Reklama

9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

Zepsucie społeczeństwa
Korupcja (łac. „corruptio” - przekupstwo, zepsucie „corrumpo” - niszczyć, fałszować) jest zjawiskiem znanym od najdawniejszych czasów i obejmującym wszystkie kraje świata. Dopiero od niedawna jednak problem ten postrzegany jest negatywnie w skali międzynarodowej. Państwa i organizacje międzynarodowe uznały korupcję za poważne zjawisko. „Upowszechnia się na skalę światową jego negatywna ocena oraz przekonanie o potrzebie przezwyciężenia go” - czytamy we wrześniowej nocie Papieskiej Rady „lustitia et Pax”, która była organizatorem międzynarodowej konferencji w Watykanie na temat: „Walka z korupcją”. - Korupcja rozpowszechniona jest w krajach biednych i bogatych, patologizuje system polityczny, gospodarczy i społeczny, rujnując więzi społeczne, deformując rodzinę i osobę ludzką. Zjawisko korupcji pogłębiły zmiany systemowe związane z upadkiem bloku państw komunistycznych i wciąż rosnącymi procesami globalizacyjnymi” - czytamy w nocie.

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 22-23

Paulina Poczęta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Korupcja ma rujnujący wpływ na gospodarkę - wolny rynek zamienia w rynek układów. Według Banku Światowego, „korupcja pochłania ok. 5% produktu globalnego świata”. W krajach, gdzie jest szczególnie rozpowszechniona, jej skutki są takie, jakby rząd dołożył na inwestorów dodatkowy 20-procentowy podatek (tyle inwestorzy muszą zapłacić łapówkarzom, sprawującym decyzyjne funkcje w instytucjach rządowych i samorządowych).
Obok przestępczości zorganizowanej to właśnie korupcję uważa się za największe zagrożenie dla demokracji i wolnego rynku. Jest przestępstwem, które najbardziej demoralizuje społeczeństwa, deprecjonuje podstawowe wartości, najważniejsze instytucje państwowe i zagraża bezpieczeństwu obywateli.

Korupcja na świecie i w Polsce

Reklama

Korupcja na świecie jest zjawiskiem powszechnym. Według badań Transparency International, która rokrocznie monitoruje zjawisko korupcji, w 2005 r. Indeks Percepcji Korupcji (postrzeganie korupcji) objął 159 krajów świata. Wśród 16 najbardziej skorumpowanych krajów świata aż 9 znajduje się w Afryce (straty spowodowane korupcją sięgają tam 150 miliardów dolarów). Najmniej skorumpowane są kraje skandynawskie: Finlandia, Dania, Szwecja, Norwegia (www.transparency.pl). Polska postrzegana jest jako kraj bardzo skorumpowany. W rankingu percepcji korupcji w ubiegłym roku zajęła 70. miejsce, w bieżącym - 61. Jest w postrzegana jako najbardziej skorumpowane państwo Unii Europejskiej. Podobne odczucia mają rodacy. Według badań CBOS i OBOP, Polacy postrzegają korupcję jako problem narastający, szczególnie wśród urzędników państwowych tworzących sieć powiązań i pracowników służby zdrowia (wg OBOP, w 1999 r. - 43% badanych, w 2003 r. - 68%, w 2005 r. - 94%). Wśród zjawisk lękotwórczych na wysokiej pozycji nasi rodacy stawiają: korupcję, złe rządy i prywatę (28% badanych - CBOS, 2006 r.). W pytaniach wprost o korupcję za poważny problem uważa ją 95 % badanych Polaków (CBOS, 2004 r.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skorumpowana PRL

Komunistyczna Polska była krajem na wskroś skorumpowanym, tzw. miękka korupcja (łapówkarstwo, pośrednictwo, kumoterstwo) była usankcjonowana społeczną normą w świadomości Polaków, a umiejętność dawania łapówek i znajomość z osobami, które „biorą”, były uznawane za oznakę zaradności. Zjawisko korupcji pojawiało się w komunistycznych mediach tylko za zgodą władzy i gdy tej władzy odpowiadało. Reglamentowana w mediach korupcja służyła często wewnątrzpartyjnym rozgrywkom. Na mapie komunistycznej Polski poziom łapówkarstwa pokrywał się z granicami rozbiorów. Najbardziej skorumpowane obszary to tereny byłego zaboru rosyjskiego, korumpowanego już przez carską Rosję. Przyzwolenie na zachowania korupcyjne było tu zakorzenione głęboko i dotrwało do czasów obecnych.

III Rzeczpospolita

Reklama

Przekształcenia demokratyczne i wolnorynkowe w naszym kraju sprzyjały zachowaniom korupcjogennym. Szybko pojawiły się milionowe fortuny, a własność zmieniała właścicieli z dnia na dzień, przechodząc z niewydolnego sektora państwowego do prywatnego. W procesy korupcjogenne włączeni byli często politycy i osoby z pierwszych stron gazet, świadomie upowszechniający przekonanie, że próby walki z korupcją opóźniają wprowadzanie gospodarki rynkowej. Częste zmiany ekip rządzących wpływały na postrzeganie przez polityków i urzędników funkcji publicznych jako krótkotrwałych, a więc potrzebujących zabezpieczenia. Zachowania korupcyjne z tego okresu, o niewyobrażalnym zasięgu, do dziś odkrywane są przez organy ścigania.

Sfery szczególnego zagrożenia korupcją

Wśród obszarów najbardziej narażonych na korupcję na pierwszym miejscu wymienić należy: prywatyzację gospodarki, dalej - gospodarowanie majątkiem publicznym, fundusze celowe i agencje rządowe, zamówienia publiczne, udzielanie koncesji, administrację skarbową, administrację samorządową i rządową, działalność służb celnych i organów nadzoru, funkcjonowanie służby zdrowia, politykę lekową, finansowanie badań naukowych, finansowanie partii politycznych, lobbing. Dla przeciętnego Polaka najdotkliwsza jest korupcja w służbie zdrowia. I to właśnie służba zdrowia przoduje w tym roku w rankingu najbardziej skorumpowanej sfery życia społecznego (Raport Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego: „Korupcja w Polsce - próba analizy zjawiska”).

Czynniki korupcjogenne w gospodarce

Polscy przedsiębiorcy wśród wielu działań państwa sprzyjających korupcji wymieniają: niską jakość stanowienia prawa (częste zmiany i niejasne sformułowania przepisów sprzyjające trudnościom w ich interpretacji), brak „vacatio legis” (czas od ogłoszenia ustawy do wejścia jej w życie) przy nowelizacji przepisów, co uniemożliwia urzędnikom i przedsiębiorcom przygotowanie się do zmian, nadmierną sprawozdawczość wobec urzędów, co zmusza do rozbudowy firmy, liczne kontrole (może je obecnie przeprowadzać 40 instytucji), zbyt dużą liczbę wymaganych koncesji i zezwoleń (Grzegorz Gacki: „Raport o barierach”, www.gospodarka.pl).

„Ścigacze” korupcji

Reklama

Do ścigania zachowań korupcyjnych powołanych jest wiele instytucji: prokuratura, policja, sądownictwo, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, urzędy skarbowe, straż graniczna, Urząd Zamówień Publicznych, NIK, Rzecznik Praw Obywatelskich i powołane w tym roku Centralne Biuro Antykorupcyjne. Udowodnienie przypadków korupcji jest jednak niezwykle trudne. W potocznej świadomości także dlatego, że często przedstawiciele instytucji powołanych do zwalczania korupcji podejrzani są o działania korupcyjne.
Niebagatelną rolę w ujawnianiu korupcji ma dziennikarstwo śledcze i pracujące na oczach widzów sejmowe komisje śledcze. Niestety, nagłaśniane przez media przejawy korupcji, dziejący się na naszych oczach teatr komisji śledczych przekłada się na obraz Polski w świecie. Wytwarza się stereotyp naszego kraju jako państwa na wskroś przesiąkniętego korupcją, co w znacznym stopniu zmniejsza atrakcyjność Polski w oczach zachodnich inwestorów.

Prawne aspekty korupcji

W Polsce nie ma prawnej definicji korupcji. Prawnicy posługują się terminem „łapownictwo”. Definicja korupcji znajduje się w podpisanej przez Polskę Międzynarodowej Konwencji Cywilnoprawnej o Korupcji, która określa ją jako „żądanie, proponowanie, wręczenie lub przyjmowanie, bezpośrednio lub pośrednio, łapówki lub jakiejkolwiek innej nienależnej korzyści lub jej obietnicy, które wypacza prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku lub zachowanie wymagane od osoby otrzymującej łapówkę, nienależną korzyść lub jej obietnicę” (art. 2). W 2003 r. zmienione zostały przepisy kodeksu karnego, które umożliwiają zwiększenie wykrywalności przestępstw korupcyjnych: rozszerzono grupę osób podlegającą ściganiu za przestępstwa korupcyjne m.in. o przedstawicieli publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wprowadzono niekaralność osoby dającej łapówkę, jeżeli zgłosi ona ten fakt, wprowadzono instytucję świadka koronnego (pełną definicję korupcji i działań antykorupcyjnych można znaleźć na: www.cba.gov.pl).

Korupcja a wartości

Reklama

Zachowania korupcyjne niszczą tradycyjne wzory i wartości. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest zanik zaufania społecznego i wzrost anomii społecznej, co w konsekwencji powoduje zanik poczucia powinności społecznych, instrumentalne podejście do moralności. To właśnie w wychowaniu moralnym obywateli Kościół upatruje wyjścia ze skorumpowanych czasów, w których przyszło nam żyć. „W walce z tym zjawiskiem (korupcją - przyp. A. C.) ważne są podstawowe zasady katolickiej nauki społecznej, takie jak godność osoby ludzkiej, dobro wspólne, solidarność, opcja preferencyjna na rzecz ubogich, powszechne przeznaczenie dóbr. Korupcja narusza te zasady, manipulując osobą, której używa w egoistycznych celach” - czytamy w nocie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
W dokumencie watykańskim czytamy też o roli współpracy międzynarodowej w walce z tym zjawiskiem. Papieska Rada przypomina, że Episkopaty różnych krajów wielokrotnie wypowiadały się przeciw korupcji. Wskazuje, że Kościoły lokalne powinny współpracować z organizacjami międzynarodowymi zwalczającymi to patologiczne zjawisko, niszczące człowieka, rodzinę, grupy zawodowe, społeczeństwo i struktury państwa, przenikając do organizacji międzynarodowych.

Przejawy korupcji:
łapownictwo (przekupstwo), kupowanie zamówień-kontraktów, koncesji, decyzji sądowych, uc hylenie się od obowiązku celnego, podatkowego, kradzież, świadome, niezgodne z prawem dysponowanie środkami publicznymi, protekcja, nepotyzm, kumoterstwo, kupczenie wpływami, finansowanie partii w zamian za wpływ.
Mała (miękka) korupcja: łapownictwo bierne lub czynne, protekcjonizm, pośrednictwo.
Duża (twarda) korupcja: afery finansowe, szantaż, przekupstwo.

Środki korumpowania:
dominuje pieniądz, ale są też świadczenia rzeczowe czy służbowe.
Najbardziej skorumpowane grupy społeczne: służba zdrowia, politycy, sądy i prokuratura.

Język korupcji:
pajęczyna, sitwa, układy, kliki, napiwek, prezenty, przysługi, wziątki, zaliczki, smarowacze, dojścia, kumoterstwo, lobbing, plecy, mecenat.

Indeks Percepcji Korupcji
w nowych państwach UE z Europy Środkowo-Wschodniej (2006 r.): Czechy - 4.8 punktu; Estonia - 6.7; Litwa - 4.8; Łotwa - 4.7; Polska - 3.7; Słowacja - 4.7; Słowenia - 6.4; Węgry - 5.2. Im wyższa wartość Indeksu, tym mniejsza skala korupcji. Najwyższa wynosi 10 punktów. Polska ma od czterech lat najniższą wartość Indeksu wśród nowo przyjętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Międzynarodowa Konwencja o Przeciwdziałaniu Korupcji,
Merida (Meksyk), 2003 r. - podpisanie przez 95 krajów Konwencji o Przeciwdziałaniu Korupcji (dziś sygnatariuszami porozumienia są 134 państwa). Państwa sygnatariusze, które ratyfikowały konwencję, mogą m.in.: odzyskać dobra skradzione przez dyktatorów, zapobiegać praniu brudnych pieniędzy, ścigać skorumpowane firmy zagraniczne, usprawniać standardy związane z księgowością i audytem w sektorze prywatnym.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek otrzymał książkę o bł. ks. Popiełuszce

2024-11-21 13:01

[ TEMATY ]

książka

Watykan

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Copyright VaticanNews

W tym roku, w październiku minęło 40 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Rocznica ta została również odnotowana w Watykanie. Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 16 października przypomniał postać Błogosławionego męczennika komunizmu wspominając konferencję poświęconą jego postaci: "Serdecznie pozdrawiam Polaków, a szczególnie uczestników konferencji poświęconej błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, jaka odbyła się w Rzymie w 40. rocznicę jego męczeństwa" - powiedział Papież do zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Wyraził również pragnienie, by ks. Jerzy wspierał nas w budowaniu jedności. "Niech ten Błogosławiony, który uczył, jak zło dobrem zwyciężać, wspiera was w budowaniu jedności w duchu prawdy i poszanowania godności osoby ludzkiej. Z serca wam błogosławię" - dodał Franciszek.

Postanowiłem podziękować Papieżowi za przypomnienie wszystkim postaci błogosławionego polskiego kapłana. Poza tym chciałem go poinformować, że właśnie na 40-lecie męczeństwa ks. Popiełuszki ukazała się we Włoszech książka, której jestem współautorem. Jest to tłumaczenie publikacji wydawnictwa Rosikonpress zatytułowanej „Święty Jerzy XX wieku. Zło dobrem zwyciężaj”. W Włoszech książka ukazała się nakładem prestiżowego domu wydawniczego ARES a słowo wstępne do niej napisał kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany ks. Lachowicz

2024-11-20 20:57

[ TEMATY ]

ks. Lech Lachowicz

ks. Jacek Bacewicz

morderstwo kapłana

obrażenia

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

ks. prałat Lech Lachowicz

Makabryczny opis okoliczności napadu na ks. Lecha Lachowicza. - Jeden z policjantów stwierdził, że przez całą swoją służbę nigdy nie spotkał się z takim bestialstwem - powiedział w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” ks. Jacek Bacewicz, który był na miejscu, gdy z plebanii wynoszono ciało zamordowanego kapłana.

Ks. Bacewicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach jako jeden z pierwszych dotarł na miejsce zbrodni. Jak opisuje, drzwi do plebanii były zniszczone, a ksiądz Lachowicz został zaatakowany w przedsionku przy kancelarii, gdy zszedł na dół, by zobaczyć co się dzieje.
CZYTAJ DALEJ

Modlitewne czuwanie w Terliczce

2024-11-21 22:46

Fot. Ks. Jakub Nagi

Czuwanie w Terliczce

Czuwanie w Terliczce

Modlitewne czuwanie w intencji Ojczyzny, Kościoła i pokoju na świecie rozpoczęło się konferencją „Jak kochać Chrystusowy Kościół”, którą wygłosił ks. Krzysztof Golas, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Po Apelu Jasnogórskim uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji „Patriotyzm dzisiaj”, którą wygłosił ks. Lucjan Szumierz, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej.

O godz. 23.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Na początku Eucharystii przedstawiciele wspólnoty oraz ks. Paweł Ciba, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, powitali Biskupa Rzeszowskiego oraz wszystkich zgromadzonych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję