Reklama

Bp Włodarczyk do pracowników Służby Zdrowia: stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce

„Mając świadomość ciążących na nas obowiązków oraz niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce” – mówił w bazylice na Jasnej Górze bp Krzysztof Włodarczyk.

diecezja bydgoska

Ordynariusz diecezji bydgoskiej przewodniczył Eucharystii z okazji ogólnopolskiej pielgrzymki pracowników Służby Zdrowia. – Po pierwsze, by być świadkiem Chrystusa, trzeba doświadczyć Jego bliskości i miłości. Po drugie, w misji świadczenia o Chrystusie mamy potężną pomoc i najlepszego Nauczyciela – trzecią Osobę Trójcy Świętej: Ducha Świętego. Po trzecie, świadek Chrystusa to ten, kto siłę czerpie ze Mszy świętej – mówił podczas homilii bp Włodarczyk.

Nawiązując ponownie do Ducha Świętego, biskup podkreślił, że buduje On Kościół poprzez służbę. Zaznaczył, że jest to największy z możliwych Jego charyzmatów, dziękując pracownikom Służby Zdrowia za obecność przy człowieku, który doświadcza cierpienia i choroby. – Mając świadomość ciążących na nas obowiązków oraz niezwykłej odpowiedzialności, stajemy przed Bogiem, Matką Najświętszą, by prosić́ o światły rozum i wrażliwe serce. Oby każdy chory, który przyjdzie po pomoc, mógł powiedzieć́: spotkałem człowieka, który mnie wysłuchał, udzielił fachowej porady i pomocy. Człowieka, który nie tylko zajął się moją chorobą, ale potraktował mnie podmiotowo, uszanował moją godność́ – dodał biskup.

diecezja bydgoska

Samą pielgrzymkę, w organizację której zaangażowane były: archidiecezja gnieźnieńska oraz diecezja włocławska i bydgoska, poprzedziły rekolekcje w Kaplicy św. Józefa, poprowadzone przez jezuitę o. Bartłomieja Hućko SJ. – Pierwszym impulsem zachęcającym nas do wyjazdu była informacja od kapelana szpitala – ks. Marcina Scharwerka – powiedziały Bogusia, Alina, Kasia, Emila i Renata. – Po chwili refleksji pojawiła się myśl, że tyle lat pracy na tym samym oddziale, niemal w tym samym składzie, jest niesamowitym darem, za który powinnyśmy podziękować Matce Bożej – dodały.

diecezja bydgoska

Według pielęgniarek z trzydziestoletnim stażem, które na co dzień służą pacjentom w bydgoskim Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela, wiele decyzji zostało podjętych dzięki relacji z Matką Bożą.

diecezja bydgoska

Reklama

– Pamiętamy, że wybierając drogę życiową, każda z nas przed maturą była właśnie na Jasnej Górze. Dzisiaj wspominamy ten czas, spoglądając na obrazek Pani Częstochowskiej, zawieszony w naszej dyżurce – dodały. – Istnieje jeszcze szereg innych powodów, dla których podejmujemy tę pielgrzymkę. Wołamy: Matko Boża, miej nas, nasze rodziny, nasz szpital w swojej opiece – dodał ks. Marcin Scharwerk, duszpasterz chorych i Służby Zdrowia z diecezji bydgoskiej.

diecezja bydgoska

W programie dwudniowego wydarzenia znalazły się również: dialogi duszpasterskie, adoracja, a także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Ogólnopolską pielgrzymkę zwieńczy Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, metropolity gnieźnieńskiego abp. Wojciecha Polaka, w czasie której nastąpi poświęcenie sztandaru i odmówienie aktu zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej.

diecezja bydgoska

2022-05-22 08:04

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IPN: uratowanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu to dobra wiadomość

2022-07-01 20:14

[ TEMATY ]

IPN

muzeum

Szwajcaria

polskie

Wikipedia/Roland zh

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

To ważne miejsce na mapie polskich ośrodków kultury na świecie. Trudno sobie wyobrazić badania dotyczące polskiej emigracji bez zasobów Muzeum Polskiego w Rapperswilu – powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. W piątek podpisano umowę o kontynuacji działalności muzeum w Rapperswilu.

W ostatnich miesiącach sprawę uratowania polskiego muzeum w Szwajcarii wspierał m.in. Instytut Pamięci Narodowej. W lutym 2022 r. prezes IPN dr Karol Nawrocki odwiedził ekspozycję na zamku w szwajcarskim Rapperswilu i spotkał się z pracownikami tej placówki. Podkreślił, że „w tym muzeum oraz w wielu innych zakątkach na świecie uczymy się historii polskiego narodu, który dowodził gotowości do walki o wolność, ale z drugiej strony stawał się też częścią krwioobiegu tych państw, w których znajdował się na skutek emigracji”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. R. Sarah: Kościół musi być dla poszukujących Boga

2022-07-02 09:33

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Krzysztof Świertok

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

Kościół katolicki musi mocniej odpowiedzieć na poszukiwanie Boga przez ludzi – uważa kardynał kurialny Robert Sarah. W wywiadzie dla francuskiej gazety „Le Figaro” z 1 lipca zwrócił uwagę, że pandemia ukazała duchową tęsknotę wielu osób. „Paradoks naszych czasów” polega na tym, że rośnie liczba tych, którzy szukają Boga, ale debata publiczna i scena polityczna coraz bardziej Go wykluczają. „Nadszedł więc czas, by Kościół powrócił do tego, czego się od niego oczekuje: do mówienia o Bogu, duszy, życiu pozagrobowym, śmierci, a przede wszystkim o życiu wiecznym” – powiedział 77-letni purpurat.

Ci, którzy zaprzeczaja życiu duchowemu, odrzucają też to, co nadaje godność mężczyznom i kobietom – stwierdził kardynał, który niedawno wydał „Katechizm życia duchowego”. „Co jest jeszcze wielkiego w naszym życiu bez życia wewnętrznego? Co pozostaje, co wymyka się prawom rynku i materii?” – zapytał retorycznie rozmówca paryskiego dziennika.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: do Kongijczyków i Sudańczyków – nie dajcie się okraść z nadziei

2022-07-02 12:35

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do aktywnego włączenia się w budowanie pokoju społecznego i trwania w nadziei zachęcił Ojciec Święty mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Papież wystosował orędzie wideo w dniu, kiedy miał rozpocząć swoją pielgrzymkę do tych dwóch krajów. Z powodu bólu kolana została ona przełożona na późniejszy termin.

Drodzy bracia i siostry z Demokratycznej Republiki Konga i z Republiki Sudanu Południowego: dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję