Reklama

Niedziela Częstochowska

„Moc z nieba”: czuwanie w Wigilię Zesłania Ducha Świętego

Z udziałem młodzieży, członków ruchów charyzmatycznych, Odnowy w Duchu Świętym, szkół Nowej Ewangelizacji, ale także innych wspólnot odbyło się w Częstochowie 4 czerwca czuwanie modlitewne w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Wydarzeniu ewangelizacyjnemu, które odbyło się w hali sportowej pod hasłem: „Moc z nieba” towarzyszyły słowa: „Gdy Ty wyciągać będziesz swą rękę, aby uzdrawiać i dokonywać znaków i cudów” (Dz 4, 30a). W spotkaniu i modlitwie wziął udział Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”. Wygłosił on konferencje nt. radości w Duchu Świętym. Dużo miejsca poświęcił mocy Eucharystii.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W ramach spotkania odbyły się: Adoracja Najświętszego Sakramentu „Ogień i Światło”, uwielbienie oraz posługa modlitwą o uzdrowienie.

Punktem centralnym wydarzenia była Msza św., której przewodniczy bp Artur Ważny, biskup pomocniczy tarnowski.

W homilii nawiązując do czytań mszalnych wskazał na Święto Namiotów, podczas którego dorosły Izraelita miał obowiązek przyjść do Jerozolimy. – W procesji ludzie trzymali cztery rodzaje gałęzi. To jest zapowiedź tego, co Jezus mówi w przypowieści o ziarnie rozsianym na ziemi, na drodze, na skale, pośród cierni i na ziemi żyznej – mówił bp Ważny i podkreślił, że „te cztery gałęzie symbolizują nasze życie”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Mamy do czynienia z gałązką wierzby. To jest to ziarno, które Bóg sieje, ziarno słowa Syna Bożego, który przychodzi do mnie, ale ja jestem jak droga – zaznaczył.

– Wierzba nie wydaje ani woni ani owoców. I to jest ziarno posiane na drodze. I to myślę może dotyczyć naszego umysłu, naszego podejścia do Boga tylko takim wymiarem intelektualnym, co także może obrazować wieża Babel – kontynuował.

Biskup podkreślił, że „nasz umysł może tak bardzo obrosnąć w pychę, w jakąś zarozumiałość. A to sprawia, że Jezus Chrystus nie może zaowocować w naszym życiu”. – Myślę, że warto dzisiaj pomodlić się o Ducha Świętego, aby uzdrowił nasz intelekt i dotknął naszej pychy, żeby zburzył wszelkie wieże Babel, które budujemy sami czy z innymi – zachęcił i dodał: – Dzisiaj to jest także bardzo potrzebne Kościołowi, który ma zbierać, jednoczyć, a nie rozpraszać.

Reklama

– W procesji trzymano również gałąź z mirtu. Jego własnością jest to, że pachnie, ale nie wydaje owoców. I to są ci, którzy reprezentują ziemię skalistą. Chrystus chce się tam zakorzenić, ale nie może. Myślę, że to jest taki świat emocjonalny, który często reprezentujemy podchodząc tak do spraw wiary. Uczucia i emocje są ważne. Trudno sobie wyobrazić bez nich zakochanie, ale one mogą przeszkadzać, gdy nie są odpowiednio uporządkowane. I możemy pachnieć jak mirt, ale nie wydawać owoców – komentował.

– Prośmy dzisiaj Ducha Świętego, żeby przyszedł do nas i uzdrowił nasze emocje – kontynuował.

Biskup pomocniczy tarnowski wyjaśnił, że trzecia gałązka to palma. Tarnowski. – Ona wydaje owoce, ale nie pachnie. To są ci, którzy reprezentują ziemię pełną cierni. Jest owocowanie, ale tego nie widać, nie czuć. To jest wielu powalonych różnego rodzaju nałogami, zniewoleniami. Jest dużo pragnień, ale wola jest słaba. Tak bardzo potrzebujemy Ducha Świętego, żeby dotknął naszej woli, uzdrowił naszą wolę, uzdrowił nas z różnych nałogów, zniewoleń. Tak, żebyśmy byli Kościołem, który jest atrakcyjny, pachnie. Kościołem, który nie tylko wydaje owoce w ciszy, gdzieś w relacji z Bogiem, umęczony, utrudzony, owocujący ale nie pachnący – zauważył.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Czwarta gałązka pochodziła z drzewa cytrusowego, które intensywnie pachnie i wydaje owoce. Tego potrzebujemy. Prośmy Ducha Świętego, abyśmy byli takim drzewem cytrusowym wydającym owoce, ale też pachnącym – dodał biskup Ważny.

Zaznaczył, że „obojętne jest to jaką ziemią jesteśmy, jednak ważne jest, abyśmy znaleźli pęknięcie, poprzez które Duch Święty chce się wylać. On przychodzi w słabość”.

Biskup nawiązał do słów św. Pawła z Listu do Rzymian, „w nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni”. – Ten fragment przedstawia stan dziecka, które jest w łonie matki. My właśnie w łonie Kościoła jesteśmy jeszcze przed urodzeniem, oczekujemy zbawienia, a już jesteśmy na tym świecie zanurzeni w życie wieczne, ale jeszcze nie urodziliśmy się do końca. Duch Święty chce nas dokarmiać nieustannie życiem sakramentalnym, modlitwą, słowem Bożym, całą rzeczywistością Kościoła. Jesteśmy jeszcze w łonie Kościoła po to, żeby się rodzić do życia wiecznego – zakończył.

Organizatorami wydarzenia ewangelizacyjnego byli: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji Św. Jana Chrzciciela w Częstochowie.

2022-06-04 20:24

Ocena: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Bez cnót nie można więc osiągnąć i doskonalić trwałego i nieprzerwanego skupienia na modlitwie, a bez wytrwałej modlitwy nie będą nigdy doskonałe cnoty, które stanowią jej podstawę. Aby jednak właściwie przedstawić skutki modlitwy i zająć się jej głównym celem, czyli urzeczywistnianiem cnót, musimy najpierw wyliczyć i po kolei omówić wszystko, co dla osiągnięcia tego celu należy przygotować lub odrzucić. Przystępując bowiem do budowy tak wysokiej, duchowej wieży, powinniśmy najpierw, zgodnie z ewangeliczną przypowieścią, dokładnie wszystko obliczyć i skrzętnie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję