Reklama

Kościół

27 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach

Nasza majowa wędrówka powoli zmierza ku końcowi. Jednak jako wytrwali pielgrzymi nie zatrzymujemy się, bo chcemy odwiedzić dziś Krysowice, a jest to wioska, która leży 3 km od Mościsk na trasie do Sambora. Przypomnę, że 10 maja byliśmy w Mościskach, gdzie pokłoniliśmy się Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Dziś powracamy w te okolice.

[ TEMATY ]

Ukraina

krysowice.at.ua

Pierwsze wzmianki o Krysowicach sięgają 1440 roku, chociaż przyjętą datą lokacji jest rok 1469. Miejscowość otrzymała swoją nazwę od staroruskiego szlacheckiego rodu Krysów. Do 1914 roku właścicielami Krysowic był polski, szlachecki ród Stadnickich, który miał w posiadłości pałac z zamkową kaplicą. W okresie I wojny światowej wojska sowieckie zniszczyli pałac Stadnickich, ale kaplica została nieuszkodzona. Podczas okupacji niemieckiej w końcu 1939 roku pałac został podpalony, wraz z nim zniszczeniu uległy także mury kaplicy. Również okupacja sowiecka dokonała dalszych zniszczeń, bowiem kaplicę zamieniono na magazyn środków chemicznych. Upływ czasu powoduje dalsze zniszczenia: zawalony dach, a chemikalia zrobiły swoje. Przez dłuższy czas kaplica stała w ruinach, dopiero po 1990 roku zaczęto starania o przyznanie tego skromnego gmachu mieszkańcom Krysowic. Chęć i zaangażowanie krysowian pomogły odzyskać kaplicę.

Od wiosny 1991 roku rozpoczęto odnowienie i rozbudowę kaplicy. Odnowienie kaplicy wymagało dużo pracy, która była ciężka i wyczerpująca. Dobudowano nawę – także dwupoziomową kondygnacje jak i kaplica.

Poświęcenia dolnej części kościoła dokonano w dniu 18 maja 1993 roku przez J.E. ks. abp Mariana Jaworskiego. Górna część kościoła dnia 7 października 1995 roku w święto Matki Bożej Różańcowej oddana pod opiekę Matki Bożej Fatimskiej. W listopadzie 1995 roku rozpoczęto peregrynacje obrazu Matki Bożej Fatimskiej, który został przywieziony z diecezji tarnowskiej przez ks. Edwina Żeszuto.

Zgodnie z dekretem ks. abp Mariana Jaworskiego 13 października 1997 roku kościół w Krysowicach został ogłoszony jako Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a następca kard. Mariana Jaworskiego, ks. abp Mieczysław Mokrzycki z dniem 1 sierpnia 2009 roku powołał samodzielną Parafię Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach i przyłączył do niej kościół filialny Zesłania Ducha Świętego w Czyszkach.

Reklama

Wpatrzeni po raz kolejny w oblicze Matki Bożej Fatimskiej, prośmy o nawrócenie Rosji, pamiętając o przesłaniu fatimskich objawień. Niech wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej wyprasza upragniony dar pokoju i zakończenie wojny.

ks. Krzysztof Hawro

2022-05-26 07:45

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Kościół greckokatolicki odrzuca oskarżenia patriarchy Cyryla

[ TEMATY ]

Ukraina

grekokatolicy

Tomasz Lewandowski

Bp Włodzimierz Juszczak

Bp  Włodzimierz Juszczak

Niedopuszczalne jest kłamliwe dążenie do przeniesienia działania przyrodzonego prawa narodu ukraińskiego do wolności i niepodległości swego kraju na płaszczyznę międzywyznaniową, jak to robi patriarcha Cyryl – uważa kierownik Wydziału Informacji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) ks. protojerej Ihor Jaciw. W wydanym 15 sierpnia oświadczeniu skomentował on ogłoszony dzień wcześniej list głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do patriarchy Bartłomieja, w którym stwierdził on, iż „uniaci” i „rozłamowcy” z Patriarchatu Kijowskiego zwalczają kanoniczne prawosławie na Wschodzie Ukrainy.

„Tragedia, którą przeżywa dzisiaj Ukraina wskutek agresji wojskowej, jest tragedią całego narodu, członków wszystkich wyznań i warstw społecznych” – napisał ks. Jaciw. Przypomniał, że w ruinę popadają budynki, świątynie i klasztory różnych Kościołów, narodowości i religii, doznają cierpień i narażają swoje życie duchowni wszystkich wyznań, pełniący posługę duszpasterską w obwodach donieckim i ługańskim oraz w Autonomicznej Republice Krymu.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: zmiany wśród duchowieństwa

2022-06-28 11:08

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zdecydował o zmianach personalnych wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej. Prezentujemy zmiany proboszczowskie i wikariuszowskie, które wchodzą w życie w najbliższym czasie.

Księża proboszczowie przechodzący na emeryturę z dniem 30 czerwca 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

6. Rolkowa Pielgrzymka na Jasną Górę - start 2 lipca

2022-06-30 11:05

mat.pras

Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszy z Wrocławia już po raz szósty. Rozpocznie się 2 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa, aby po czterech dniach dotrzeć na Jasną Górę.

Tradycyjnie miejscami noclegów będą Bierutów, Kluczbork oraz Kamyk. Wezmą w niej udział pielgrzymi z Górnego Śląska, Warszawy, Rzeszowa i okolice, Poznania, a nawet z Niemiec. Tematem tegorocznej pielgrzymki będzie: „Pokój zamiast wojny”, gdzie w poszczególnych dniach zostaną poruszone w czasie konferencji tematy: niespokojny świat, skonfliktowane serce, duchowy porządek, być narzędziem pokoju. Pielgrzymce będzie towarzyszyć akcja pomocowa tzw. „Kilometry miłości”, gdzie uczestnicy zgodnie z własną wolą, zapłacą za przejechany kilometr dowolną kwotę, aby pomoc dzieciom i młodzieży z placówki misyjnej i oratorium w Monrovii w Liberii. Organizatorami są: Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu oraz Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu we Wrocławiu. Więcej informacji na stronie: rolkowa-wroc.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję