Reklama

Kościół

20 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Czortkowie

W dwudziestym dniu naszego pielgrzymowania po ziemi ukraińskiej stajemy w miejscu, gdzie kult Matki Bożej Różańcowej trwa od ponad 400 lat. Był on niewątpliwie podstawą do ustanowienia tu w roku 2009 – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Stajemy w kościele oo. Dominikanów w Czortkowie.

[ TEMATY ]

Ukraina

pl.wikipedia.org

Obraz Matki Boskiej Czortkowskiej

Obraz Matki Boskiej Czortkowskiej

Jak podaje historia, ojcowie dominikanie przybyli do Czortkowa 22 lutego 1619 roku. Kościół stał się na długie lata jedyną, rzymskokatolicką świątynią dla Czortkowa i okolicznych wiosek. Od początku duszpasterzowania ważną rolę odgrywał kult maryjny.

Obraz Matki Bożej Różańcowej, przed którym się dziś zatrzymujemy z ufną modlitwą o pokój, został do świątyni w Czortkowie ofiarowany przez króla Jana Kazimierza w 1663 roku. Przez wiele lat Matkę Bożą z Czortkowa nazywano Strażniczką Rzeczypospolitej.

Historia bardziej współczesna pokazuje, że w okresie międzywojennym wybudowano nowy kościół w stylu neogotyckim. Wybuch wojny i okupacja sowiecka przyniosły wielkie zmiany. Zabroniono nauczania religii w szkołach, ograniczano praktyki religijne. Wybuch wojny niemiecko – sowieckiej spowodował zbrodnie niewyobrażalnych rozmiarów. Ponieważ sowieci nie mogli zabrać ze sobą więźniów – wrogów komunizmu, bestialsko ich zamordowali. Pośród zamordowanych byli czortkowscy dominikanie, dziś toczy się ich proces beatyfikacyjny.

Reklama

Po zakończeniu II wojny światowej i związanych z nią działań wojennych, gdy zmianie uległy granice, ludność polska wraz z zakonnikami zostali zmuszeni do opuszczenia Czortkowa. Wyjeżdżający zakonnicy zabrali ze sobą cudowny obraz Matki Bożej, który z czasem znalazł swoje miejsce w kościele oo. Dominikanów w Warszawie (kościół św. Jacka). Kościół w Czortkowie zamknięto na długie lata. Świątynie ponownie otwarto w roku 1989. Do kościoła powróciła kopia obrazu Matki Bożej Różańcowej. Duszpasterstwo jak dawniej podjęli oo. Dominikanie. Rozwijający się na nowo kult maryjny spowodował, że 29 sierpnia 2009 roku, ks. abp Mieczysław Mokrzycki koronował obraz. Natomiast 3 listopada 2009 roku ogłosił kościół w Czortkowie, jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Wpatrzeni w obraz Matki Bożej Różańcowej zaśpiewajmy:

Różańcowa Pani nieba, ziemi, Pozdrawiamy Cię głosy naszymi. Do Ciebie się cały świat ucieka, Przez różaniec Twej pomocy czeka, Różańcowa Dziewico Maryjo.

2022-05-19 21:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: dziękuję abp Szewczukowi za postawę i za hart ducha

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Dziękuję abp Szewczukowi za postawę i za hart ducha- powiedział abp Stanisław Gądecki podczas konferencji nt. „Wojna w Ukrainie – perspektywa kościelna”, która odbyła się dziś w Warszawie. Przewodniczący KEP, który uczestniczył w spotkaniu on-line mówił m.in. o działaniach Kościoła w Polsce podejmowanych w związku z wojną na Ukrainie. W konferencji wziął udział – również zdalnie – abp Światosław Szewczuk, Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Organizatorem spotkania była Katolicka Agencja informacyjna.

Abp Gądecki na wstępie podziękował abp Światosławowi Szewczukowi za hart ducha, za postawę i za wszystkie słowa, które każdego dnia wypowiada podtrzymując na duchu Ukrainę. – Wiemy jeszcze z Ksiąg Machabejskich, że zwycięstwo nie zależy od siły wojska ale od pomocy, która przychodzi od Boga – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Biden na szczycie NATO: w Polsce powstanie stała kwatera główna V Korpusu Armii USA

2022-06-29 15:12

[ TEMATY ]

NATO

Joe Biden

Piotr Grzybowski

PAP/EPA/Brais Lorenzo

Wzmocnienie Polski, wschodniej flanki NATO, ale też i innych krajów Sojuszu zapowiedział Prezydent Joe Biden na rozpoczęcie drugiego dnia Szczytu NATO trwającego w Madrycie.

Prezydent Biden wskazał na wstępie na historyczne znaczenie Szczytu.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: polska granica jest naszą świętością

2022-06-30 09:26

[ TEMATY ]

premier

facebook.com/MorawieckiPL

Polska, Polacy należą do tych państw, tych narodów, które bronią swoich granic, bo ta granica jest też uświęcona krwią naszych przodków, dlatego jest ona naszą świętością - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w nagraniu, które zamieścił w mediach społecznościowych.

W czwartek kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję