Reklama

Kościół

Słuchając i idąc razem - trwa Tydzień "Laudato si"

Tydzień Laudato si’, obchodzony w dniach 22-29 maja, jest inicjatywą upamiętniającą opublikowanie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka z 2015 r. – To pierwsza w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości poświęcona zagadnieniom ekologicznym – podkreśla ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

[ TEMATY ]

Laudato si

Adobe.Stock

Do udziału w tygodniu wezwał Franciszek w minioną niedzielę, zaznaczając, że ekologia w komunikowaniu religijnym poszczególnych papieży zajmuje niezwykle ważne miejsce. Głos Franciszka w kwestii ochrony środowiska nie był pierwszym, ani przełomowym – jednak po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości została poświęcona zagadnieniom ekologicznym.

- Pierwszym papieżem, który w oficjalnym nauczaniu poświęcił wyjątkowo wiele miejsca problematyce ochrony środowiska był Jan Paweł II, który stworzył oryginalną i całościową koncepcję obejmującą tematykę ekologiczną. Zabiegając o ochronę środowiska przyrodniczego, nie pomijał ochrony środowiska ludzkiego – wyjaśnia ekspert KUL.

Problematykę ekologiczną w komunikowaniu religijnym Jana Pawła II można znaleźć w licznych miejscach w poszczególnych encyklikach oraz innych dokumentach i wystąpieniach. W podobnym tonie na temat ochrony środowiska przyrodniczego wypowiadał się Benedykt XVI, który dostrzegał rolę wychowania do odpowiedzialności ekologicznej.

Z kolei publikacja Laudato si΄ papieża Franciszka stanowiła w pewnym sensie potwierdzenie stanowiska badaczy zajmujących się nauką o klimacie, uważających, że rok 2015 był przełomowy dla przyszłości życia na Ziemi. Jak zauważa ks. dr Jakub Pastwa, zaangażowanie papieża Franciszka w kwestie ekologiczne należy traktować jako chęć dotrzymania kroku instytucjom międzynarodowym, organizacjom świeckim, a także społecznościom naukowym i organizacjom pozarządowym – zaangażowanym na rzecz ochrony klimatu. Ale w związku z podwójną naturą i misją Kościoła, jego zaangażowanie w kwestie ekologiczne ma znaczenie przekraczające perspektywę doczesną.

Jednak encyklika Laudato si΄ nie doczekała się oczekiwanego zainteresowania ze strony mediów katolickich, ani środowisk katolickich - poza nielicznymi wyjątkami. - Można stwierdzić, że ekologia w komunikowaniu religijnym, nie tylko papieża Franciszka, ale także jego poprzedników nie była traktowana priorytetowo przez katolików – mówi ekspert.

Reklama

Stąd też słuszną ideą jest wezwanie do aktywnych obchodów Tygodnia Laudato si’, którego tegoroczne hasło brzmi: „Słuchając i idąc razem”. Obchody w Polsce współorganizuje Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska i jego prezes Piotr Abramczyk.

Aktywność na tym polu w sposób bezpośredni rozpoczął Paweł VI. W tym czasie społeczność międzynarodowa podjęła próby przeciwdziałania degradacji planety pod wpływem raportu Sithu U Thanta z 1969 r., zatytułowanego The Problems of Human Environment. Pierwsze wystąpienie papieża Pawła VI poświęcone ochronie środowiska, miało miejsce w 1970 r. W kolejnym roku w związku z wzrastającą świadomością wspólnoty narodów o zagrożeniu środowiska naturalnego, Paweł VI wygłosił przemówienie do uczestników kongresu poświęconego problemowi zanieczyszczenia wód i powietrza Na polecenie papieża i w odpowiedzi na prośbę sekretarza generalnego ONZ z 26 czerwca 1970 r., Stolica Apostolska opublikowała w czerwcu 1972 r. „Stanowisko Wobec Ochrony Środowiska Naturalnego Człowieka”. Raport ten był związany z konferencją sztokholmską odbywającą się w tym samym roku pod hasłem: „Mamy tylko jedną ziemię”.

2022-05-25 21:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok, nowy ja - czyli jak to jest z tym mięsem?

Już widzę wysyp wpisów w mediach społecznościowy: nowy rok – nowy ja. Czas okołonoworoczny sprzyja postanowieniom, planom zmieniającym złe nawyki, wielkim decyzjom, ale niestety także wielkim zawodom, złamanym słowom i porzucanym dietom. Nowy rok to wielka nadzieja, ale także możliwość na zrażenie się do wszelkich postanowień i zmian w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16

[ TEMATY ]

Watykan

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Abp Józef Guzdek został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą białostockim 16 lipca 2021 r. 3 września 2021 r. objął kanonicznie archidiecezję, a 4 września odbyły się uroczystości jego ingresu do katedry białostockiej. W najbliższą środę, 29 czerwca, wraz z 43 nowymi metropolitami z całego świata, otrzyma on paliusz z rąk papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelizacyjne Radio Profeto ma już 8 lat

2022-06-30 09:55

Ks. Michał Olszewski SCJ

Ewangelizacyjne Radio Profeto nadaje regularny program już od ośmiu lat. Dostępne jest w internecie, analogowo i cyfrowo.

– Dobra Nowina niesie się falami Radia Profeto na różne sposoby – przez internet, analogowo i cyfrowo. Od ośmiu już lat docieramy w najodleglejsze krańce Polski, ale i całego świata. Dziękuję za to Panu Bogu i wszystkim życzliwym nam ludziom – mówi twórca Profeto ks. Michał Olszewski SCJ, który za wszystkich radiosłuchaczy sprawował Mszę św. we środę, w ramach #ProjektABBA, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stadnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję