Reklama

Kościół

25. rocznica konsekracji sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem

7 czerwca 2022 w 25. rocznicę pobytu Papieża-Polaka na Podhalu i 25. rocznicę poświecenia sanktuarium na Krzeptówkach obyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Sanktuarium zostało wybudowane jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu.

[ TEMATY ]

Zakopane

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

13 maja 1981 r. do Polski dotarła tragiczna wiadomość: papież Jan Paweł II został postrzelony, jego życiu zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Jedyne co można zrobić w oddalonym od Rzymu Zakopanem, to modlić się do miłosiernego Boga o cud. Wieczorem górale licznie przybyli do małej kapliczki, gdzie do dziś stoi figura Pani Fatimskiej, złożyli ślubowanie przed Bogiem, jeśli Papież przeżyje, wybudują Maryi wotum wdzięczności.

Po 16 latach od wydarzeń, Jan Paweł II wszedł do wybudowanej na Krzeptówkach świątyni, by ją konsekrować.

7 czerwca 2022 w 25. rocznicę pobytu Papieża Polaka na Podhalu i 25. rocznicę poświecenia sanktuarium na Krzeptówkach obyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył abp. Tadeusz Wojda SAC metropolita gdański. W Mszy uczestniczył ks. bp. Artur Miziński sekretarz KEP, homilię zaś wygłosił abp. Adrian Galbas SAC – koadiutor archidiecezji katowickiej.

Reklama

Abp Galbas w homilii nawiązał do ewangelii o Zacheuszu i do znaku świec zwanych „zacheuszkami”, zapalanych podczas konsekracji świątyni. – Umieszczone na ścianach kościoła mają nam przypominać drzewo, dzięki któremu Zacheusz zobaczył Jezusa. Niech więc i ta świątyni będzie narzędziem, by dzięki niej dostrzec Jezusa i usłyszeć jego słowo – powiedział arcybiskup.

„Dla mnie – podkreślił abp Galbas – za każdym razem, gdy tutaj jestem, bardzo przejmująca jest informacja, że ta świątynia to wotum wdzięczności. To zachwycające, że górale dotrzymali wtedy słowa. Zrobili, jak obiecali. Jeśli papież wróci do zdrowia po zamachu na swoje życie – postawimy świątynię. Tak powiedzieli i tak zrobili”.

Abp Galbas wyraził wdzięczność osobom, dzięki którym powstała świątynia na Krzeptówkach. – Nie można bowiem mówić o tej świątyni bez wspomnienia śp. Ks. Mirosława Drozdka SAC, budowniczego i wieloletniego kustosza, powiedział. Arcybiskup wyraził też wdzięczność przyjaciołom tego miejsca, ludziom związanym przez miejsce zamieszkania, a więc góralom, jak i osobom, które tą świątynię wybrały na miejsce swojego spotkania z Bogiem.

Na zakończenie Eucharystii słowa dziękczynienia wypowiedział ks. Jakub Nampudakam SAC przełożony generalny Pallotynów. Składając Bogu podziękowanie za sanktuarium i za pracę duszpasterską tu prowadzoną, wspomniał, jak bardzo jest poruszony sytuacją na Ukrainie i pomocą, której w Polsce doświadczają najbardziej potrzebujący uchodźcy wojenni. Zaapelował w jedności z Papieżem „Nigdy więcej wojny”.

2022-06-08 20:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: na Krzeptówkach modlitwa w intencji ofiar burzy w Tatrach

[ TEMATY ]

Zakopane

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Górale licznie zgromadzili się w sanktuarium na Krzeptówkach, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji ofiar śmiertelnych i innych poszkodowanych po burzy w Tatrach, która miała miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 22 sierpnia w Tatrach.

- Ratownicy, lekarze robią co mogą, aby pomóc, ale i my możemy wspierać ich duchowo, a także wszystkich poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach. Modlimy się także w intencji ofiar śmiertelnych o życie wieczne dla nich - mówi ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

2023-02-02 08:46

[ TEMATY ]

gaz

Karol Porwich /Niedziela

Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej względem cen rynkowych stawki na gaz. (...) Będziemy gwarantowali na zasadzie de minimis, to jest procedura unijna i musimy się jej trzymać" - powiedział szef rządu podczas wizyty w piekarni "Żytnia" w Dąbrówce (Mazowieckie).

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję