu założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który od początku swojej działalności jest związany z Jasną Góra. Spotkanie zatytułowane „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi” zorganizowane zostało przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Polskie dzwony i ...muezzini

2024-05-11 17:46

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Rozmowa z księdzem proboszczem jednej z poznańskich parafii. Sympatyczny zakonnik, twardo chodzący po ziemi, zatroskany o swoją duszpasterską trzodę. Przykro mu było, gdy na obchodach stulecia parafii i wykładów historycznych z tym związanych zjawiła się tylko pięćdziesiątka parafian.

Jednak mówi jeszcze o innej rzeczy, o której słyszę od coraz większej liczby księży. Gdy uruchomił, jak to jest w staropolskim zwyczaju, dzwon na rezurekcje (odbywają się one, na miłość Boską, raz w roku!) – natychmiast ktoś z osiedla, na którym znajduje się kościół zawiadomił... policję, która zgodnie z wolą anonimowego obywatela przyjechała z interwencją. Omal nie skończyło się na mandacie, bo policja twierdziła, że są ku temu podstawy formalno-prawne. Ów ksiądz ze stolicy Wielkopolski nie jest wyjątkiem, bo tego typu nieprzyjemne incydenty spotykały wielu kapłanów w tej aglomeracji, ale też naprawdę sporo w każdym dużym mieście – o czym wie każdy z nas, jeśli tylko chce to wiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję