Reklama

Kościół

Franciszek do niemieckich katolików: uczcie się przyjmować od innych

Do uczenia się pokornego przyjmowania od innych zachęcił Ojciec Święty niemieckich katolików gromadzących się w Stuttgarcie na swoim 102 Zjeździe (Katholikentagu). Zaapelował też do nich o modlitwą w intencji pokoju na Ukrainie.

[ TEMATY ]

Niemcy

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Drodzy bracia i siostry!

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, którzy zebraliście się w Stuttgarcie na 102. Katholikentagu, aby oddać cześć Bogu i wspólnie świadczyć o radości Ewangelii.

„Dzielić się życiem”. Takie jest motto tych dni. Bóg jest Stwórcą i budowniczym wszelkiego życia. On tchnął w człowieka swoje tchnienie życia. Często i na wiele sposobów dzieli się On swoim Boskim życiem z człowiekiem, a w swoim Synu Jezusie Chrystusie to „dzielenie się życiem” Boga osiąga swój niedościgniony szczyt: dzieli się On naszym ziemskim życiem, aby umożliwić nam uczestnictwo w swoim Boskim życiu.

Dlatego zstępuje w głębie naszego człowieczeństwa. Do ubogich i cierpiących kieruje swoją szczególną miłość, a wręcz utożsamia się z nimi (por. Mt 25). Dlatego w tych dniach naszymi myślami jesteśmy blisko ludzi na Ukrainie i modlimy się za wszystkich ludzi, których życie jest zagrożone i w niepewności, za wszystkich, którzy tęsknią za pełnią życia, jaką może dać tylko Pan. Błagamy o Jego pokój!

Jezus nie tylko dzieli się czymś z nami, ludźmi, ale daje nam wszystko: siebie samego. On oddaje za nas swoje życie. „Umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował” (J 13, 1). W podobny sposób Jego polecenie skierowane jest do nas, abyśmy nie żyli tylko dla siebie, ale abyśmy poświęcili nasze życie dla Boga i bliźniego. Ten dar z życia może przybierać różne formy. Myślę tu na przykład o matkach i ojcach, którzy całkowicie poświęcają się swoim dzieciom, o wielu ludziach, którzy w służbie kościelnej lub w zawodach społecznych czy charytatywnych stawiają swoje życie na ostatnim miejscu, aby służyć i pomagać innym. Dzięki Bogu, nawet w czasie obecnych kryzysów widzimy, jak wielka jest gotowość tak wielu osób do poświęcenia się dla innych. Nikt nie może zbawić się sam. Wszyscy siedzimy w tej samej łodzi. Dlatego jest rzeczą nieodzowną, abyśmy rozwijali świadomość, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca, braćmi i siostrami; że wszyscy zamieszkujemy ten sam dom, który został nam wszystkim razem powierzony; że jedno żyje z drugiego i że nie możemy nie dzielić się naszym życiem. Tylko razem możemy iść naprzód. Jeśli każdy da z siebie to, co ma do zaoferowania, życie każdego z nas stanie się bogatsze i piękniejsze! To, co Bóg nam daje, daje nam również i zawsze po to, abyśmy dzielili się tym z innymi i czynili to owocnym dla innych.

Reklama

Św. Marcin, patron diecezji Rottenburg-Stuttgart, jest dla nas w tym względzie świetlanym przykładem. Dzieląc się swoim płaszczem, nie tylko dał zziębniętemu żebrakowi ciepło ratujące życie, ale także ludzkie uznanie i docenienie. Wszyscy, którzy noszą imię Jezusa Chrystusa, są wezwani do naśladowania przykładu świętego i dzielenia się naszymi środkami i możliwościami z potrzebującymi. Bądźmy czujni, gdy idziemy przez życie, a bardzo szybko zobaczymy, gdzie jesteśmy potrzebni.

Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie dzielenia się z innymi: tak naprawdę nie tylko każdy - nawet najbiedniejszy - ma coś, co może dać innym. Prawdą jest też coś przeciwnego, a mianowicie to, że każdemu - nawet najbogatszemu - czegoś brakuje i dlatego potrzebuje darów innych osób. Przyjmowanie czegoś od innych jest czasem trudniejsze niż dawanie czegoś, ponieważ wiąże się z przyznaniem się do własnej niedoskonałości. Piotr musiał nauczyć się z trudem przyjmować służbę swego Mistrza podczas umywania nóg. Módlmy się też o pokorę, by umieć przyjąć coś od innych.

Przykładem tej pokornej postawy wobec Boga jest Najświętsza Maryja Panna, która oczekuje od Niego wszystkiego i jest warunkiem tego, by mógł nam ofiarować swoje dary. Ona błagała i oczekiwała Ducha Świętego pośród apostołów, i także dzisiaj błaga u naszego boku i z nami o ten dar pośród darów.

Reklama

Dlatego też włączam Was w sposób szczególny w moją modlitwę w tych dniach. Proszę, nie zapomnijcie modlić się także za mnie! Z całego serca życzę Wam wszystkim pięknego Katholikentagu!

Z Watykanu, 20 maja 2022 r.

FRANCISZEK

2022-05-25 20:08

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Benedykt XVI wraca do Rzymu

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Niemcy

PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Papież senior Benedykt XVI jest w drodze do Rzymu. Rzecznik prasowy bawarskiego rządu potwierdził, że dziś przed południem Benedykt XVI opuścił Bawarię.

Według niemieckiej agencji katolickiej KNA Benedykta XVI na lotnisku w Monachium pożegnał ok. 11.00 m.in. premier Bawarii Markus Söder (CSU).

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

6. Rolkowa Pielgrzymka na Jasną Górę - start 2 lipca

2022-06-30 11:05

mat.pras

Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszy z Wrocławia już po raz szósty. Rozpocznie się 2 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa, aby po czterech dniach dotrzeć na Jasną Górę.

Tradycyjnie miejscami noclegów będą Bierutów, Kluczbork oraz Kamyk. Wezmą w niej udział pielgrzymi z Górnego Śląska, Warszawy, Rzeszowa i okolice, Poznania, a nawet z Niemiec. Tematem tegorocznej pielgrzymki będzie: „Pokój zamiast wojny”, gdzie w poszczególnych dniach zostaną poruszone w czasie konferencji tematy: niespokojny świat, skonfliktowane serce, duchowy porządek, być narzędziem pokoju. Pielgrzymce będzie towarzyszyć akcja pomocowa tzw. „Kilometry miłości”, gdzie uczestnicy zgodnie z własną wolą, zapłacą za przejechany kilometr dowolną kwotę, aby pomoc dzieciom i młodzieży z placówki misyjnej i oratorium w Monrovii w Liberii. Organizatorami są: Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu oraz Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu we Wrocławiu. Więcej informacji na stronie: rolkowa-wroc.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję