Reklama

Kościół

Abp Szewczuk podziękował przewodniczącemu KEP za wizytę w Ukrainie

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podziękował przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławowi Gądeckiemu „za odwiedziny i okazane wsparcie duchowe i moralne dla Kościoła i całego narodu ukraińskiego broniącego swojej suwerenności, niezależności, terytorialnej integralności i prawa do samostanowienia”.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Metropolita poznański wraz prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem przebywali z „wizytą solidarności” w dniach 17-20 maja w Ukrainie odwiedzając Lwów i Kijów.

Abp Szewczuk zapewnił w liście „o ogromnej więzi braterstwa między synodem UKGK a Episkopatem Polski w świętej sprawie łączenia naszych narodów i Bożym dziele dialogu, zapoczątkowanym trzydzieści pięć lat temu w Rzymie, przez niestrudzonego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego św. Jana Pawła II”. „Chciałbym szczerze podziękować Ekscelencji za słowa otuchy i zapewnienia skierowane do udręczonego społeczeństwa, mówiące o nieustannej otwartości i gotowości niesienia pomocy ze strony Kościoła i Narodu Polskiego dla najbardziej potrzebujących i poszkodowanych w wyniku prowadzonych działań wojennych ze strony Rosji” – czytamy w liście.

Zwierzchnik UKGK zaprosił abp Gądeckiego do udziału w uroczystym otwarciu zebrania synodalnego UKGK, które rozpocznie się 7 lipca Boską Liturgią w katedrze św. Jana w Przemyślu. Poprosił także, aby abp Gądecki wygłosił przesłanie do biskupów biorących udział w synodzie.

„W imieniu własnym i Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego dziękuję za wszelkie dotychczasowe wyrazy życzliwości i pamięci oraz pozdrawiam gorąco w duchu braterskiej więzi i miłości” – napisał zwierzchnik UKGK.

2022-05-25 14:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzisiaj pościmy i modlimy się, aby wypędzić diabła, ducha wojny i śmierci

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Karol Porwich/Niedziela

„Post dzisiaj jest tak ważny, aby wypędzić tego, kto dzieli – diabła, ducha wojny, ducha śmierci - powiedział w swoim orędziu wideo z Kijowa arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaprosił wszystkich dzisiaj na modlitwę, która rozpocznie się o godz. 14. 00 czasu kijowskiego z Pokotyliwki koło Charkowa. Obejmie Odessę, Drohobycz, Hruszów, Zarwanycę, Goszów, Uniw i zakończy się w Kijowie.

"Dzisiaj jest siódmy dzień wojny. W tym dniu, 2 marca 2022 r., na wezwanie Ojca Świętego papieża Franciszka, cały świat jednoczy się w modlitwie i poście o pokój na Ukrainie" – powiedział abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

2022-06-29 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

CZYTAJ DALEJ

Marta Lipińska: ten zawód wykonuje się po to, by poruszyć publiczność

2022-06-30 07:20

[ TEMATY ]

jubileusz

aktorka

vod.tvp.pl/screan

Marta Lipińska

Marta Lipińska

Po to wykonuje się ten zawód, żeby móc przekazać widzom dobrą literaturę, którą sama bardzo cenię. A poprzez tę literaturę i dodanie czegoś od siebie - spróbować poruszyć publiczność - mówi PAP aktorka warszawskiegoTeatru Współczesnego Marta Lipińska, która 30 czerwca świętuje 60-lecie pracy scenicznej.

Polska Agencja Prasowa: Wkrótce po ukończeniu studiów w 1962 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, w 1963 r. Erwin Axer zaangażował panią do Teatru Współczesnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję