Reklama

Świat

Kościół potrzebuje waszej jedności, współpracy, odwagi i modlitwy

[ TEMATY ]

kardynałowie

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół potrzebuje waszej jedności, współpracy, odwagi w głoszeniu Ewangelii i modlitwy - powiedział papież Franciszek nowym członkom Kolegium Kardynalskiego. W uroczystości włączenia do tego grona 19 purpuratów wziął także udział Papież-senior Benedykt XVI. Franciszek wezwał też do modlitwy o pokój i pojednanie "dla narodów, które w tym czasie są uciemiężone przemocą i wojną". Oto tekst papieskiej homilii w tłumaczeniu na język polski:

"Jezus wyprzedzał ich ... " (Mk 10,32)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również w tej chwili Jezus wyprzedza nas. On nas zawsze wyprzedza. Idzie przed nami i otwiera nam drogę... A naszą ufnością i radością jest to, że jesteśmy Jego uczniami, przebywamy z Nim, podążamy za Nim, naśladujemy Go...

Kiedy wspólnie koncelebrowaliśmy pierwszą Mszę św. w Kaplicy Sykstyńskiej, "wędrowanie" było pierwszym słowem, jakie zaproponował nam Pan: wędrowanie, a następnie budowanie i wyznawanie.

Dziś powraca to słowo, ale jako akt, jako działanie Jezusa, które trwa: " ... Jezus chodził. " To nas uderza w Ewangelii: Jezus dużo chodził i nauczał swoich uczniów w drodze. To ważne. Jezus nie przyszedł, aby uczyć jakiejś filozofii, czy ideologii ... ale pewnej "drogi", którą trzeba iść wraz z Nim, a drogi uczymy się przemierzając ją, chodząc. Tak, drodzy bracia naszą radością jest wędrowanie z Jezusem.

Ale nie jest to łatwe, nie jest to wygodne, bo droga, którą obiera Jezus jest drogą krzyża. Kiedy są w drodze, mówi On swoim uczniom o tym, co się z Nim stanie w Jerozolimie: zapowiada Swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. A oni "się dziwili" i "byli strwożeni". Dziwili się, rzecz jasna, bo dla nich wyjście do Jerozolimy oznaczało uczestniczenie w triumfie Mesjasza, w Jego zwycięstwie – można to następnie dostrzec w prośbie Jakuba i Jana. Byli "strwożeni" z powodu tego, co Jezus musiał znieść, a co także mieli znieść i oni.

W przeciwieństwie do ówczesnych uczniów wiemy, że Jezus zwyciężył i nie powinniśmy lękać się krzyża, wręcz w krzyżu jest nasza nadzieja. A jednak także i my jesteśmy nadal ludźmi, grzesznikami i narażeni jesteśmy na pokusę, aby myśleć na sposób ludzki a nie po Bożemu.

Reklama

A kiedy myślimy na sposób światowy jakie są tego konsekwencje? "Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana" (w. 41). Byli oburzeni. Jeśli panuje mentalność świata, wkracza rywalizacja, zazdrość, frakcje ...

Wtedy to słowo, które Pan dziś do nas kieruje jest tak zbawienne! Oczyszcza nas wewnętrznie, rzuca światło na nasze sumienia i pomaga nam dostroić się w pełni do Jezusa i uczynić to razem, kiedy Kolegium Kardynalskie się poszerza wraz z wejściem do niego nowych członków.

"A Jezus przywołał ich do siebie... " (Mk 10, 42). Oto kolejny gest Pana. W drodze zdaje sobie sprawę, że trzeba mówić do Dwunastu, zatrzymuje się i wzywa ich do siebie. Bracia, pozwólmy, aby Pan Jezus nas wezwał do Siebie! Pozwólmy, aby On nas z-wołał. I słuchajmy Go z radością przyjmując Jego Słowo, przyjmując pouczenie Jego i Ducha Świętego, byśmy stawali się coraz bardziej jednym sercem i jedną duszą, wokół Niego.

Gdy jesteśmy tak zwołani, "wezwani do Siebie" przez naszego jedynego Mistrza, także i ja mówię, czego potrzebuje Kościół: Kościół potrzebuje was, waszej współpracy, a jeszcze wcześniej waszej komunii ze mną i między wami. Kościół potrzebuje waszej odwagi, aby głosić Ewangelię w porę i nie w porę i aby dać świadectwo prawdzie. Kościół potrzebuje waszej modlitwy na dobrą drogę owczarni Chrystusa, modlitwy, która wraz z głoszeniem Słowa jest pierwszym zadaniem biskupa. Kościół potrzebuje waszej wrażliwości, zwłaszcza w tej godzinie bólu i cierpienia w wielu krajach świata. Pragniemy wyrazić naszą duchową bliskość ze wspólnotami kościelnymi i wszystkimi chrześcijanami, którzy znoszą dyskryminacje i prześladowania. Kościół potrzebuje naszej modlitwy za nich, aby byli mocni w wierze i potrafili odpowiadać na zło dobrem. Ta nasza modlitwa obejmuje każdego mężczyznę i kobietę, którzy znoszą niesprawiedliwość z powodu swych przekonań religijnych.

Reklama

Kościół nas potrzebuje, byśmy byli ludźmi pokoju i nieśli pokój przez nasze czyny, nasze pragnienia i nasze modlitwy: dlatego przyzywamy pokoju i pojednania dla narodów, które w tym czasie są uciemiężone przemocą i wojną.

Dziękuję, drodzy bracia! Podążajmy razem za Panem i dajmy się coraz bardziej Jemu zwoływać, pośród wiernego ludu, świętej Matki Kościoła.

Papież Franciszek mianował dzisiaj 19 nowych kardynałów z 12 krajów świata. Oprócz kilku najbliższych współpracowników Franciszka w Kurii Rzymskiej, birety kardynalskie i pierścienie otrzymali także biskupi diecezji z całego świata i trzech arcybiskupów seniorów za ich szczególne zasługi dla Stolicy Apostolskiej i Kościoła. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 218 członków: 123 kardynałów elektorów, którzy mogą brać udział w konklawe i 95, którzy nie mogą wybierać papieża. W konsystorzu nie wziął udziału liczący 98 lat kard. Loris Capovilla. Otrzyma on biret kardynalski najprawdopodobniej 1 marca w Bergamo. Biret wręczy papieski legat. Były sekretarz osobisty Jana XXIII jest najstarszym członkiem Kolegium Kardynalskiego.

Publikujemy listę nowych kardynałów:


1 – Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
2 – Kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów.
3. Kard. Gerhard Ludwig Műller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary
4 – Kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa
5 – Kard. Vincent Gerard Nichols, arcybiskup Westminsteru (Wielka Brytania).
6 – Kard. Leopoldo José Brenes Solórzano, arcybiskup Managui (Nikaragua).
7 – Kard. Gérald Cyprien Lacroix, arcybiskup Québecu (Kanada).
8 – Kard. Jean-Pierre Kutwa, arcybiskup Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej).
9 – Kard. Orani Joao Tempesta, arcybiskup Rio de Janeiro (Brazylia).
10 – Kard. Gualtiero Bassetti, arcybiskup Perugia-Citta della Pieve (Włochy).
11 – Kard. Mario Aurelio Poli, arcybiskup Buenos Aires (Argentyna).
12 – Kard. Andrew Yeom Soo jung, arcybiskup Seulu (Korea Południowa).
13 – Kard. Ricardo Ezzati Andrello, S.D.B., arcybiskup Santiago del Cile (Chile).
14 – Kard. Philippe Nakellentuba Ouédraogo, arcybiskup Ouagadougou (Burkina Faso).
15 – Kard. Orlando B. Quevedo, O.M.I., arcybiskup Cotabato (Filipiny).
16 – Kard. Chibly Langlois, biskup Les Cayes (Haiti).

Ponadto papież włączył do Kolegium Kardynalskiego trzech arcybiskupów seniorów za ich szczególne zasługi dla Stolicy Apostolskiej i Kościoła.
Są to:
1 – Kard. Loris Francesco Capovilla, arcybiskup tytularny Mesembria.
2 – Kard. Fernando Sebastián Aguilar, C.M.F., arcybiskup senior Pampluny.
3 – Kard. Kelvin Edward Felix, arcybiskup senior Castries.

2014-02-22 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zaapelował o gościnność dla imigrantów i poszanowanie godności najsłabszych

[ TEMATY ]

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

O gościnność dla imigrantów i poszanowanie godności najsłabszych zaapelował Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę papież poświęcił kolejnym dwom uczynkom miłosierdzia względem ciała: nagich przyodziać oraz podróżnych w dom przyjąć. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało około 25 tys. wiernych.

Na wstępie Franciszek zauważył, że uczynki miłosierdzia względem ciała ukazują, że chrześcijanie każdego dnia wychodzą na spotkanie swego Pana, rozpoznając Jego oblicze w twarzach wielu osób proszących o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Łukasz Brodzik

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Jak dodaje europoseł Prawa i Sprawiedliwości nasz kontynent staje się coraz mniej konkurencyjny pod względem gospodarczym, ale problemów jest więcej, chociażby z demografią.

CZYTAJ DALEJ

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

[ TEMATY ]

Unia Europejska

projekt

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego abp Crepaldi podkreśla ich wyjątkową ważność. „Unia Europejska nie sprawdziła się w ostatnim czasie. Wiele osób wskazywało na poważne wady Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie zostały wysłuchane. Polityka klimatyczna i transformacji energetycznej była centralistyczna, kosztowna, nieskuteczna i iluzoryczna, wywołując reakcje odrzucenia. Niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji jako prawa człowieka podkreśliło przejęcie kontroli nad parlamentem przez destrukcyjną i beznadziejną ideologię. Wtrącanie się instytucji UE w wybory parlamentarne w Polsce i forsowanie decyzji przez rząd Węgier, narodu często traktowanego jako «obcy» dla Unii, to tylko niektóre aspekty sytuacji wyraźnego kryzysu. Dodajmy do tego znaczącą porażkę w polityce zagranicznej” - stwierdził emerytowany biskup Triestu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję