Reklama

Niedziela Lubelska

Srebrny jubileusz ślubów zakonnych s. Estery Mizińskiej

Ewa Kamińska

Lecz ja zawsze będę z Tobą: Tyś ujął moją prawicę; prowadzisz mnie według swojej rady i przyjmiesz mnie na koniec do chwały (Ps 73,23-24). Takie słowa zamieściła s. Estera Mizińska na obrazku pamiątkowym z okazji jubileuszu 25-lecia ślubów zakonnych, które złożyła Bogu w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej.

Uroczystość dziękczynienia za dar powołania i srebrny jubileusz odbyła się 22 maja w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w którym s. Estera posługuje od sierpnia 2019 r. Eucharystii przewodniczył brat Jubilatki, bp Artur Miziński Sekretarz Generalny KEP. Wraz z nim Mszę św. celebrowało 11 kapłanów, wśród nich proboszcz ks. Marek Urban, który powitał wszystkich przybyłych, a szczególnie rodziców s. Estery, siostrę i całą rodzinę oraz siostry betanki z Matką Generalną s. Ruth Marią Kucmierz.

W homilii Biskup, odwołując się do czytanej Ewangelii (J 14,23-29), przypomniał, że Jezus poprzez objawienie Bożej miłości, uczynił z niej zasadę chrześcijańskiego życia, które ma się wyrażać na zewnątrz w zachowywaniu Bożych przykazań. Bp Artur zauważył też, że „Kościół ukazuje nam Ducha Świętego jako Tego, kto jest duszą naszego życia wewnętrznego, jako tego, kto w nas rozpala życie Boże, życie łaski, jako tego, kto daje nam głębsze zrozumienie naszych życiowych zadań, wynikających z przynależności do grona wyznawców Chrystusa. W tę niedzielę jest nam ukazany ten Duch jako Pocieszyciel, jako dawca mądrości, dawca pokoju i odwagi. […] Człowiek potrzebuje wewnętrznego pokoju. Taki pokój jest darem Boga. Może więc go dać tylko Bóg. Owszem, o pokoju mówi także świat, ale niestety widzimy w ostatnich miesiącach, jak niewiele warta jest ta mowa, jak kruchy jest pokój, który stara się zbudować człowiek o własnych siłach”.

Dostojny Gość zwrócił uwagę na jeszcze jeden charyzmat Ducha Świętego, jakim jest życie konsekrowane: „Wielość i różnorodność form życia konsekrowanego, jaką dzisiaj mamy w Kościele, swymi korzeniami tkwi w Ewangelii i ciągle przynosi obfite owoce w życiu Kościoła. To wielki dar Ducha Świętego, który został posłany Kościołowi w samych początkach Jego istnienia. […] Niemało jest dziś ludzi, którzy nie potrafią znaleźć odpowiedzi na pytanie, po co istnieje życie konsekrowane? Po co wybierać taki sposób życia, jeśli jest tyle pilnych potrzeb w sferze działalności charytatywnej i ewangelizacji, których zaspokojenie nie wymaga bynajmniej podejmowania szczególnych zobowiązań życia konsekrowanego? Czy w takim razie nie jest ono swoistym «marnotrawstwem» ludzkich energii, które zgodnie z zasadą wydajności można by wykorzystać dla większego dobra z korzyścią dla ludzkości i dla Kościoła? Takie pytania słyszymy coraz częściej wśród ludzi, którzy skłonni są oceniać wartość rzeczy, a nawet ludzi według kryterium ich bezpośredniej „przydatności”. […] Święty Jan Paweł II mówiąc o zakonach zawsze nam przypominał, że są «solą ziemi» Ich istnienie jest bowiem przypominaniem światu prawdy o Bogu, któremu oddajemy cześć i chwałę. Ich istnienie to ofiara modlitewna człowieka za świat i w imieniu świata. To skarbiec modlitwy dla apostolskiej i misyjnej pracy Kościoła.

Reklama

Myślę, że najlepsze świadectwo o roli zakonów żeńskich w życiu Kościoła wystawił Papież Franciszek podczas jednej z modlitw Anioł Pański. Wypowiedział wtedy znamienne słowa: «Zastanówmy się, co by się stało, gdyby nie było sióstr; nie byłoby sióstr w szpitalach, gdyby nie było ich na misjach, gdyby nie było ich w szkołach? Pomyślcie o Kościele bez sióstr zakonnych… Nie, to jest nie do pomyślenia! One są darem, zaczynem niosącym do przodu cały lud Boży. To są wspaniałe kobiety, te, które konsekrują swe życie i niosą orędzie Chrystusa. Kościół i świat potrzebują tego świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego».

Reklama

Tą liturgią chcemy podziękować Bogu za założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, Sługę Bożego ks. Józefa Małysiaka SDS i za charyzmat, który przez niego został przekazany jako dar dla Kościoła. Tą liturgią chcemy podziękować Bogu za wszystkich ludzi, których postawił na drodze życia Dostojnej Siostry Jubilatki, za rodziców i rodzeństwo – za rodzinę, tę kolebkę życia, wiary i miłości; za kapłanów, katechetów, za siostry i braci zakonnych, za grupy młodzieżowe, za prowadzących rekolekcje. Tą liturgią chcemy podziękować Bogu za dar waszego Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, za wasz szczególny charyzmat, łączący w sobie ducha modlitwy i kontemplacji na wzór św. Marii oraz ofiarnej posługi na wzór św. Marty. Dziękujemy Wam, drogie Siostry, za waszą współpracę z Kościołem lokalnym w dziedzinie duszpasterstwa i pomocy kapłanom w posługach parafialnych. Dziękujemy za waszą specyficzną formę apostolstwa «na kolanach», wyrażającą się w modlitwie za kapłanów, ogarniającą ich życie i posługę.

I wreszcie tą liturgią chcemy podziękować Bogu za dar życia i posługę dostojnej Siostry Jubilatki, która przyszła na świat wychowała się w pełnej rodzinie katolickiej o zdrowych i chrześcijańskich zasadach. Dziękujemy dzisiaj w sposób szczególny naszym Kochanym Rodzicom za ich miłość, głęboką wiarę, wytężoną pracę, świadectwo życia opartego na Bożych przykazaniach i wymogach Ewangelii, za katolickie wychowanie. Dziękuję siostrze Małgosi, która otaczała opieką młodszą siostrę w czasie nauki w szkole średniej i w czasie dawania Chrystusowi odpowiedzi na dar powołania zakonnego.

Tą liturgią pragniemy podziękować Bogu za twoją, Siostro Estero, decyzję podjętą przed 28 laty, by pójść za głosem powołania i wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej 8 grudnia 1994 r., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Twoje fiat wypowiedziane Oblubieńcowi prowadziło Cię przez czas formacji w postulacie i nowicjacie, przez złożone pierwsze i kolejne, aż po wieczyste śluby zakonne, przez różne posługi powierzane ci przez przełożonych, aż po dzień dzisiejszy”.

Reklama

Po homilii, w obecności wszystkich przybyłych, s. Estera odnowiła śluby zakonne na ręce Przełożonej Generalnej - Matki s. Ruth. Mszę św. zakończyło uroczyste Te Deum oraz podziękowania ks. proboszcza Marka Urbana, przedstawicielek parafian i samej Jubilatki.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-05-25 20:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biden na szczycie NATO: w Polsce powstanie stała kwatera główna V Korpusu Armii USA

2022-06-29 15:12

[ TEMATY ]

NATO

Joe Biden

Piotr Grzybowski

PAP/EPA/Brais Lorenzo

Wzmocnienie Polski, wschodniej flanki NATO, ale też i innych krajów Sojuszu zapowiedział Prezydent Joe Biden na rozpoczęcie drugiego dnia Szczytu NATO trwającego w Madrycie.

Prezydent Biden wskazał na wstępie na historyczne znaczenie Szczytu.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Marta Lipińska: ten zawód wykonuje się po to, by poruszyć publiczność

2022-06-30 07:20

[ TEMATY ]

jubileusz

aktorka

vod.tvp.pl/screan

Marta Lipińska

Marta Lipińska

Po to wykonuje się ten zawód, żeby móc przekazać widzom dobrą literaturę, którą sama bardzo cenię. A poprzez tę literaturę i dodanie czegoś od siebie - spróbować poruszyć publiczność - mówi PAP aktorka warszawskiegoTeatru Współczesnego Marta Lipińska, która 30 czerwca świętuje 60-lecie pracy scenicznej.

Polska Agencja Prasowa: Wkrótce po ukończeniu studiów w 1962 r. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, w 1963 r. Erwin Axer zaangażował panią do Teatru Współczesnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję