Reklama

Kościół

Modlitewny szturm za powołanych do małżeństwa – „Tak na Serio”

„Tak na Serio” to przede wszystkim ruch modlitewny. Pierwsze, co chcemy robić, to modlić się za wszystkich powołanych do małżeństwa – mówi ks. Maciej Dalibor, salwatorianin, pomysłodawca Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, który startuje 5 czerwca. Zaplanowano również ciekawe konferencje online.

[ TEMATY ]

modlitwa

małżeństwo

ks. Macieja Dalibora SDS

Inicjatywa „Tak na Serio” powstała w 2014 r. Od tamtego czasu organizowany jest Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, w tym roku przypadający od 5-12 czerwca. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „rodzina na serio”. Nawiązuje ono do kończącego się Roku Rodziny. Ponadto w dniach 22-26 czerwca odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie w łączności z rodzinami całego świata.

„+Tak na Serio+, to przede wszystkim ruch modlitewny.. Pierwsze, co chcemy robić, to modlić się za wszystkich powołanych do małżeństwa. My nie modlimy się o powołania do małżeństwa, ale za powołanych do małżeństwa, których traktujemy bardzo szeroko” – tłumaczy ks. Maciej Dalibor SDS w rozmowie z Family News Service.

Dla kogo jest „Tak na Serio”?

Jak podkreśla ks. Maciej, „nie jest to inicjatywa dedykowana małżonkom czy narzeczonym. Chcemy zaprosić wszystkich, którzy chcą modlić się za tych, których Pan Bóg wzywa do małżeństwa”. Salwatorianin zaznacza, że do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy: wdowy, wdowcy, osoby aktualnie żyjące w sakramentalnych małżeństwach, ale też osoby, których związki niestety się rozpadły. Modlić mogą się również ci, którzy są w narzeczeństwie albo dopiero poszukują męża lub żony. „To bardzo szeroka grupa osób. Za nich wszystkich pragniemy się modlić, a modlić może się każdy: obojętnie czy to biskup, ksiądz, siostra zakonna czy osoba świecka; samotna czy żyjąca w małżeństwie. Jeśli tylko chce się modlić, to zapraszamy do udziału w modlitwie” – zachęca ks. Maciej.

Co oprócz modlitwy?

Inicjatorzy zachęcają do modlitwy poprzez tworzenie wspólnot modlitewnych, organizowanie konferencji, itp. „Przez pierwsze lata inicjatywy +Tak na Serio+ były to spotkania w parafiach. Wszystko zaczęło się w salwatoriańskiej parafii w Warszawie na Mokotowie. Tam odbyły się dwie pierwsze edycje” – wspomina rozmówca Family News Service. „Potem w inicjatywę zaczęły włączać się inne salwatoriańskie parafie w kraju, ale też za granicą, na Węgrzech czy na Białorusi – informuje salwatorianin.

Reklama

Skąd zainteresowanie tematyką małżeńską?

„To się zrodziło właśnie w Warszawie, na Mokotowie, w parafii Matki Zbawiciela. Tam opiekowałem się od strony duchowej grupą małżeństw. Zobaczyłem, jak to jest niezwykle potrzebne, żeby oni mieli przestrzeń do wspólnych spotkań, wspólnej modlitwy we własnych intencjach, dzielenia się swoimi sprawami, poznawania Pana Boga, czym jest małżeństwo, jak korzystać z łaski sakramentu małżeństwa” – relacjonuje salwatorianin. Podkreśla szczególne znaczenie łaski sakramentu małżeństwa, z której wiele małżeństw ciągle niewystarczająco korzysta, chociaż ks. Dalibor, obserwuje już pozytywne zmiany w tym aspekcie. Zaznacza, że „to jest niezwykle ważne, a wydaje się, że sporo w tym temacie jest jeszcze do zrobienia”.

Ks. Maciej Dalibor SDS podkreśla, że prowadząc małżonków, zauważył, że wspólne spotkania pozytywnie wpływają także na ich dzieci. Wspomina: „Dzieci widziały, że rodzice raz w tygodniu idą na spotkanie, żeby się modlić, rozmawiać, uczyć się co to znaczy być chrześcijańskim małżonkiem i rodzicem. Te dzieci zupełnie inaczej przeżywają wiarę, katechezę, modlitwę.

Dołącz i Ty!

Pomysłodawca inicjatywy „Tak na Serio” zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy i korzystania z materiałów dostępnych na stronie taknaserio.com oraz w mediach społecznościowych.

„Będzie wiele ciekawych konferencji, o których szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie. Będzie można posłuchać o wpływie małżeństwa na żonę i męża, jak zmienia się ich spojrzenie na rzeczywistość. Prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak sobie radzić z dziedzictwem wyniesionym z domu. Nie zabraknie konferencji o samotnym rodzicielstwie. Będzie też mowa o chorobie w rodzinie”.

Reklama

Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa rokrocznie trwa od uroczystości Zesłania Ducha Świętego do niedzieli Trójcy Świętej. Każdego dnia modlitwą obejmowane są inne grupy osób: narzeczeni, kobiety, mężczyźni, dzieci.

Inicjatywę patronatem honorowym objęli: Rada KEP ds. Rodziny, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS.

2022-06-05 08:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Różaniec za Braci” w domu arcybiskupim

W niedzielny wieczór, 18 listopada, w kaplicy domu Księdza Arcybiskupa, miała miejsce modlitwa za braci. Wierni, odmawiając tajemnice chwalebne Różańca, modlili się w intencji chrześcijan w Syrii. Podczas modlitwy różańcowej czytane były rozważania przygotowane przez osoby z Bliskiego Wschodu.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Potrzebni do pracy

2022-12-02 12:25

ks. Paweł Kłys

Nauczyciele języka polskiego, tłumacze oraz osoby potrzebne do kontaktu z gośćmi z Ukrainy potrzebne są w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

W ramach finansowanego z unijnych pieniędzy programu „Łódzkie przyjazne dla uchodźców z Ukrainy, prowadzące Punkt Konsultacyjny CSR poszukuje pracowników do swoich punktów informacyjno-doradczych w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. Potrzebne są osoby do prowadzenia zajęć z języka polskiego dla Ukraińców, ludzie mogący służyć poradą prawną, tłumacze oraz pracownicy „pierwszego kontaktu”, czyli osoby udzielający podstawowych informacji, potrafiące porozumieć się z gośćmi z Ukrainy i skierować ich do właściwych specjalistów czy urzędów. Szczegółowe informacje na temat wymagań wobec kandydatów do poszczególnych miejsc pracy dostępne są na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie w zakładce „Aktualności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję