Reklama

Kościół

Modlitewny szturm za powołanych do małżeństwa – „Tak na Serio”

„Tak na Serio” to przede wszystkim ruch modlitewny. Pierwsze, co chcemy robić, to modlić się za wszystkich powołanych do małżeństwa – mówi ks. Maciej Dalibor, salwatorianin, pomysłodawca Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, który startuje 5 czerwca. Zaplanowano również ciekawe konferencje online.

[ TEMATY ]

modlitwa

małżeństwo

ks. Macieja Dalibora SDS

Inicjatywa „Tak na Serio” powstała w 2014 r. Od tamtego czasu organizowany jest Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, w tym roku przypadający od 5-12 czerwca. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „rodzina na serio”. Nawiązuje ono do kończącego się Roku Rodziny. Ponadto w dniach 22-26 czerwca odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie w łączności z rodzinami całego świata.

„+Tak na Serio+, to przede wszystkim ruch modlitewny.. Pierwsze, co chcemy robić, to modlić się za wszystkich powołanych do małżeństwa. My nie modlimy się o powołania do małżeństwa, ale za powołanych do małżeństwa, których traktujemy bardzo szeroko” – tłumaczy ks. Maciej Dalibor SDS w rozmowie z Family News Service.

Dla kogo jest „Tak na Serio”?

Jak podkreśla ks. Maciej, „nie jest to inicjatywa dedykowana małżonkom czy narzeczonym. Chcemy zaprosić wszystkich, którzy chcą modlić się za tych, których Pan Bóg wzywa do małżeństwa”. Salwatorianin zaznacza, że do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy: wdowy, wdowcy, osoby aktualnie żyjące w sakramentalnych małżeństwach, ale też osoby, których związki niestety się rozpadły. Modlić mogą się również ci, którzy są w narzeczeństwie albo dopiero poszukują męża lub żony. „To bardzo szeroka grupa osób. Za nich wszystkich pragniemy się modlić, a modlić może się każdy: obojętnie czy to biskup, ksiądz, siostra zakonna czy osoba świecka; samotna czy żyjąca w małżeństwie. Jeśli tylko chce się modlić, to zapraszamy do udziału w modlitwie” – zachęca ks. Maciej.

Co oprócz modlitwy?

Inicjatorzy zachęcają do modlitwy poprzez tworzenie wspólnot modlitewnych, organizowanie konferencji, itp. „Przez pierwsze lata inicjatywy +Tak na Serio+ były to spotkania w parafiach. Wszystko zaczęło się w salwatoriańskiej parafii w Warszawie na Mokotowie. Tam odbyły się dwie pierwsze edycje” – wspomina rozmówca Family News Service. „Potem w inicjatywę zaczęły włączać się inne salwatoriańskie parafie w kraju, ale też za granicą, na Węgrzech czy na Białorusi – informuje salwatorianin.

Reklama

Skąd zainteresowanie tematyką małżeńską?

„To się zrodziło właśnie w Warszawie, na Mokotowie, w parafii Matki Zbawiciela. Tam opiekowałem się od strony duchowej grupą małżeństw. Zobaczyłem, jak to jest niezwykle potrzebne, żeby oni mieli przestrzeń do wspólnych spotkań, wspólnej modlitwy we własnych intencjach, dzielenia się swoimi sprawami, poznawania Pana Boga, czym jest małżeństwo, jak korzystać z łaski sakramentu małżeństwa” – relacjonuje salwatorianin. Podkreśla szczególne znaczenie łaski sakramentu małżeństwa, z której wiele małżeństw ciągle niewystarczająco korzysta, chociaż ks. Dalibor, obserwuje już pozytywne zmiany w tym aspekcie. Zaznacza, że „to jest niezwykle ważne, a wydaje się, że sporo w tym temacie jest jeszcze do zrobienia”.

Ks. Maciej Dalibor SDS podkreśla, że prowadząc małżonków, zauważył, że wspólne spotkania pozytywnie wpływają także na ich dzieci. Wspomina: „Dzieci widziały, że rodzice raz w tygodniu idą na spotkanie, żeby się modlić, rozmawiać, uczyć się co to znaczy być chrześcijańskim małżonkiem i rodzicem. Te dzieci zupełnie inaczej przeżywają wiarę, katechezę, modlitwę.

Dołącz i Ty!

Pomysłodawca inicjatywy „Tak na Serio” zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy i korzystania z materiałów dostępnych na stronie taknaserio.com oraz w mediach społecznościowych.

„Będzie wiele ciekawych konferencji, o których szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie. Będzie można posłuchać o wpływie małżeństwa na żonę i męża, jak zmienia się ich spojrzenie na rzeczywistość. Prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak sobie radzić z dziedzictwem wyniesionym z domu. Nie zabraknie konferencji o samotnym rodzicielstwie. Będzie też mowa o chorobie w rodzinie”.

Reklama

Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa rokrocznie trwa od uroczystości Zesłania Ducha Świętego do niedzieli Trójcy Świętej. Każdego dnia modlitwą obejmowane są inne grupy osób: narzeczeni, kobiety, mężczyźni, dzieci.

Inicjatywę patronatem honorowym objęli: Rada KEP ds. Rodziny, Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Prowincjał Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS.

2022-06-05 08:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Modlitw za Więźniów

[ TEMATY ]

modlitwa

sampsyo / Foter.com / CC BY

W liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca, obchodzony jest Dzień Modlitw za Więźniów. W kaplicach więziennych wielu zakładów karnych na terenie Polski, księża kapelani będą sprawowali Msze w intencji więźniów i ich rodzin. Ogólnopolskie uroczystości odbędą się na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski opowiedział Papieżowi o cierpieniach Ukraińców

2022-09-28 15:54

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

„W rozmowie z Ojcem Świętym przywołałem te straszne sceny, które stały się moim udziałem podczas tej wizyty, ale także mówiłem o wielkiej nadziei i wierze Ukraińców” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Konrad Krajewski. Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia był na polecenie Papieża Franciszka na Ukrainie już po raz czwarty.

„Dzisiaj rano spotkałem się z Ojcem Świętym, by jeszcze raz przypomnieć i powtórzyć całą drogę, którą odbyłem na Ukrainie, począwszy od Odessy, przez Zaporoże, do Charkowa. Były to szczególne momenty. W Zaporożu, kiedy pojechaliśmy na linię frontu, gdzie zostało ponad 4 tys. ludzi, wraz z biskupem katolickim i protestanckim rozdzielaliśmy żywność ludziom naprawdę udręczonym, od ponad dwustu wówczas dni bez prądu, bez gazu, bez środków do życia, bazują tylko na tym, co im przywiozą wolontariusze dwa razy w tygodniu, narażając przy tym swoje życie, tam jest bowiem linia frontu i nikogo się tam nie oszczędza. Żaden paszport dyplomatyczny tam nie funkcjonuje. Przypomniałem też Ojcu Świętemu o wizycie w Charkowie, skąd pojechałem do Iziumu i uczestniczyłem w ekshumacji wielu Ukraińców pochowanych bez żadnej godności, zwyczajnie wrzuconych w ziemię. Opowiadałem mu też o wielkiej wierze i szacunku ludzi młodych, którzy dokonywali tej ekshumacji“ – powiedział papieski jałmużnik.

CZYTAJ DALEJ

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

2022-09-29 09:50

[ TEMATY ]

archaniołowie

Karol Porwich/Niedziela

29 września w Kościele katolickim przypada święto trzech archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała. Ich imiona pojawiają się na kartach Biblii. Niebiańscy wysłannicy towarzyszą ludziom w konkretnych wydarzeniach, a każdy z nich ma szczególną misję i zadanie do wykonania. Każdy z nich objawił się w konkretnym czasie. Św. Michał ukazywał się aż cztery razy, doprowadzając do ustanowienia swojej własnej bazyliki w podziemnej grocie na Górze Gargano we Włoszech.

Aniołowie są istotami duchowymi, nadrzędnymi wobec ludzi. Posiadają rozum oraz wolę. Św. Grzegorz Wielki tłumaczył, że słowo anioł nie oznacza natury, ale zadanie. „Duchy, które zapowiadają wydarzenia najbardziej doniosłe nazywają się archaniołami. Niektórzy z nich mają imiona własne, wskazujące na określone ich zadania czy posługę” – wyjaśniał papież i doktor Kościoła. Aniołowie i archaniołowie pośredniczą między Bogiem i ludźmi, a ich interwencje świadczą o tym, że są zawsze gotowi, aby nam pomóc. 29 września, w rocznicę konsekracji starożytnej bazyliki św. Michała w Rzymie Kościół katolicki wspomina trzech archaniołów, którym Bóg wyznaczył szczególne misje w historii zbawienia. Przypominamy kilka ciekawych informacji na ich temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję