“Poprzez obchody Tygodnia Laudato Si’ chcemy budować wrażliwość na to, co encyklika nazywa “wołaniem ziemi i krzykiem ubogich” oraz przyczynić się do rozwiązania złożonego kryzysu społeczno-ekologicznego naszych czasów – zaczynając od nas samych i naszych parafii” – mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, współorganizującego obchody w Polsce.
Jak konkretnie parafie mogą zaangażować się w Tydzień Laudato si’?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Po pierwsze, przez modlitwę i podjęcie refleksji. Można włączyć je w Mszę św. lub w nabożeństwo odbywające się na zewnątrz, np. przy przydrożnej kapliczce lub krzyżu. Propozycje tekstu modlitwy i specjalnej refleksji na Tydzień Laudato si’ można znaleźć na stronie Zielonych Parafii – wyjaśnia Magdalena Kadziak, koordynatorka programu. - Po drugie przez spotkanie. Jeżeli w parafii lub wspólnocie przebywają osoby z Ukrainy, to zachęcamy, by zorganizować wspólne spotkanie i modlitwę – dodaje.
Hasło tegorocznego Tygodnia Laudato si’ to “Słuchając i idąc razem”. Wsłuchajmy się więc w opowieść naszych braci i sióstr z Ukrainy, by nadal z otwartym sercem wspierać ich w bólu i tragedii wojny. Przykładowy scenariusz takiego spotkania znaleźć można w sekcji „Materiały” na stronie programu Zielone Parafie.
Reklama
- Po trzecie przez relacje: w obchody Tygodnia Laudato si’ włączają się katolicy na całym świecie. Zachęcamy do zrobienia zdjęcia lub przesłania krótkiej relacji słownej z modlitwy, spotkania lub nabożeństwa zorganizowanego w Waszej wspólnocie na adres lsm.polska@livelaudatosi.org. Z nadesłanych relacji przygotujemy album do publikacji na fanpage’u Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – mówi Kadziak.
Więcej informacji o wydarzeniach planowanych na Tydzień Laudato Si’ można znaleźć na stronach:
https://katolicydlasrodowiska.pl/tydzien-laudato-si/
http://zieloneparafie.pl/zielone-parafie-wlaczaja-sie-w-tydzien-laudato-si/