Reklama

Kościół

24 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Obraz Matki Bożej Łuckiej

Po dwudziestu czterech dniach wędrówki dotarliśmy do historycznej stolicy Wołynia, jaką jest Łuck, nazywany kiedyś „Rzymem Wschodu” – liczył ponad 20 cerkwi i kaplic.

[ TEMATY ]

Ukraina

monitorwolynski.com

Najstarszym kościołem katolickim był kościół pw. Dominikanów, wybudowany w 1380 roku przez króla Władysława Jagiełłę. Od 1598 r. zawierał obraz Matki Boskiej Łuckiej, kopię słynnej ikony Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Obraz ten wisiał przez pewien czas w prywatnej kaplicy papieskiej, następnie papież Klemens VII przekazał go biskupowi łuckiemu Bernardowi Maciejowskiemu, który z kolei przekazał go kościołowi dominikańskiemu.

W tym dominikańskim kościele obraz cieszył się od początku niezwykłą czcią wiernych, a dzięki modlitwie zanoszonej przez wstawiennictwo Matki Bożej, nastąpiła bardzo duża liczba uzdrowień, stąd już w 1701 r. powołano komisję do zbadania wszystkich przypadków cudów udokumentowanych od 1614 r., a w 1703 r. wydano dekret potwierdzający cudowność ikony. Na początku XVIII wieku. ikonę ozdobiono srebrną pensją, bogato zdobioną perłami. 8 września 1749 r. ikona została koronowana. Korony wykonano ze szczerego złota ofiarowanego przez wojewodę wołyńskiego Mychajła Potockiego.

Lata 1793, 1803 i 1845 to czasy tragicznych wydarzeń dla świątyni. Kościół dominikański został poważnie uszkodzony przez pożary lecz ikona ocalała. Po zniesieniu klasztoru w 1849 r. obraz przeniesiono do katedry. Niestety w 1924 podczas pożaru ikona spłonęła wraz z ołtarzem głównym.

Wydawało się, że to może dopełnić opis historii ikony Łuckiej ikony, ale okazało się, że w jednym z kościołów w Siedlcach jest kopia obrazu Matki Boskiej Łuckiej z 1670 roku. Ta kopia jest jedyną, która przetrwała; ustalono, że była w Polsce na początku XX wieku, choć niewykluczone, że była tam znacznie wcześniej.

Z inicjatywy i kosztem Polaków - byłych mieszkańców Wołynia powstała kopia obrazu, który został przekazany parafii katedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Uroczysta intronizacja obrazu Matki Boskiej Łuckiej w katedrze odbyła się 29 czerwca 1999 roku.

Reklama

Matko Boża Łucka, tyle razy doznawałaś pożogi ognia i wciąż pałasz do nas płomieniem Bożej miłości, wspieraj wszystkich walczących podczas wojennej zawieruchy i wypraszaj dla Narodu Ukraińskiego dar pokoju.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-23 21:47

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krym: Odezwa biskupa Krymu Jacka Pyla OMI

[ TEMATY ]

Ukraina

snamess/Foter/CC-BY

Wołamy Boga o miłosierdzie dla Ukrainy i podejmujemy post w tej intencji - pisze Jacek Pyl OMI, biskup pomocniczy diecezji odessko-symferopolskiej, odpowiadający za Kościół katolicki na Krymie, w swej odezwie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: zmiany wśród duchowieństwa

2022-06-28 11:08

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zdecydował o zmianach personalnych wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej. Prezentujemy zmiany proboszczowskie i wikariuszowskie, które wchodzą w życie w najbliższym czasie.

Księża proboszczowie przechodzący na emeryturę z dniem 30 czerwca 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziękuję funkcjonariuszom za ochronę polskiej granicy i ich empatię

2022-06-30 10:45

[ TEMATY ]

premier

PAP/Artur Reszko

Dziękuję funkcjonariuszom policji, straży granicznej, wojska za stanięcie na wysokości zadania, za ochronę polskiej granicy i za ich empatię - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki na zakończenie budowy zapory granicznej.

Szef rządu podczas konferencji prasowej przy granicy polsko-białoruskiej powiedział, że po stronie opozycji zdarzały się przypadki braku szacunku do polskiego munduru. "Opozycja nie stała murem za polskim mundurem" - ocenił premier. Jego zdaniem, opozycja chce przedstawić naszych funkcjonariuszy jako osoby bezduszne. "Jest zupełnie odwrotnie" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję