Reklama

Kościół

Franciszkanie w Rosji: Naszym zadaniem jest wskazywanie drogi do pokoju

Również franciszkanie w Rosji przyłączą się dzisiaj do papieża Franciszka, aby wraz z wiernymi katolickimi w swoim kraju i na całym świecie modlić się na różańcu w intencji pokoju w Ukrainie.

[ TEMATY ]

Rosja

flickr.com

"Franciszka z Asyżu jest w szczególny sposób związany z tematem pokoju, podobnie jak życie samego Jezusa: św. Franciszek z Asyżu przypominał ludziom, których spotykał, jak ważna jest każda osoba, ponieważ w każdym bracie i siostrze widział odciśnięty obraz Stwórcy" - powiedział kustosz generalny Kustodii św. Franciszka w Rosji, o. Dariusz Harasimowicz (OFMConv), w wywiadzie dla misyjnej agencji informacyjnej Fides.

Poinformował, że w czasie Wielkiego Postu franciszkanie nieustannie modlili się o wielką sprawę pokoju, ponieważ "Chrystus nie tylko wypowiedział słowa pokoju, ale był świadkiem i dawcą pokoju, powstając z martwych: i właśnie w nieustannym powracaniu do Jego zmartwychwstania świat może doświadczyć pokoju, którego tak bardzo potrzebuje". „Nie chodzi tu o panteizm, ale o uznanie godności każdego mężczyzny i każdej kobiety jako stworzeń Bożych: Jest to podstawa ludzkiego braterstwa i prowadzi do odrzucenia wszelkich konfliktów i przemocy" - zaznaczył o. Harasimowicz. Każdego dnia podczas nabożeństw i w duszpasterstwie zakonnicy proszą o "modlitwę za tych, którzy cierpią z powodu przemocy, i przypominają, że najwyższą formą miłości jest miłowanie nieprzyjaciół".

Najnowsza historia Zakonu w Rosji rozpoczęła się po upadku ZSRR, kiedy to bracia zostali tam zaproszeni w 1993 r. przez ówczesnego administratora apostolskiego europejskiej części Rosji, abp Tadeusza Kondrusiewicza. Początkowo zakonnicy byli zależni od kilku polskich prowincji zakonu, a w 2001 r. utworzono rosyjską kustodię generalną św. Franciszka z Asyżu, która obejmuje również Kazachstan.

Obecnie do kustodii rosyjskiej należy szesnastu zakonników pochodzących z Litwy, Słowenii, Polski, Białorusi, Włoch i Kazachstanu. Jest też postulant z Kazachstanu, który jest w trakcie formacji oraz brat z Rosji, który złożył śluby czasowe. Zakonnicy mieszkają w pięciu klasztorach w Moskwie, Sankt Petersburgu, Czerniachowsku, Astrachaniu, a także w Nur-Sułtanie w Kazachstanie.

2022-05-31 14:28

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: wspólna deklaracja papieża i patriarchy liczy 10 stron

[ TEMATY ]

Rosja

Franciszek w Meksyku

Artur Stelmasiak

Wspólna deklaracja, którą dziś mają podpisać w Hawanie papież Franciszek i patriarcha moskiewski Cyryl, zajmuje 10 stron – podała dzisiaj rosyjska agencja prasowa TASS. Anonimowy przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego, który przekazał tę wiadomość agencji, dodał, że „tekst ten może jeszcze się zmienić”.

Podpisanie tego dokumentu będzie główną, protokolarną częścią zbliżającego się spotkania głów dwóch Kościołów. Natomiast głównym nieformalnym zadaniem zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) będzie, według wielu ekspertów, przekazanie głowie Kościoła katolickiego tych propozycji i uwag, które przygotował prezydent Rosji Władimir Putin. Uważa on papieża za jedną z najbardziej wpływowych postaci życia politycznego współczesnego świata i dlatego chciał wykorzystać swego „kościelnego emisariusza”, czyli patriarchę, do przekazania mu swych idei.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2022-09-28 16:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodzina Różańcowa

Karol Porwich/Niedziela

O pokój dla świata, a zwłaszcza w Ukrainie, będą się modlić członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podczas rozpoczynających się jutro rekolekcji tego środowiska. Tradycyjnie odbywają się przed odpustem Matki Bożej Różańcowej, który przypada w niedzielę, 2 października. Za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona wspólnoty, zanoszone będą modlitwy o opiekę dla Polski i o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu - zapowiada o. Marian Waligóra opiekun duchowy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

- Tegoroczne rekolekcje wypadają w trudnym czasie, jesteśmy świadkami agresji rosyjskiej na Ukrainę. Tocząca się wojna za naszą wschodnią granicą dotyka też nas bardzo konkretnie. Dajemy schronienie uchodźcom wojennym - powiedział paulin. Przypomniał, że Jasnogórska Rodzina Różańcowa od pierwszego dnia wojny podjęła modlitwę o pokój dla Ukrainy, dla świata. - To jest nasz dar duchowy, jako wspólnota jednoczymy się z tymi, którzy potrzebują naszego serca - dodał paulin.

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanał TVP Nauka ruszy w poniedziałek w telewizji naziemnej i kablówkach

2022-09-29 12:23

[ TEMATY ]

TVP

TVP NAUKA

Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka - rozpocznie nadawanie 3 października. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia - poinformował PAP dział PR TVP.

Jak wyjaśniono, "TVP Nauka to nowy kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię realizując misję mediów publicznych". Poinformowano, że nowy kanał wystartuje w poniedziałek i "będzie od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję