Reklama

Niedziela w Warszawie

Święto Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego

Wręczenie odznaczeń prezydenckich, medalu „Gloria artis” oraz nagród rektora UKSW za wybitne osiągnięcia naukowe były częścią tegorocznego święta uczelni.

W przeddzień liturgicznego wspomnienia patrona uczelni bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Auli Schumana na kampusie Wóycickiego zgromadzili się licznie zaproszeni goście - przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni, a także społeczność akademicka UKSW: wykładowcy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

W swoim wystąpieniu rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski mówił m.in. o rozwoju infrastruktury uniwersytetu.

- W tym roku skończyliśmy budowę Collegium Medicum. Kończymy urządzanie trzeciego kampusu w Dziekanowie Leśnym. Staramy się, przy wsparciu władz dzielnicy Bielany oraz Miasta Stołecznego Warszawy, wreszcie zamknąć kampus Wóycickiego i rozpocząć kolejne inwestycje. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwszy etap budowy Multiprofilowego Centrum Symulacji Medycznych z zapleczem do nauczania anatomii prawidłowej i klinicznej – powiedział rektor UKSW.

Podkreślił, że na uniwersytecie rozwijane są nowe kierunki studiów. W tym roku otwiera się nabór na trzech kierunkach: bibliotekarstwie, chrześcijańskiej turystyce krajów religijnych i matematyce (II stopień).

– Dyplom UKSW liczy się dziś na rynku pracy, nasi absolwenci poza wysokospecjalistyczną wiedzą oraz umiejętnościami praktycznymi, wychowywani i formowani są w duchu chrześcijańskiego uniwersalizmu. To jest nasze zadanie, jako całej społeczności uniwersyteckiej i świadczy o naszej wyjątkowości na rynku akademickim. Możemy być z tego dumni – dodał ks. prof. Czekalski

Podkreślił też, że choć planów i realnych marzeń jest wiele, to jednak w tym wszystkim nie można zapominać o etosie UKSW, który ma przenikać jego działalność naukową i dydaktyczną.

Rano ks. prof. Ryszard Czekalski złożył kwiaty na grobie bł. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej.

Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że po raz pierwszy w tym roku, 28. maja będziemy obchodzić wspomnienie liturgiczne Patrona UKSW.

Reklama

– Jego śmierć ziemska staje się wtórna, ważne są narodziny dla nieba. Gratuluję, że wybraliście takiego Patrona, który wiele znaczył przez 33 lata, i wiele znaczy dzisiaj jako ważny punkt odniesienia. Proszę, aby wasz Patron nie był tylko pobożnym dodatkiem, ale rzeczywistym punktem odniesienia, w tym, co mówił i co robił dla Polski. Żeby uczelnia w sposób szczególny była latarnią, której głównym kryterium jest poszukiwanie prawdy – zaznaczył kard. Nycz.

Kilkunastu wykładowców UKSW odebrało odznaczenia państwowe – złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi za osiągnięcia w dziedzinie nauki.

Odznaczenia, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczyła Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Krzyżem Komandorskim Z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, za działalność naukową, społeczną i patriotyczną prof. dr hab. Jan Żaryn.

– Prezydent RP Andrzej Duda honoruje i dziękuje wszystkim odznaczonym, w szczególności profesorowi Janowi Żarynowi, który został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – powiedziała Małgorzata Paprocka. Podkreśliła niezwykły dorobek naukowy prof. Żaryna, jego wkład w rozwój polskiej nauki, w życie akademickie i wychowanie kolejnych pokoleń naukowców, studentów. – Proszę przyjąć życzenia na dalszą karierę, nowe wyzwania, działalność naukową i społeczną - zakończyła minister Paprocka, która wręczyła także inne odznaczenia.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odebrał prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dostali: ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczono ks. prof. dr. hab. Zbigniewowi Kobylińskiemu, prof. dr. hab. Jolancie Marszalskiej, ks. prof. dr. hab. Józefowi Wroceńskiemu.

Reklama

Srebrny Krzyż Zasługi odebrał ks. dr hab. Tadeusz Kołosowski, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło, ks. dr hab. Marek Stępień, prof. ucz.

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono ks. dr. hab. Marka Stokłosę, prof. ucz., ks. dr. hab. Janusza Węgrzeckiego.

Medal Złoty Za Długoletnią Służbę wręczono: dr. hab. Jarosławowi Drozdowi, prof. ucz., dr hab. Wandzie Kłopockiej, prof. ucz., prof. ucz., prof. dr. hab. Włodzimierzowi Okrasie.

Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę odebrali: ks. prof. dr hab. Andrzej Najda, dr hab. Marek Nieznański, prof.ucz.

Medal Brązowy Za Długoletnią Służbę otrzymali: ks. dr hab. Grzegorz Bachanek, prof. ucz., p. Małgorzata Dorozińska.

Prof. dr hab. Jakub Pokora z Instytutu Historii Sztuki UKSW został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za jego działalność na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. W imieniu ministra prof. Piotra Glińskiego medal wręczył dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

W tym roku, po raz drugi po długiej przerwie, wręczone zostały nagrody Rektora UKSW za wybitną działalność naukową wykładowcom uczelni. Nagrodę specjalną otrzymał ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski.

Nagrodą I stopnia wyróżniono prof. dr. hab. Cezarego Mika. Nagrodę II stopnia dostał prof. dr hab. Jacek Tomczyk, a Nagrodę III stopnia wręczono dr. Radosławowi Rogozie.

W imieniu nagrodzonych rektorowi oraz Kapitule Nagrody podziękował ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski. – Będziemy starać się z jeszcze większą pasją oddawać się zazdrosnej Pani, którą jest nauka – zadeklarował profesor.

W czasie święta uczelni przewodniczące samorządów studentów Zuzanna Kilanowska i doktorantów UKSW mgr Anna Malewska podsumowały samorządowe kadencje.

Reklama

Piątkowe świętowanie zakończył piknik przed budynkiem Collegium Medicum.

Zwieńczeniem święta UKSW będzie Msza św. w niedzielę 29 maja o godzinie 9:00 w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

2022-05-27 17:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Sukces rekrutacji na UKSW

[ TEMATY ]

Warszawa

UKSW

Ponad 13 tysięcy kandydatów wzięło udział w tegorocznej rekrutacji na studia na Uniwersytecie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. To o tysiące więcej niż przed rokiem. Niezmiennie największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się psychologia, kierunek lekarski, ekonomia, stosunki i prawo międzynarodowe oraz administracja.

Najwyższy wzrost chętnych na jedno miejsce odnotowały psychologia, pielęgniarstwo i komunikacja medialno-kulturowa.

CZYTAJ DALEJ

Miesiąc Najdroższej Krwi

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Karol Porwich/Niedziela

Lipiec poświęcony jest czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W rozważaniach, chcemy pokazać dar, jakim było i jest przelanie przez naszego Odkupiciela drogocennej Krwi.

Boży Syn nie tylko w czasie Męki, ale dużo wcześniej przelewał Krew, by odkupić rodzaj ludzki. Przypominają nam o tym nabożeństwa, które mają na celu uczczenie Meki Pańskiej, ale też te szczególnie poświęcone Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Włoch będzie nowym pełnomocnikiem Unii Europejskiej ds. wolności religijnej

2022-07-03 12:45

[ TEMATY ]

Unia Europejska

pixabay.com

Nowym specjalnym pełnomocnikiem ds. wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej zostanie Włoch Mario Mauro. Jak poinformowano jeszcze nieoficjalnie, Komisja Europejska porozumiała się co do kandydatury tego 60-letniego chrześcijańskiego demokraty, byłego europarlamentarzysty i przewodniczącego niewielkiej partii „Popolari per l'Italia” (Ludowcy dla Włoch). Jego poprzednik – Christos Stylianides sprawował swój urząd tylko cztery miesiące – od maja 2021, po czym we wrześniu tegoż roku został jednym z ministrów w rządzie Cypru.

Wpływy specjalnego pełnomocnika ds. wolności religii i przekonań poza UE są ograniczone między innymi ze względu na niewielkie finanse i kadry, jakimi rozporządza. M. Mauro pełnił już podobne stanowisko w latach 2009-11 jako przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. zwalczania rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, zwłaszcza wobec chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję