Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja tarnowska: wakacyjne propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Oazy, Piesza Pielgrzymka Tarnowska, Miasteczko Modlitewne czy rekolekcje w kajaku – to m.in. wakacyjne propozycje organizowane przez kapłanów oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie. Na niektóre wydarzenia można się już zapisać, a miejsc ubywa bardzo szybko.

Najwięcej osób zgromadzi 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która wyruszy 17 sierpnia. Przez dwa lata pielgrzymka odbyła się w formie sztafety, teraz wszyscy pójdą przez 9 dni.

Dzieci, młodych i starszych zgromadzą oazy zorganizowane m.in. przez Ruch Światło-Życie, Liturgiczną Służbę Ołtarza i Dziewczęcą Służbę Maryjną. Tymczasem po dwuletniej przerwie odbędą się Misyjne Wakacje z Bogiem. Zapisy trwają w Wydziale Misyjnym Kurii Diecezjalnej. Do Domu Formacji Misyjnej w Czchowie mogą przyjechać dzieci od klasy trzeciej a także młodzież.

„Formacja to m.in. spotkanie z misjonarzem, film o misjach, a po obiedzie są rozrywki, wycieczki” – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego.

Młodzi z całej Polski są zaproszeni do sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, gdzie obok kościoła powstanie Miasteczko Modlitewne. To inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Prezes KSM-u i burmistrz Miasteczka, Paweł Ryndak mówi, że zapisy już ruszyły.

Miasteczko to modlitwa, spotkania z gośćmi, a także poranna gimnastyka i wieczorna integracja. Wydarzenie odbędzie się od 27 lipca do 2 sierpnia.

„Uczestnicy przyjeżdżają z namiotami i stawiają je na polanie obok kościoła. W tym roku planujemy zmienić formułę ich rozkładania i stworzyć pewnego rodzaju ulice, wzdłuż których te namioty będą powstawały. Myślimy nad nazwami tych ulic”– dodaje prezes KSM.

Trwają także zapisy na rekolekcje w kajaku. Są dwa terminy i dwie rzeki – Czarna Hańcza i Rospuda. Jak informuje jeden z organizatorów ks. Krzysztof Świerczek, wikariusz parafii w Żabnie z propozycji może skorzystać 90 osób, już od klasy ósmej wzwyż.

„Spływamy w kajakach dwuosobowych i codziennie z kimś innym, aby się poznać. To jest niesamowite przeżycie obcowania z naturą. Przez kilka godzin płyniemy w kajaku z drugą osobą. To też czas, żeby sobie zaufać, bo aby dopłynąć do celu trzeba ze sobą współpracować” - podkreśla.

Reklama

Trwają także przygotowania do Strefa Chwały Festiwal. W lipcu te rekolekcje zgromadzą ludzi z całej Polski. Odbędą się na Placu Papieskim w Starym Sączu. Rejestracja trwa w internecie. To czas modlitwy, odpoczynku, wymiany doświadczeń, dyskusji i rozwoju talentów.

„To miejsce budowania, tutaj można poczuć Bożą obecność” – mówią uczestnicy poprzedniej edycji. Tym, co wyróżnia Strefę Chwały są także pieśni uwielbienia, tworzone przez czołowych polskich muzyków chrześcijańskich.

2022-05-19 16:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szefowa Rady ds. Rodziny: w UE uważa się, że nienarodzony człowiek nie ma prawa do życia

W UE powszechnie się uważa, że człowiek w fazie prenatalnej nie ma prawa do życia - mówiła w środę w komisjach Parlamentu Europejskiego Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady ds. Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej RP.

"Dziś w Unii Europejskiej, jak słyszę, powszechnie się uważa, że człowiek w fazie prenatalnej, albo człowiek podejrzany o wady genetyczne nie ma prawa do życia. Tymczasem to, kiedy stajemy się człowiekiem nie powinno zależeć od arbitralnego wyboru innych ludzi. W przeciwnym razie kreujemy grupę nadludzi, którzy mogą rozstrzygać o losie innych: o ich życiu i śmierci. Trudno uznać prawa kobiet, o których państwo mówicie, za zdobycz ludzkości, bo są ufundowane na nierówności praw kobiety i jej dziecka. Jest to niepokojące i podobne do praktyk, które znamy z historii" - odpowiadała Bojemska na krytyczne uwagi niektórych europosłów dotyczące wyroku polskiego TK zakazującego aborcji eugenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję