Reklama

Kościół

Kanada: liczne wyzwania organizatorów papieskiej pielgrzymki

Na złożoność wyzwań, przed jakimi stoją organizatorzy planowanej w dniach 24-29 lipca pielgrzymki Ojca Świętego do Kanady wskazuje Charles Le Bourgeois z Radio-Canada. Wynika to między innymi ze stanu zdrowia 85-letniego papieża, który od kilku tygodni porusza się na wózku inwalidzkim.

[ TEMATY ]

Franciszek

Radio Luz El Salvador/facebook

Kanadyjski dziennikarz zwraca uwagę na ograniczenia logistyczne narzucone przez watykańskie biuro odpowiedzialne za podróże papieskie, aby ograniczyć przemieszczanie się Franciszka. Przypomina, że od początku maja Ojciec Święty występuje publicznie na wózku inwalidzkim z powodu bólu kolana. Dlatego będzie mógł przewodniczyć tylko jednemu ważnemu wydarzeniu w ciągu dnia, chyba że drugie wydarzenie będzie trwało krótko i papież będzie miał czas na odpoczynek. Wydarzenia te będą musiały być stosunkowo krótkie, ponieważ Franciszek nie może przebywać na podium dłużej niż godzinę. Nie może podróżować helikopterem, a w samochodzie może przebywać tylko przez określony czas, co ogranicza dystans, jaki może pokonać, i liczbę miejsc, które może odwiedzić. Ponadto jego stan zdrowia nie pozwala mu na spanie co noc w innym miejscu.

W związku z tymi ograniczeniami, a także z życzeniem wyrażonym przez samego Ojciec Święty, pierwszy etap podróży do Edmonton powinien odbyć się w ciągu kilku dni około 26 lipca. Franciszek może odwiedzić miejsce, w którym znajdowała się dawna szkoła dla Aborygenów, a także Lac Sainte-Anne, miejsce pielgrzymek Aborygenów, którzy czczą babcię Jezusa, a które jest od XIX wieku katolickim miejscem spotkań Indian i Metysów. To właśnie podczas tego pierwszego przystanku, na ziemiach Pierwszych Narodów, papież mógłby powtórzyć swoje przeprosiny za zaangażowanie Kościoła w system szkół z internatami.

Drugi etap podróży zaprowadzi Ojca Świętego do Quebec City, gdzie w bazylice Sainte-Anne-de-Beaupré, która jest także miejscem pielgrzymek Aborygenów oddających cześć świętej Annie, ma się odbyć Msza św.

Trzeci i ostatni etap papieskiej podróży, do Iqaluit, będzie znacznie krótszy i potrwa zaledwie kilka godzin, po czym Franciszek odleci do Rzymu. Będzie to pierwsza wizyta papieża w regionie Arktyki.

Według jednego z organizatorów wizyty, liczba zespołów zaangażowanych w przygotowanie wizyty przyczynia się do jego złożoności. W Watykanie biuro odpowiedzialne za organizację podróży papieskich współpracuje z kanadyjskim zespołem ds. wizyty papieskiej, który z kolei musi współpracować z różnymi społecznościami tubylczymi w tym kraju, a także z rządami stanowymi Alberty, Quebecu i Nunavut, które będą gościć Ojca Świętego. „Chodzi o to, aby wszyscy członkowie społeczności Indian i Metysów czuli się zaangażowani w tę podróż” – twierdzi jeden z organizatorów papieskiej wizyty w Kanadzie Zespół organizacyjny pragnie, aby jak najwięcej Pierwotnych Mieszkańców mogło wziąć udział w wizycie, nawet jeśli Franciszek zatrzyma się tylko w trzech miejscach, ze względu na swój wiek i problemy zdrowotne.

Reklama

Papieżowi będzie towarzyszył zespół około 70 osób, w tym jego zespół medyczny, gwardziści szwajcarscy i żandarmi watykańscy, logistycy i tłumacze.

Osoby odpowiedzialne za logistykę i bezpieczeństwo Ojca Świętego w Watykanie przeprowadzają od dwóch do trzech rekonesansów przed podróżą papieską - mówi Loup Besmond de Senneville, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy akredytowanych przy Watykanie. Dziennikarz dodaje, że celem tych podróży przygotowawczych jest odwiedzenie miejsc, oszacowanie odległości i czasu podróży, zaplanowanie środków transportu i zarezerwowanie hoteli dla papieskiej świty.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie Ojca Świętego, miejsce pobytu musi spełniać kilka kryteriów bezpieczeństwa i musi być zatwierdzone przez Kanadyjską Królewską Policję Konną (RCMP) oraz Żandarmerię Watykańską. Miejsce to musi być również dostępne dla Papieża na wózku inwalidzkim.

„To ważna podróż, która będzie dość ciężka pod względem logistyki, zasobów ludzkich i zmęczenia" - ostrzega Loup Besmond de Senneville. Papież odbędzie długi lot, którego nie odbywał od kilku miesięcy, [...] będą przeloty wewnętrzne, różnice czasu, różnice temperatur. Wizyta Franciszka będzie szczególna, ponieważ jest to podróż z prośbą o przebaczenie w sprawie bliskiej jego sercu, a jednocześnie podróż męcząca fizycznie, trzy tygodnie po kilkudniowej podróży do Afryki na początku lipca.

Reklama

Po przybyciu na lotnisko Ojciec Święty ma zostać zgodnie z protokołem powitany przez Gubernatora Generalnego, Mary Simon, która reprezentuje głowę państwa, królową Elżbietę II. Fakt, że jest ona Aborygenką, bardzo pomaga, ponieważ papież spotka się nie tylko z gubernatorem generalnym, ale także z osobą wywodząc się z Pierwszych Mieszkańców Kanady" - powiedział jeden z organizatorów.

Dotychczas Stolica Apostolska nie opublikowała planu wizyty Ojca Świętego w Kanadzie.

2022-05-25 16:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: chrzest w 966 oznaczał początek Państwa Polskiego

[ TEMATY ]

Franciszek

Chrzest Polski

Grzegorz Gałązka

Chrzest, który w 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swymi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego – przypomniał Franciszek w przesłaniu na ręce sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Będzie on jego osobistym wysłannikiem na uroczystości jubileuszowe w Poznaniu i Gnieźnie w dniach 14-16 kwietnia. Towarzyszyć mu będą księża: Jan Słowiński, profesor prawa kanonicznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przemysław Kwiatkowski, sekretarz osobisty abp. Wojciecha Polaka, arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski.

Ojciec Święty zapewnił, że w sposób szczególny towarzyszy modlitwami i z życzliwością „Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą wspaniałą tysiąc pięćdziesiątą rocznicę chrztu”. „Jest to właściwa okazja, aby przekazać z naszego serca słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty wszystkim Polakom oraz oznajmiamy, że z wielką przyjemnością chcemy uczestniczyć w ich radości i pomnażać ją” – napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO - decyzja o charakterze fundamentalnym

2022-06-29 16:46

[ TEMATY ]

NATO

Andrzej Duda

PAP/Mateusz Marek

Dla nas, dla Polski, dla naszej części Europy, dla wschodniej flanki NATO - to jest decyzja o charakterze absolutnie fundamentalnym - mówił w Madrycie prezydent Andrzej Duda o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do NATO.

Polski prezydent uczestniczy w szczycie NATO w Madrycie. Podczas konferencji prasowej odniósł się do decyzji przywódców Sojuszu o zaakceptowaniu wniosków Finlandii i Szwecji w sprawie akcesji do NATO.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziękuję funkcjonariuszom za ochronę polskiej granicy i ich empatię

2022-06-30 10:45

[ TEMATY ]

premier

PAP/Artur Reszko

Dziękuję funkcjonariuszom policji, straży granicznej, wojska za stanięcie na wysokości zadania, za ochronę polskiej granicy i za ich empatię - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki na zakończenie budowy zapory granicznej.

Szef rządu podczas konferencji prasowej przy granicy polsko-białoruskiej powiedział, że po stronie opozycji zdarzały się przypadki braku szacunku do polskiego munduru. "Opozycja nie stała murem za polskim mundurem" - ocenił premier. Jego zdaniem, opozycja chce przedstawić naszych funkcjonariuszy jako osoby bezduszne. "Jest zupełnie odwrotnie" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję