Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień Strażaka w Częstochowie

– Najważniejszy jest człowiek, i to człowiek silnego ducha – powiedział do częstochowskich strażaków w dniu ich święta bp Andrzej Przybylski.

Chociaż kalendarzowo Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, to w tym roku ze względów organizacyjnych święto w częstochowskiej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowano 3 czerwca.

Na placu komendy miejskiej znajdującej się na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadzili się licznie: strażacy, zaproszeni goście, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Kościoła oraz zaprzyjaźnionych organizacji. Uroczystości rozpoczęto złożeniem meldunku komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu, po czym na maszt została wciągnięta flaga państwowa i odśpiewano hymn: Jeszcze Polska nie zginęła. W dalszej części spotkania uczczono minutą ciszy zmarłych strażaków i górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek” i „Zofiówka” oraz ofiary wojny na Ukrainie. Następnie głos zabrał komendant miejski PSP w Częstochowie bryg. Marek Radosz i przystąpiono do wręczenia: odznaczeń państwowych, medali za długoletnią służbę, krzyży św. Floriana, medali za zasługi dla pożarnictwa, odznak za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i dyplomów Komendanta Głównego oraz dokonano awansów funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe.

Wśród osób zabierających głos był bp Andrzej Przybylski, który w imieniu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, a także w imieniu obecnych na uroczystości duszpasterzy, ojców paulinów i kapelanów straży pożarnej powiedział: – Chciałbym wam bardzo serdecznie podziękować za waszą służbę. To dzięki wam w mieście i regionie wszyscy możemy czuć się bezpiecznie. Gratuluję awansów, odznaczeń, ale też całego postępu technicznego i organizacyjnego. My teraz w Kościele będziemy obchodzili uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która przypomina nam, że chociaż bardzo ważne są: wiedza, umiejętności, środki techniczne i finansowe, to jednak ważny jest człowiek silnego ducha. I tego chciałbym bardzo serdecznie życzyć częstochowskim strażakom – duchowej siły. My, w Kościele, obok życzeń przekazujemy również błogosławieństwo; błogosławić to znaczy nie tylko dobrze życzyć, ale mieć pewność, że Bóg nam też dobrze czyni. Dlatego niech Pan Bóg wam błogosławi, a św. Florian strzeże. Wszystkiego dobrego – zakończył.

Reklama

2022-06-03 15:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożar w domu katechetki. Potrzebna pomoc

[ TEMATY ]

pożar

straż pożarna

apel o pomoc

OSP Pierściec Pmagam.pl

Pożar zniszczył poddasze.

Pożar zniszczył poddasze.

Potrzebna jest pomoc finansowa na odbudowę domu zniszczonego wskutek pożaru.

Katechetka Sylwia Staś uczy religii w szkole podstawowej w Chybiu. Podczas ferii spotkało ją i jej rodzinę nieszczęście – wskutek rozszczelnienia przewodu kominowego wybuchł pożar w jej domu rodzinnym. Spłonęła więźba dachowa oraz część pomieszczeń na poddaszu. Koszty odbudowy zniszczonej części budynku są ogromne, a rodzinę nie stać na ich pokrycie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję