Reklama

Kościół

Jak Bóg może w nas zamieszkać?

Ewangelia J 14, 23-29

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

1. Człowiek jest mieszkaniem Boga?

Niebo nie jest w stanie pomieścić Boga, a co dopiero człowiek. Jest to niemożliwe. Jednak Bóg sam przekracza tę granicę. Jezus mówi w Ewangelii, że może zamieszkać na stałe w człowieku. Są tylko pewne warunki.

2. Słowa klucze

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy.

Oryginał grecki Ewangelii używa słowa „mone”, które oznacza nie tylko czasowe miejsce pobytu, ale zamieszkanie na stałe. Bóg chce się związać z człowiekiem na zawsze. Chce, żeby nic tej więzi miłości nie rozerwało. Pozostawia jednak każdemu człowiekowi wolną wolę.

Są dwa warunki, aby Bóg mógł we mnie zamieszkać: miłość i zachowywanie Jego nauki. Bóg sam daje nam receptę jak kochać Boga i ludzi w Swoim Słowie, szczególnie w przykazaniu miłości i 10 przykazaniach Bożych. Zachowywanie Bożej nauki, to zwracanie uwagi na to, co mówi Bóg w Ewangelii i w Kościele oraz branie sobie do serca Bożej nauki.

Miłość i posłuszeństwo Bogu otwierają Bogu drzwi na oścież, aby mógł w nas zamieszkać na stałe.

Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy.

Jezus nie pozostawia nas nigdy samych, nawet jeśli Go nie widzimy i nie czujemy. Bóg Ojciec w imieniu Jezusa posyła nam Ducha Świętego. Jezus nazywa Go greckim słowem „Parakaleo”, co dosłownie oznacza kogoś, kto mówi w czyimś imieniu. Duch Święty mówi do nas w imieniu Boga i mówi w naszym imieniu do Boga.

Paraklet, Pocieszyciel nie przynosi tylko pocieszenia emocjonalnego, ale nam stale towarzyszy, zachęca do wytrwałości w wierze, broni w nas prawdy Ewangelii i pewności, że Jezus żyje. Duch Święty jest obecny i działa we wspólnocie Kościoła. Przypomina nam stale słowa Jezusa.

Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam.

Reklama

To zdanie z ewangelii słyszymy podczas Mszy świętej. Jezus przypomina nam przed przyjęciem Komunii Świętej, że chce nam dać swój pokój. Wiele rzeczy w tym świecie będzie chciało zburzyć nasz pokój. Jezus mówi, że ten pokój, który On daje nie zależy od warunków zewnętrznych. Nikt i nic nie może go nam zabrać. Duch Święty będzie bronił w nas pokoju.

3. Dziś

Bóg pragnie zamieszkać we Mnie na zawsze. Jaka jest moja reakcja na to pragnienie Boga? Co przeszkadza mi otworzyć na oścież drzwi mego życia dla Boga? Poproszę Ducha Świętego, aby nauczył mnie słuchać Jezusa i nie lękać się otwierać dla Niego szeroko mego serca i życia.

2022-05-21 23:20

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na skrzyżowaniu dróg

Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 33

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

mantinov/fotolia.com

W starożytnym Rzymie przecinały się drogi wodzów, polityków i myślicieli. Tamten świat upadł. Do Wiecznego Miasta jedzie się z wiarą bądź z portfelem, a o losach świata decydują gdzie indziej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: naszą powinnością jest strzec prawdy i pamięci o losie milionów ofiar

Jest naszą powinnością strzec prawdy i pamięci o losie milionów bezbronnych ofiar - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników piątkowych obchodów 75-lecia powstania Muzeum Auschwitz.

„Jest naszą powinnością strzec prawdy i pamięci o losie milionów bezbronnych ofiar. Dlatego państwo polskie dokłada wszelkich starań, aby zachować dla przyszłych generacji to, co udało się ocalić z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Tę misję pełni tutejsze muzeum, które od 75 lat sprawuje opiekę nad tym miejscem, przechowuje dowody ludobójczych zbrodni, gromadzi relacje świadków i ocalałych, dokumentuje i upowszechnia wiedzę o Holokauście Żydów i eksterminacji innych narodów przez Niemców” – napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wspólnie polsko-ukraińskie zakończenie roku szkolnego

2022-07-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po dziesięciu miesiącach uczniowie szkół wszystkich typów w Polsce rozpoczęli zasłużone wakacje. Podczas uroczystych gali zakończenia roku szkolnego w wielu placówkach spotkali się polscy i ukraińscy uczniowie, którzy od marca także uczą się w polskich szkołach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję