Reklama

Niedziela Wrocławska

Międzynarodowa Pielgrzymka małżeństw z ruchu Equipes Notre-Dame [Zaproszenie]

W dniach 04-05 czerwca 2022 r. na Jasnej Górze zgromadzą się małżeństwa z ruchu Equipes Notre-Dame, żeby świętować jubileusz 20-lecia ruchu w Polsce. Pielgrzymka małżonków z całej Polski jak również zza granicy – Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec – będzie miała charakter dziękczynny. Organizatorzy spodziewają się ponad pół tysiąca uczestników.

W sobotę usłyszymy wspomnienia o początkach ruchu w Polsce. Swoje słowo powiedzą również goście z Francji: Thérèse i Antoine Leclerc z Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył ks. bp Artur Ważny. Nie zabraknie również spotkania ze Słowem Bożym i formacji w ekipach mieszanych. Sobota zakończy się wieczorem uwielbienia i wspólną kolacją w Dolinie Miłosierdzia.

W niedzielę o przyszłości ruchu mówić będzie Para Odpowiedzialna Super Regionu Polska - Europa Środkowa Helena i Paweł Kukołowiczowie, a swoim świadectwem podzielą się małżeństwa z Ukrainy i Węgier. Pielgrzymka zakończy się Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej.

Kilka słów o ruchu Equipes Notre-Dame

Equipes Notre-Dame jest międzynarodowym ruchem duchowości małżeńskiej, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa. Pary żyjące charyzmatem END formują się poprzez podejmowanie „konkretnych punktów wysiłku”, czyli zobowiązują się do słuchania Słowa Bożego, codziennej modlitwy małżeńskiej i osobistej, prowadzenia dialogu małżeńskiego (tzw. obowiązek zasiadania), ustalenia reguły życia i corocznego udziału w rekolekcjach. Na drodze do świętości korzystają ze wsparcia innych małżeństw z ekipy oraz kapłana - doradcy duchowego.

Ruch rozwija się w ponad 90 krajach na całym świecie.

Rys historyczny

Pierwsze spotkanie ekipy odbyło się w Paryżu dnia 25 lutego 1939 roku. Zostało ono zainicjowane przez cztery młode małżeństwa i ks. Henri Caffarela. Podczas II wojny światowej powstawały kolejne ekipy. Początkowy zamysł rozszerzał się i pogłębiał. 8 grudnia 1947 w Paryżu została uroczyście ogłoszona Karta Equipes Notre-Dame, która do tej pory jest podstawowym dokumentem stanowiącym fundament ruchu. END zaczął rozwijać się w krajach na całym świecie. 26 lipca 2002 r. Rada Papieska do spraw Świeckich uznała Equipes Notre-Dame za międzynarodowe stowarzyszenie prywatne wiernych posiadające osobowość prawną i zatwierdziła Statuty Equipes Notre-Dame.

Reklama

W Polsce

W 2000 r. małżeństwa postanowiły podjąć wysiłek utworzenia Ruchu Équipes Notre-Dame w Polsce. Powstała tzw. „grupa inicjatywna”. W kolejnym roku w całej Polsce 12 ekip rozpoczęło formację opartą na tekstach Przewodnika Equipes Notre-Dame. W 2002 r. powstała pierwsza formalna struktura Ruchu END w Polsce, czyli Sektor Wydzielony Équipes Notre-Dame Polska. Doradcą duchowym był O. Karol Meissner OSB. Ten rok uważamy za rok powstania END w Polsce. Ekipy utworzyły małżeństwa z Wielkopolski, Śląska, Dolnego Śląska, Małopolski i Mazowsza. W sumie życie w Ruchu rozpoczęło 19 ekip (94 małżeństwa).Każdej ekipie towarzyszy ksiądz doradca duchowy. Przez 20 lat ruch rozwijał się w naszym kraju bardzo owocnie. Polska stała się centralnym krajem w wydzielonym Super Regionie. Prowadziła misje m. in. na Białorusi, w Ukrainie, na Łotwie, w Czechach i Słowacji.

2022 r.

W Super Regionie Polska - Europa Środkowa są 304 ekipy, w których formują się 1362 małżeństwa:
w Polsce jest 226 ekip i 1031 małżeństw,
w Regionie Węgierskim jest 27 ekip i 106 małżeństw,
w Regionie Białoruskim są 23 ekipy i 85 małżeństw,
w Sektorze Słowackim jest 10 ekip i 40 małżeństw,
w Łotwie jest 6 ekip i 30 małżeństw,
w Ukrainie jest 7 ekip i 35 małżeństw,
w Czechach jest 5 ekip i 23 małżeństwa.

Każdej ekipie posługuje ksiądz jako doradca duchowy. Czasami jeden ksiądz pełni posługę w więcej niż jednej ekipie. W sumie jest 262 kapłanów. W lipcu tego roku zostanie powołany Sektor Łotwa.

2022-05-26 09:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja siedlecka: zmiany wśród duchowieństwa

2022-06-28 11:08

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zdecydował o zmianach personalnych wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej. Prezentujemy zmiany proboszczowskie i wikariuszowskie, które wchodzą w życie w najbliższym czasie.

Księża proboszczowie przechodzący na emeryturę z dniem 30 czerwca 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Skromny pracownik Winnicy Pańskiej

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 10-13

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

abp Georg Ganswein

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI i jego sekretarz Georg Gänswein

Benedykt XVI i jego sekretarz Georg Gänswein

Pięknym, słonecznym dniem był we Fryzyndze 29 czerwca 1951 r. W katedrze miasta sędziwy kardynał Michael von Faulhaber, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, wyświęcał nowych kapłanów. Czterdziestu czterech młodych ludzi wypowiedziało swoje Adsum (Oto jestem, jestem gotowy). Wśród nich byli dwaj bracia Ratzinger – Georg, starszy z nich, i Joseph, młodszy, który miał wtedy 24 lata.

Ratzingerowie odprawili swoje pierwsze Msze św. 8 lipca w kościele parafialnym św. Oswalda w Traunstein. W tamtych czasach nie było koncelebry, więc Georg odprawiał Mszę św. o 7, a Joseph o 9. Od tamtych chwil minęło dokładnie 71 lat. Osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zgodził się opowiedzieć Niedzieli o swoim postrzeganiu pontyfikatu Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: polska granica jest naszą świętością

2022-06-30 09:26

[ TEMATY ]

premier

facebook.com/MorawieckiPL

Polska, Polacy należą do tych państw, tych narodów, które bronią swoich granic, bo ta granica jest też uświęcona krwią naszych przodków, dlatego jest ona naszą świętością - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w nagraniu, które zamieścił w mediach społecznościowych.

W czwartek kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję