Reklama

Kościół

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” - II Kongres Różańcowy na Jasnej Górze rozpoczęty

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” pod takim hasłem na Jasnej Górze rozpoczął się II Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Spotkanie ma ukazać moc różańcowego charyzmatu realizowanego przez wiele różnych wspólnot i ruchów w Polsce, a także ważną rolę różańca w dziele ewangelizacji świata. Zjazd odbywa się w duchu dziękczynienia za beatyfikację założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiana Wiary Pauliny Jaricot. Gościem spotkania jest abp Giovanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych.

[ TEMATY ]

rożaniec

Karol Porwich/Niedziela

Część kongresową rozpoczęła Msza św. o 13.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, delegata KEP ds. Żywego Różańca. Kongres połączony jest z X Pielgrzymką Żywego Różańca.

Sympozjum otworzą abp Giovanni Pietro Dal Toso i abp Wacław Depo.

W części wykładowej zaplanowano wystąpienie ks. dr. Bogdana Michalskiego o bł. Paulinie Marii Jaricot, dr. Wincentego Łaszewskiego o różańcu jako modlitwie dla wszystkich. Ks. prof. Marek Tatar wygłosi konferencję: „Różaniec – od kontemplacji do apostolatu”.

- Pragniemy przypomnieć, że różaniec jest modlitwą dla wszystkich, modlitwą na dzisiejsze czasy - podkreśla ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca. Przekonuje, że to modlitwa prosta, ale skuteczna. - To lek na nasze choroby i bolączki w świecie zmąconym wojnami, lękami, niepewnością. Różaniec kształtuje naszą wiarę, budzi pokój i miłość. Modlitwa nie zmienia świata, ale zmienia człowieka, a człowiek może zmienić świat. W czasie tego kongresu chcemy powiedzieć, że pragniemy zmieniać ten świat przez modlitwę różańcową - wyjaśnia krajowy moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Jak dodaje ks. Gancarek swoistym fenomenem modlitwy różańcowej jest jej obecność we wszystkich przestrzeniach życia ludzi wierzących. Zdobywa też Internet. Tu przykładem są rozprzestrzeniające się koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci.

S. Emanuela Stachurska, loretanka, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec zwraca z kolei uwagę, że modlitwa różańcowa bardzo mocno związana jest historią Kościoła i Polaków. Teraz powraca zwłaszcza w tym wymiarze wołania o pokój. - To też swoisty modlitewny fenomen w historii Polski, bo kiedy były różne zagrożenia, to modliliśmy się o pokój przez procesje różańcowe, przez wstawiennictwo Matki Bożej. I to jest mocno zakorzenione w naszych sercach, że kiedy jest wojna na Ukrainie, to my się modlimy o pokój właśnie na różańcu – powiedziała loretanka.

Reklama

Jasnogórskie spotkanie jest też czasem wdzięczności za wielki wkład polskiego Kościoła w ewangelizację i wspieranie dzieła misji, za które modlą się członkowie Żywego Różańca.

Rok 2022 to czas ważnych dla środowisk misyjnych jubileuszy: 400-lecia powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz setna rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

Po zakończeniu części kongresowej z udziałem delegacji z diecezji oraz przedstawicieli wspólnot różańcowych wieczorną procesją różańcową rozpocznie się ogólnopolska pielgrzymka.

Centralne uroczystości pielgrzymkowe odbędą się jutro. O 11.30 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Pauliny Jaricot i 200-lecie Dzieła Rozkrzewiana Wiary koncelebrowana przez abp. Dal Toso, abp. Wacława Depo, bp. Jana Piotrowskiego i innych biskupów z komisji misyjnej Episkopatu Polski.

2022-06-03 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania różańca z bł. Karoliną Kózkówną

[ TEMATY ]

rożaniec

bł. Karolina Kózkówna

Karol Porwich/Niedziela

W dniu wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny prezentujemy wyjątkowe rozważania Różańca - Tajemnice Bolesne z bł. Karoliną Kózkówną, przygotowane przez KSM, które zawierają słowa św. Jana Pawła II.

TAJEMNICA 1: MODLITWA PANA JEZUSA W OGÓJCU

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję