Reklama

Kościół

Franciszkanie w Rosji: Naszym zadaniem jest wskazywanie drogi do pokoju

Również franciszkanie w Rosji przyłączą się dzisiaj do papieża Franciszka, aby wraz z wiernymi katolickimi w swoim kraju i na całym świecie modlić się na różańcu w intencji pokoju w Ukrainie.

[ TEMATY ]

Rosja

flickr.com

"Franciszka z Asyżu jest w szczególny sposób związany z tematem pokoju, podobnie jak życie samego Jezusa: św. Franciszek z Asyżu przypominał ludziom, których spotykał, jak ważna jest każda osoba, ponieważ w każdym bracie i siostrze widział odciśnięty obraz Stwórcy" - powiedział kustosz generalny Kustodii św. Franciszka w Rosji, o. Dariusz Harasimowicz (OFMConv), w wywiadzie dla misyjnej agencji informacyjnej Fides.

Poinformował, że w czasie Wielkiego Postu franciszkanie nieustannie modlili się o wielką sprawę pokoju, ponieważ "Chrystus nie tylko wypowiedział słowa pokoju, ale był świadkiem i dawcą pokoju, powstając z martwych: i właśnie w nieustannym powracaniu do Jego zmartwychwstania świat może doświadczyć pokoju, którego tak bardzo potrzebuje". „Nie chodzi tu o panteizm, ale o uznanie godności każdego mężczyzny i każdej kobiety jako stworzeń Bożych: Jest to podstawa ludzkiego braterstwa i prowadzi do odrzucenia wszelkich konfliktów i przemocy" - zaznaczył o. Harasimowicz. Każdego dnia podczas nabożeństw i w duszpasterstwie zakonnicy proszą o "modlitwę za tych, którzy cierpią z powodu przemocy, i przypominają, że najwyższą formą miłości jest miłowanie nieprzyjaciół".

Najnowsza historia Zakonu w Rosji rozpoczęła się po upadku ZSRR, kiedy to bracia zostali tam zaproszeni w 1993 r. przez ówczesnego administratora apostolskiego europejskiej części Rosji, abp Tadeusza Kondrusiewicza. Początkowo zakonnicy byli zależni od kilku polskich prowincji zakonu, a w 2001 r. utworzono rosyjską kustodię generalną św. Franciszka z Asyżu, która obejmuje również Kazachstan.

Obecnie do kustodii rosyjskiej należy szesnastu zakonników pochodzących z Litwy, Słowenii, Polski, Białorusi, Włoch i Kazachstanu. Jest też postulant z Kazachstanu, który jest w trakcie formacji oraz brat z Rosji, który złożył śluby czasowe. Zakonnicy mieszkają w pięciu klasztorach w Moskwie, Sankt Petersburgu, Czerniachowsku, Astrachaniu, a także w Nur-Sułtanie w Kazachstanie.

2022-05-31 14:28

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MSZ: agresja na Ukrainę pokazuje, że Rosja jest państwem nieprzyjaznym, a wręcz wrogim wobec Polski

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Rosja jest naszym sąsiadem i nie zniknie z mapy Europy, ale agresja na Ukrainę dowodzi, że jest to państwo nieprzyjazne, a wręcz wrogie wobec Polski - stwierdził w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Odnosząc się do decyzji o wydaleniu 45 rosyjskich dyplomatów rzecznik MSZ powiedział, że obecny stan stosunków polsko-rosyjskich "nie uzasadnia potrzeby utrzymywania tak licznego personelu dyplomatycznego w naszym państwie, w rosyjskich placówkach dyplomatycznych".

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję